Karabuğdayın faydaları

Perşembe, Ağustos 6, 2015, 21:56
Mutfak kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Karabuğday nedir, faydaları nelerdir?

Birçok rahatsızlığa iyi gelen karabuğday nedir, hangi ülkelerde daha çok kullanılır? Karabuğdayın faydaları nelerdir?

Karabuğday, tahıl olarak değerlendirilse de aslında bir bitkidir. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu bitki, özellikle Çin, Japonya, Rusya, Ukrayna ve Polonya’da üretilmektedir. Kurak ve engebeli arazilerde ve serin iklimlerde yetişebilme özelliği vardır. Hızlı ürer ayrıca zararlı otların gelişmesini engeller.

Kahverengi ve üçgen şeklinde olan bu buğdayı çok fazla tüketen ülkelerde obezite sorununun oldukça az görüldüğü bilinmektedir. Karabuğdayın kabuğu ayıklanmış ve kavrulmuş haline kasha ismi verilir. Tam veya öğütülmüş olabilir. Kendine has güçlü ve hafif acı bir fıstıksı tadı vardır.

Karabuğdayın en önemli özelliği, içerisinde gluten maddesinin bulunmamasıdır. Buğday, makarna, un ve bulgur gibi besin maddelerinde bulunan gluten maddesi, karabuğdayda bulunmaz. Gluten, çölyak hastalarının sindirmesi mümkün olmayan bir maddedir. Şayet glutenli gıdalar tüketilirse hastada gaz, ishal, ağrı, şişkinlik ve kramp gibi bazı sindirim sorunları ortaya çıkarmaktadır. Çölyak hastalarının haricinde bazı kişilerde de gluten duyarlılığı görülebilmektedir ve bu kişiler sahip oldukları duyarlılıktan habersizdirler. Glutenli gıdaların beslenme programından çıkarılması durumunda da sağlıklarında olumlu düzelmeler görülmektedir. Bunun gibi gluten tüketmemesi gereken insanlar için karabuğday şifa kaynağı olmaktadır.

Karabuğday glutensiz olmasının yanı sıra, lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır ve bağırsak sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Bu besin açlık duygusunu bastırdığı için kilo vermek ve kilonun korunması için idealdir. Vücut yapısında oldukça önemli olan protein yönünden de zengin bir besin maddesidir. 100 gr kadar karabuğdayda 11 gr protein bulunmaktadır. Protein bakımından zengin diğer besinlere göre karabuğday’ın yağ oranı çok düşük seviyededir.

Karabuğdayın kötü kolesterolü düşürme, iyi kolesterolü de arttırma özelliği vardır. Şeker hastalığının tedavisinde ve kan şekerinin düzenlenmesinde çok etkili bir besindir. Yapılan araştırmalarda beyaz ekmek ve karabuğdayla yapılan ekmek arasında karabuğdayın kan şekeri ve insülin değerlerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Kan şekerinin dengelenmesinde ve insülin salınımında azalma sağlayan magnezyum açısından da oldukça zengindir. Şeker hastalığına karşı koruyucu özelliği olan karabuğday, şeker hastalarınca güvenle tüketilebilmektedir. Barındırdığı kolin bileşiği karaciğer yağlanmasını azaltır, karaciğerin çok daha rahat çalışmasını sağlar.

Unu tek başına ekmek yapımına uygun değildir. Yapısı bir tahıldan çok kabuklu yemişe benzer. Fransa, Kanada ve ABD’de kümes ve çiflik hayvanları yemi olarak kullanılır. Fransa’nin Normandiya bölgesinde karabuğday unundan bir çeşit krep/höşmer yapılır. Rusya’da ve Orta Avrupa’da aşı, tipik bir kırsal kesim yemeğidir. Kore’de yöresel bir peltenin, Japonya’da   ise uzmanlık gerektiren, özel restoranlarda sunulan bir çeşit erişte ve çorbasının temel malzemesidir.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.