Kantin mi beslenme çantası mı?

Pazar, Ekim 11, 2015, 16:24
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bu sorunun cevabına kantin diyorsan yanılıyorsun. Neden mi? İşte cevabı ve beslenme çantasının faydaları…

Okul kantinlerinin çocukların sağlığı için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çeken alerji uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, kantinlerde satılan sağlıksız yiyeceklere karşı uyarılarda bulunuyor.

Çikolata, gofret, bisküvi, gazlı içecekler, hamburger ve patates kızartması gibi gıdaların çok tüketildiğinde hiçbir sağlık sorunun olmasa bile sessiz reflü hastalığına yakalanabileceğini biliyor muydun?

Peki, nedir bu sessiz reflü hastalığı, nasıl belirtiler verir? Midedeki asit içeriğinin yutma borusundan yukarı doğru çıkması, oradan solunum sistemine kaçması ile bu hastalığın meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, çocuklarda öksürük, geniz akıntısı, sarı yeşil renkte burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi görülen tüm bu belirtilerin reflü hastalığının habercisi olabileceğini ve eğer bir üst solunum yolu enfeksiyonuna ses kısıklığı, bulantı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, geğirme ve hıçkırık eşlik ediyorsa altta yatan nedenin reflü hastalığı olabileceğini söyledi.

Tüm çocukların beslenmesinde yer alması sakıncalı olan kakaolu gıdalardan abur cuburlara, fast food tarzı yiyeceklerden gazlı içeceklere kadar tüm sağlıksız besinlerin hem kantinlerden hem de ev mutfaklarından çıkarılmasının önemine değinen Yonca Tabak, “Tüm bunlar bir yasak olarak algılanmamalıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlığının bir parçası olarak düşünülmelidir” dedi.

Prof. Dr. Yonca Tabak, okul kantininden beslenmek yerine kalan çocuklarının sağlığı için evde hazırlanan beslenme çantasını tercih etmelerini tavsiye etti. Öyleyse, sağlıklı beslenmek için beslenme çantasında hangi yiyecekler bulunmalı?

Meyve Suları: Sürekli olmamakla birlikte ara sıra taze sıkılmış meyve suyu beslenme çantanızda bulunmalıdır. Karışık meyveler ile hazırlanmış meyve suları farklı vitaminleri aynı anda almanı sağlayacaktır. Ama sürekli olarak meyvenin kendisi yerine meyve suyu içerseniz bu durum kan şekerini hızlı yükseltir ve zaman içerisinde karın bölgesinde yağlanmalara sebep olabilir.

Sandviç çeşitleri: Beyaz peynirli, kaşar peynirli, ton balıklı, tavuklu veya köfte ile hazırlanmış sandviç çeşitleri beslenme çantan için en idealleri. Ayrıca sebze tüketimini de aynı anda sağlamak adına sandviç içerisine domates, yeşillik (marul, maydanoz, tere, roka) eklenebilir. 8 yaşından büyük isen de ekmek olarak çavdar ya da tam buğday tercih etmen daha yararlı olacaktır.

Süt, ayran ve yoğurt: Hepimizin bildiği gibi kemik ve diş gelişimi için gerekli olan kalsiyumun temel kaynaklarıdır. Ayrıca güçlü bir bağışıklık sistemi içinde önemli bir besin öğesidir. Büyüme ve gelişmenin istenildiği düzeyde gerçekleşmesi için özellikle hayvansal protein kaynağı alınmalıdır.

Kuru meyveler: Gün kurusu, kuru incir, kuru üzüm, kuru erik ve yaban mersini gibi birçok alternatifi olan kuru meyveler enerji verici özelliğinin yanı sıra çocukların tatlı ihtiyacını karşılar. Bu sayede çikolata, tatlı veya dondurma düşkünü olan çocukların bu besinlere olan eğilimleri azalır. Ayrıca içerisinde bağışıklık sistemini destekleyen vitaminler olduğu unutulmamalıdır. Kan seviyesi düşük olanlar için de iyi bir alternatiftir.

Kuruyemişler: Kuruyemişler genel olarak çocuklar tarafından çok fazla sevilir. Buradaki en büyük tehlike fazla miktarda tüketim sonucu kilo alımının söz konusu olmasıdır. Çocuklarınızın beslenme çantasına günde 20 adet (ortalama bir avuç dolusu) kuruyemiş olması yeterlidir. Özellikle fındık, badem, ceviz gibi besin değeri yüksek kuruyemişlerden her gün farklı birinin beslenme çantasında yer alması farklı yağ asitleri alımını destekleyecektir.

Meyveler: Mevsime uygun meyvelerin beslenme çantasına sürekli olarak konması çok önemlidir. Çünkü vitamin deposu olan meyveler çocukların bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hasta olmasını engelleyecektir.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.