Kök hücre ile yeniden gördüler

Pazar, Haziran 27, 2010, 21:53
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kök hücre tedavisi uygulanan 97 hasta yeniden görmeye başladı.Hastalardan biri 60 yıl aradan sonra ilk defa gözlerini açtı.

İtalyan bilim adamları,kök hücre tedavisi uyguladıkları 97 hastanın yeniden görmelerini sağlayarak büyük bir mucizeyi başardı. Kök hücre tedavisi, hasar gören retina tabakasının, insan embriyonunun kök hücrelerinden elde edilen hücrelerle onarılmasını öngörüyor.

Bilim adamları, bir gözü kimyasal yanma sonu görmeyen hastanın sağlam gözünden aldıkları ve laboratuvar ortamında çoğaltarak sağlam göze naklettikleri kök hüclerin, yanan gözün kornea dokularını yenilemeyi başardığını ve bu sayede hastaların yeniden gözmeye başladığını açıkladı.

Kök hücrelerin hastaya ait olmasının önemli bir faktör olduğunu vurgulayan bilim adamları, yine bu sayede hastaların ‘anti-rejection’ ilacı kullanmak zorunda kalmadıkları belirtiliyor.

Modena Üniversitesi Yenileyici İlaçlar Merkezi‘nden Dr. Graziella Pellegrini de, mucize diye nitelendirdiği tedavi yönteminin basit bir teknik olduğunu açıkladı.

DHA

Yorum Yaz


.