Kobay mı, figüran mı gerçek taraftar mı?

Pazar, Eylül 25, 2011, 23:40
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Tüm dünya geçen salı oynanan ve sadece kadınlar ve çocukların izlediği FB-Manisaspor maçını konuşuyor. Maçı izleyen kadınların ofsaydı bilmediğiyle ilgili espriler yapılıyor, bu yeni uygulamanın ayrımcılık olduğu söyleniyor. Futbolla ilgilenen kadınlar konuyu tartıştı.

Tribünlerde eteği, forması ve atkısıyla 7’den 70’e binlerce kadın… Geçen salı akşamı futbol tarihinde unutulmaz bir gece yaşandı. Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan Fenerbahçe-Manisaspor maçında tribünleri 40 bini aşkın kadın ve çocuk doldurdu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun, cezalı maçlarda takımların seyircisiz oynaması yerine tribünlerde kadın ve çocuk taraftarların bulunmasını kararlaştırmasıyla stat adeta bir karnaval alanına döndü. Sadece kadın ve çocukların stada alınmasını bazıları sevinçle karşılarken, kararın kadın-erkek eşitliğine zarar verdiğini savunanlar da vardı.

Örneğin Genç Fenerbahçeliler üyesi olan kadınlar, taraftarı kadın-erkek- çocuk diye ayırmanın eşitliğe zarar verdiği görüşünde. Beşiktaş’ın kadın taraftar grubu Dişi Kartallar ise futbol federasyonunun aldığı karardan mutlu: “Bir takımın oyun performansında en etkili etken tabii ki seyirci coşkusu ve taraftarın verdiği enerjidir. Tribünlerin boş kaldığı, sessiz ve coşkudan yoksun karşılaşmalar artık yaşanmayacak.”

Spor Yazarı Feryal Pere ise seyircisiz oynanan maçları tadı tuzu olmayan bir yemeğe benzetiyor. Bu yüzden kişisel cezalandırmanın daha mantıklı olduğunu savunuyor. Pere kadınların alay konusu olmasını ise eleştiriyor: “Ofsaydı bile bilmiyor nasıl maç izlesinler diyorlar ama beş erkeği bir araya oturtun aynı pozisyona üçü ofsayt, ikisi ofsayt değil der. O yüzden ahkam kesmesinler! Ama yine de futbol tüm seyircisiyle bir bütündür. Bu yüzden tüm taraftarlar yerine bireysel cezalandırılma sağlanmalı.”

Bir sonraki maç kalabalık olmaz

Cezalı maçlarda sadece kadın taraftarların statlara alınması kararının geç uygulandığını savunan isimler de var. 24 Spor Müdürü Derya Oruçoğlu da bu isimlerden biri. Oruçoğlu aynı zamanda bir başka detaya daha dikkat çekiyor ve F.Bahçe-Manisaspor karşılaşmasındaki kalabalığın birkaç maç sonra azalabileceğini söylüyor: “40 bini aşkın taraftar sayısı üç maç sonra yarı yarıya azalırsa kimse şaşırmasın. Çünkü uygulamada kadınların istikrarlı olacağını düşünmüyorum. Ama salı günü ilk kez böyle bir sahneye tanıklık ettim. Futboldan öte toplum adına mutluluk vericiydi. Özellikle Manisasporlu futbolcuların sahaya çıktığı anda alkışlanmaları görülmeye değerdi. Tribünlerdeki ahenk, mutluluk ve gözlerdeki neşe günün en anlamlı sahnesiydi. Bu sayede Türkiye’de bazı şeylerin değiştiği futbol özelinden de olsa kanıtlandı.”

Zülal Gök, Beşiktaşlı Sporcular Sosyal Dayanışma Derneği’nin yönetim kurulunda, Beşiktaş Müzesi Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Beşiktaş Divan Kurulu üyesi. Yeni uygulamayla kadın ve çocukların kobay olarak kullanıldığını belirten Gök, bundan rant sağlanmaya çalışıldığını anlatıyor: “Ayrım yapılması çok yanlış. Takımını gönülden destekleyen taraftar zaten her maça gider. Bu uygulamayı daha sağlıklı yapmak için psikologlarla tartışılıp bir karar alınmalı.”

Stadın sadece kadın ve çocuklara açılmasıyla cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını savunan isimler de var. Onlardan biri de spor yazarı Neşe Açıker. Açıker de kadının bir ceza figürü olarak görüldüğüne dikkat çekiyor:  “Ben de maçtaydım. Birçok insan hayatında ilk kez stada gelmişti. Fenerbahçe’nin geçirdiği sürece tepki vermek için oradaydılar. Stada kadınların alınmasıyla küfrün önüne geçileceği düşünüldü ama az da olsa kötü sözler duyuldu. Çünkü küfür maalesef tribüne yerleşmiş bir kültür. Ben cezalı maçlarda para cezası uygulanmasından yanayım.”

Bayan yerine kadın demeyi öğrensinler

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Beyhan Demir yeni uygulamanın kadın ve çocukları bir süs malzemesi olarak gösterdiğini söylüyor. Futbol gündemini biraz olsun rahatlatmak için bu kararın uygulandığını belirten Demir “Normal şartlarda maça giden kadınlara ‘erkek Fatma’ yakıştırması yapılırken, maça gidemeyen sevgili ve kocalarının yerine kadınların vekaleten maça gönderilmesini samimi bulmuyorum. Bunun yerine federasyon, kadınların her türlü sporu yapmasını kolaylaştırsın, bayan yerine kadın takımları denilmesini kararlaştırsın” diyor.

STAR

Yorum Yaz


.