Kariyerini bırakıp kuşkonmaz üreticisi oldu

Pazar, Mart 5, 2017, 22:35
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

ODTÜ mezunu 37 yaşındaki Aslı Aksoy, Amerika’da yediği kuşkonmaz sonrasında tüm kariyerini bir kenara bıraktı ve Muğla’da kuşkonmaz yetiştirmeye başladı. Aksoy, şuan 6 kadınla beraber kuşkonmaz üretiyor.

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan 37 yaşındaki Aslı Aksoy, Muğla’nın Ula İlçesi’ndeki 42 dönümlük arazide kuşkonmaz üretimine başladı.

ABD’nin New York kentinde yediği kuşkonmazla tüm hayatının değiştiğini dile getiren Aksoy, “Sürekli Ege’ye, kendi topraklarıma dönmeyi hayal ettim ve sonunda bunu başardım.

Toprakla uğraşmak bana hep çocukluğumdan bu yana cazip gelmişti. Başka üniversite okudum ama okuduklarım bana burada da gerekli oluyor” açıklamalarında bulundu.

Aksoy sözlerine şöyle devam etti:

“Amerika’da servis edilen kuşkonmazı bizim burada ’tilkişen’, ’tilki Kuyruğu’, ‘acı ot’ ve ‘sarmaşık’ gibi isimlerle ve ‘yabani kuşkonmaz’ olarak tanırız. Türkiye’de fazla üretim ve tüketim yaygın değil.

Gerekli bilgileri Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’daki üreticilerle irtibata geçerek edindim. Türkiye’de bu işi yapan ziraat mühendisleriyle çalıştım. Kuşkonmaz folik asit açısından çok önemli.

Mineral ve vitaminleri çok zengin, sindirime yardımcı, kalp dostu. Kan dolaşımını temizliyor. Çok sağlıklı, çok lezzetli ve henüz Türkiye’de çok tüketimi olmayan, üretimi gelişmemiş bir ürün.”

İlk olarak Ortaca İlçesi’nde 2.5 dönümlük bir arazide deneme yaptığını, üretimde başarılı olunca işi büyüttüğünü belirten Aslı Aksoy, en büyük tüketicinin Almanya olduğunu söylüyor.

Türkiye’de 500 dönümlük arazide üretim ile Eskişehir’in birinci olduğunu dile getiren Aksoy, 42 dönümle ikinci sırada yer aldıklarını açıklıyor.

Aksoy, “Balıkesir 30 dönümle üçüncü. İrili ufaklı kuşkonmaz üreticisi ülkemizde 5’i geçmez. Türkiye’de geçen yıl 120 ton kuşkonmaz üretildi. Bu seneki beklenti 180 ton.

Bizim tek şansımız burada nemli ve yağışlı ayın 7 aya yaygın olması. Bu nedenle de ilk yılımız olmasına rağmen 15 ton ürün bekliyoruz.”

Yöre halkından 6 kadının çalıştığını belirten Aslı Aksoy, şu anda kuşkonmazın kilo fiyatının 35 lira olduğunu sözlerine ekledi.

Şirketinin adını ‘Eli Belinde’ koyduğunu belirten Aksoy, nendenini ise şöyle anlattı:

“Eli Belinde’yi geleneksel motiflerimizden, kilim ve halılarımızdan biliyoruz. Temel olarak kadını, doğurganlığı, verimi ve bereketi temsil eden bir figür. Biz her sabah bu tarlaya girdiğimizde aynı şeyleri kalbimizden geçiriyoruz.

Bereket olsun, verimli bir hasat yapalım diyoruz. Zannediyorum ki başka sözcük bizi tarif edemez. Çalışan 7 kadınız ve 7 kadının sembolü eli belinde.”

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.