Kenger sakızının faydaları…

Çarşamba, Eylül 6, 2017, 20:47
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Birçok bölgede kendiliğinden yetişen Kergen bitkisinin kökünden elde edilen sakızın kilogram fiyatı 600 TL. Otundan salatası olan, kökünden de sakızı yapılan Kergen, birçok rahatsızlığa da iyi geliyor.

Kergen bitkisinin kök kısmından elde edilen, her derde deva kenger sakızının kilosu 600 TL’den satılıyor.

Sivas’ta 15 yıldır kenger sakızı satışı yapan Sebahattin Doymuş, “Kenger sakızının üretimi yedinci ayın on beşi gibi, kenger bitkisinin kuruduğu zaman olur. Çok zahmetlidir. Toplanırken; kengerin etrafına bir kanal eşilir. Daha sonra kengerin kökü çıkarılır. Çıkardıktan sonra o kökün başı kesilir ve sütü alınır. Sütü aktıktan sonra iki ila iki buçuk saat sonra süt toplanır. O zaten iki saat sonra katılaşır, sakız haline gelir. Daha sonra elde yıkanır ve makine işleminden geçirilerek çiğnenecek kıvama getirilir” dedi.

“KİLOSU 600 TL”

 

Sakızın fiyatı hakkında bilgi veren Doymuş “Kilosu 600 TL, bunu yevmiye ile toplatıyoruz. Bir elemanın yevmiyesi 100 TL. Sabahtan akşama kadar yarım kilo bile toplayamaz. Üç tanesini 5 TL’den satıyoruz” şeklinde konuştu.

 

HER DERDE DEVA

 

Sebahattin Doymuş, kenger sakızının birçok hastalığa iyi geldiğini belirtip, “Mide kanserine, mide reflüsüne, şeker hastalığına, orta kulak iltihabına, kalbin güçlenmesine ve kolesterole iyi geliyor. Çiğnedikten üç gün sonra bozulur ama raftayken hiçbir bozulma olmaz. Yurt dışından gurbetçiler sürekli gelip alıyorlar, çok seviyorlar, Sivaslı’dan çok yurt dışından daha fazla gelip alıyorlar” ifadelerini kaydetti.

FAYDALARI

 

Patlayan kulak zarının düzelmesi, Safra kesesinden taş düşürme,

 

Kalp damarlarının gevşemesi, Dişetlerini kuvvetlendirici, Orta kulak iltihaplanması,

 

Mide ağrısı ve şişkinliği, Aperatif / İştah açıcı Dişleri temizleyici, Çene gevşemesi,

 

Hazımsızlık, Tansiyon, Yüz felci, Şeker hastalığı

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.