Klasik gelinlik devri kapanıyor

Pazar, Nisan 4, 2010, 17:15
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Düğün mevsimi yaklaşıyor, gelinlik seçme vakti geldi. Sade tasarımların yerini koyu renkli kuşaklı, iri taşlarla süslü ve duvaksız gelinlikler alıyor

Gelinliklerin, trendlerden bağımsız kıyafetler olarak görüldüğü dönemler geride kaldı. Örneğin son 10 yıl, sade gelinliklerin devriydi. Bu sezon ise sadelikten uzaklaşılıyor. 50’lerin ihtişamını ve zarafetini yansıtan, kemer detaylarıyla zenginleştirilmiş modeller ve tül etekler oldukça popüler. Bele takılan koyu renkli kuşaklar dikkat çekiyor. Ampir kesim ve straplez modası ise devam ediyor. İlkbaharın metalik renkler ve kristal işlemeler modası ise elbette gelinliklere de yansımış. Gelinlik konusunda beyaz rengi sıkıcı, siyahı da fazla iddialı buluyorsanız, bu yıl gözde olan pudra ve lavanta renklerine, kırık beyaz gibi tonlara yönelebilirsiniz.

“Saç aksesuarları veya şapkalar”
Özlem Süer (Tasarımcı)

-Tüm gelin adayları daha önce hiç uygulanmamış bir detayın denenmesini arzu ediyor. Kimileri annelerinin gelinliğinden bir detayı kendi üzerlerinde görmek istiyor, kimileri ise gelinliğin içinde bir köşeye o güne ait bir sözün nakışla işlenmesini rica ediyor.
-Vintage etkili antik Fransız dantellerinin veya özel üretilmiş materyallerin kullanıldığı, klasik duvak anlayışının dışına çıkıldığı bir sezon. İhtişamlı saç aksesuarları, kreatif taçlar ve şapka tasarımları dikkat çekici.

“Danteller yerini koruyor”
Neşe Özdoğan (Beyaz Butik)
-Danteller ve kabarık modeller 2010’da da yerini korumaya devam ediyor. Özel dokulu dantel gelinlikler, modası geçmeyenlerin başında geliyor.

Beyaz renk geleneği nereden geliyor?
Gelinliklerde yaygın olarak tercih edilen beyaz renk geleneği, Kraliçe Victoria’nın Prens Albert ile evlenirken beyaz rengi tercih etmesine dayanıyor. 1840 yılında gerçekleşen bu düğün töreninden önce kraliyet mensuplarının gelinlikleri herhangi bir renkte olabiliyordu ancak elbiselerin gümüş renkli ipliklerle süslenmiş olmalarına özen gösteriliyordu. Kırmızı kahverengi ve gri de kullanılan renkler arasındaydı.

MİLLİYET

Yorum Yaz


.