Kayısı Yedikten Sonra Yapılan En Büyük Yanlış

Pazartesi, Ağustos 24, 2015, 18:29
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kayısı yedikten sonra öyle bir yanlış yapıyoruz ki duyunca inanamayacaksınız.

Kayısı yedikten sonra çekirdeğinin çöpe atılması çok büyük bir yanlıştır. Kayısının faydaları kadar çekirdeğinin faydaları daha çoktur. Kayısı çekirdeğinin içindeki vitaminin kilosunun fiyatını duyunca inanamayacaksınız.

Acı kayısı çekirdeğinden vitamin B17 üretmek çok kolay iş, fakat bakanlık tanımını henüz yapmadığı için ülkemiz her yıl çok miktarda para kaybediyor.

Bu size uçuk gelmesin. – Çünkü Vitamin B17′nin satış fiyatı; kilosu 1 milyon dolardır.

Kayısı çekirdeğinde bulunan Amigdalin yani Vitamin B17 ((Nitriloside), yani (Laetril) kanser önleyici etkilere sahiptir.

Kayısı çekirdeği de fonksiyonel gıdalardandır.

Günde 7 tane kayısı çekirdeği ortalama tüketim önerisidir

Kayısı çekirdeği ve yağı, bileşimindeki yüzde 95 doymamış yağ asidi, yüzde 5 doymuş yağ asidi içeriği, içeriğindeki yüksek E vitamini ve ideal oleik-linoleik asit oranı ile kolesterol düzeyini düşürebilmesi, kabızlık giderici oluşu ve öksürük söktürücü oluşu gibi özellikleri de kayda değerdir.

Ayrıca mide rahatsızlığı olanlar olgun kayısı yemelidir.

Kayısı çekirdeği yağı, özellikle ileriki yaşlarda ortaya çıkan kırışıklıkları azaltır.
Kayısı çekirdeği yağı tüm ciltlere uygun doğal bir üründür.

İçerisinde bol miktarda B vitamini olan ve bu sayede birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunan kayısı, bağırsakları çalıştırıcı özelliğiyle kabızlığa da iyi geliyor..

Uyku sorunu olanlar için de birebir olan kayısının stresli ve sinirli olanlar içinde bir çok fayda sağlıyor.

İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile doktorlar tarafından çocuklara ve hastalık sonrasındaki nekahat devresindeki kişilere tavsiye edilen kayısıyı, midesi zayıf olanların çok fazla tüketilmesi gerekiyor.

Ayrıca kayısının yüzdeki sivilce ve siyah noktalar için de vazgeçilmezlerin arasında yer alıyor.

Kayısının her türlüsünün tüketilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, kurusundan tutunda çekirdeğine kadar kayısının her derde deva olduğu konusunda açıklamada bulundu.

KAYNAK : yedirenkhaber.com

Yorum Yaz


.