Kaşmir: Sıcakta terletmez soğukta üşütmez

Pazar, Şubat 15, 2009, 22:04
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 1 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hava soğuk diye evden çıkıyorsunuz, bir bakmışsınız çok sıcak! Soğukta ısıtan, sıcakta da bunaltmayan kaşmir kazaklar, derdinize derman olabilir..
Kış, eski kış değil. Havalar ya mevsim normallerine kafa tutarcasına ısınıyor ya da bir anda ve aşırı soğuyor. Ofislerimiz sıcak.

Eskisi gibi kalın, yünlü kıyafetler giymek mümkün değil. Kat kat giyinmek, soğan gibi dolaşmaktan başka çaremiz yok. Cashmere In Love markasının yaratıcısı Esra Bezek’e göre ise, var! “Çözüm, kaşmir giymekte,” diyor Bezek ve ekliyor: “Kaşmir soğukta ısıtır ama sıcakta da giyilebilir; bunaltmaz.

Kat kat giyinmenize gerek kalmaz. Kaşmir bir kazak üzerine paltoyla, dışarıda da üşümezsiniz, çok sıcak tutar.” Daha çok gençlere yönelik tasarımlarıyla bilinen ve sadece kaşmir koleksiyonundan oluşan Cashmere In Love çok yeni; iki yıllık bir marka. Bezek’in Parsons School of Design’da okurken, kaşmir üzerine yaptığı projeden çok etkilenmesiyle ortaya çıkmış; “Huysuz bir insanım; yün, akrilik giyemezdim; varsa yoksa kaşmirdi benim için. Ve bu değerli ipliği tanıdıkça, daha da çok ilgi duymaya başladım. Kaşmirin insanlarda yarattığı his, tüketimi derken kendimi bu işin içinde buldum.”

İYİ KALİTEYSE, TÜYLENİR

Kaşmirin hafifliği ve yumuşaklığından etkilenen Bezek, “İnsanı şımartan malzeme,” dediği kaşmirin, çıplak tene bile rahatlıkla giyilebileceğini söylüyor. Kaşmir giymeye alışanların vazgeçmesi zormuş; “Bir nevi bağımlılık yaratıyor, alıştıktan sonra teninize başka bir şeyin değmesini istemiyorsunuz,” diyor Bezek.

Kaşmir, dünyada en çok tüketilen kumaşlardan biri ve en çok Avrupalılar ve Amerikalılar seviyormuş. Klasikleşmesine rağmen, yeni tasarımlar ve kalıplar sayesinde gençler arasında da çok tutulmaya başlamış.

Ulaşılabilir fiyatların da buna etkisi olmuş tabii. Bir diğer hayran kitlesi ise, lüks meraklıları: “Son yedi-sekiz yıldır lükse ciddi bir ilgi var. Gücünüz yetmese bile, sahip olmak istiyorsunuz. Kaşmir de değerli, lüks bir malzeme. Hırkanızda yüzde 15 oranında kullanılsa bile ‘Kaşmir hırkam var,’ oluyor.” Kaşmirle ilgili en önemli mesele ise, tüylenme. Bezek, yaygın kanının aksine tüylenmenin, kalitenin göstergesi olduğunu anlatıyor: “İyi kaşmir tüylenir.

Akrilik kazaklar yıllarca tüylenmeyebilir ama bu iyi ve sağlıklı bir şey değildir.

Kaşmir, doğal bir iplik olduğu için tüylenir; tüylenme kaşmirin kalitesini de gösterir. Yalnızca, nasıl tüylendiği önemlidir.

Top top tüylerin kol altı gibi sürtünme ve hareket alanlarında olması gerekir. Bu tüyler temizlendikçe kaşmir yumuşar ve iyice oturur.
Tüylenme olmuyorsa, polyester bir karışım var demektir.”

Bol ve uzun kazaklar ile hırkalar moda

Cashmere In Love’da neredeyse her renk ve modelde kaşmir kazaklar, tunikler, süveterler, atletler, pantolonlar, taytlar ve aksesuarlar bulmak mümkün.
Koleksiyonun kalıpları daha çok 25- 45 yaş arası kişilere göre hazırlanıyor.
İnce olduğu kadar kalın kaşmirin de kullanıldığı parçalar var. Bu sezonki kaşmir modasını uzun ve bol kazaklar ile hırkalar; elbiseler, derin V yakalı üstler ve büyük, püskülsüz atkılar şekillendiriyor. Her şeyden sınırlı sayıda üretilen koleksiyon, ‘pişti’ olma ihtimalinizi en aza indirgiyor. Halen yüzde 40’lık bir indirim var.
Mevsimlik ince kaşmirlerin fiyatı ise yüzde 25 oranında ucuzlamış. Cashmere in Love’da ayrıca Didem Aras’ın rengârenk ve şık takıları da satılıyor.

Yaz aylarında da giyilebilir

Himalayalar’da yetişen Kaşmir keçisinden elde edilen kaşmir, dünyanın en nadir bulunan ve en değerli ipliklerinden biri. İpliğe özelliğini veren de, keçinin yaşadığı ortamın koşulları. Kaşmirin hafifliği, yumuşaklığı ve ince dokusuna rağmen çok iyi ısıtması, keçinin yüksek rakımlarda ve aşırı soğukta yetişmesinden geliyor.
Kaşmir aynı zamanda yalıtım özelliğine de sahip olan bir iplik türü; yani her iklim koşuluna uygun. Vücudun nefes almasına olanak sağladığı için yaz aylarında da rahatlıkla giyilebiliyor. Bunaltıcı olmayan bir ısı veriyor ama terletmiyor. Özellikle serin yaz akşamları için birebir.

Üst üste giyilmez, kirli saklanmaz

Uzun ömürlü bir malzeme olan kaşmir, doğru bakıldığı takdirde yıllarca giyilebilir. Bunun için yapılması gerekenler de çok zor değil aslında:
* Dolabınızda yatay olarak katlayıp saklayın. Asmak, deforme olmasına neden olabilir.
* Ayakkabı gibi aynı kazağı üst üste giymeyin, havalanmasına olanak verin.
* Top top olan tüylenmeyi özel aletlerle, ya da kuru temizlemecide temizletebilirsiniz.
* Kaşmir her mevsim giyilebilir. Yine de kaldırmayı tercih ediyorsanız, öncelikle temizlemeyi unutmayın; güve, leke ve kire daha çok gelir.
* Her birini tek tek, doğal koku veya güve ilacı koyduğunuz poşetler içinde kaldırın.
* Kaşmiri dilerseniz kuru temizlemeye verebilir, dilerseniz de elde yıkayabilirsiniz. Doğru yıkanırsa, elde yıkanmayı daha çok sever.
* Elde yıkarken ılık, şampuanlı su kullanın. Nazikçe, çitilemeden ya da bükerek sıkmadan yıkayın.
* Havlu üzerine sererek kurutun. Asmayın.
* Kuruduktan sonra ters yüzünden ılık bir ütü ile geçebilirsiniz.1 Yorum yazıldı.

  1. Mehmet oğuz yorumu - Cumartesi, Kasım 15, 2014, 15:32

    Kaşmir kazakları nasıl alabilirimYorum Yaz


.