Kartal Bebek’le ilgili önemli açıklama

Çarşamba, Temmuz 5, 2017, 21:40
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kalp nakli bekleyen Kartal Bebek için sosyal medyada dev bir kampanya yürütülmüş, gerekli olan para kısa süre içerisinde toplanmıştı…Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Rüçhan Akar ise konu ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

Yazılı, görsel basınımızda ve sosyal medyada kalp yetmezliği nedeniyle kalp nakli bekleyen Kartal bebeğimize bağış kampanyası ile ilgili haberler gündeme gelmiştir.

Öncelikle kamuoyumuzun hassasiyetini büyük bir memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz.

Kartal Bebek ve onun gibi kalp nakli bekleyen tüm hastalarımızın yaşaması ve en kısa sürede sağlıklarına kavuşması en büyük dileğimizdir.

Ancak bu konuda önemle vurgulamak istediğimiz bazı hususları değerli kamuoyu ile paylaşma gereği duyulmuştur.

Ülkemizde organ nakli en üst düzeyde başarı ile yapılmaktadır. Hangi yaş olursa olsun, yeni doğan bebeklerden ileri yaş grubuna kadar tüm yaş gruplarında tüm organ nakilleri en üst düzeyde ve hastalarımızdan herhangi bir maddi kaynak beklenmeden, devlet güvencesi altında gerçekleştirilmektedir.

Organ nakilleri ülkemizde, T.C. Sağlık Bakanlığımız denetiminde, tam sağlık güvencesi altında, hastalardan hiçbir ücret alınmadan, tamamı devletimiz tarafından karşılanarak nakil merkezi ruhsatı verilmiş merkezlerde yapılmaktadır.

Sağlık Bakanlığımızın gözetiminde yaptığımız çalışmalarla, ülkemizde organ bağışı için beyin ölümü gerçekleşen vakaların tespiti önemli oranda artmış olsa dahi organ bağışı hala yeterli düzeyde değildir.

Canlıdan yapılan bağışlarda dünya birincisi iken, maalesef beyin ölümü gerçekleşen her 4 hastadan sadece birinde aile onayı alınarak organ bağışı yapılabilmektedir.

Başka bir deyişle organ naklinde kullanılabilecek organların %75’i hasta yakınlarının bağış yapmamaları nedeni ile kullanılamamaktadır. Bu sadece ülkemizde değil, dünyada organ nakli yapılan ülkelerde de önemli bir sorundur.

Bu durum, ülkemizde organ nakli bekleyen hastaları umutsuzluğa sevk edecek derecede üzücü olmuştur.

Kamuoyumuzun maddi bağış kampanyalarına gösterdiği hassasiyeti memnuniyetle karşılarken, beyin ölümü gerçekleşen hastalarımızın organ bağışı konusunda da aynı duyarlılığın gösterilmesini diliyoruz.

 

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.