Kansere karşı Reiki

Cuma, Aralık 14, 2012, 22:14
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Bazı sağlık sorunlarının ve günlük yaşamın yarattığı stresi yenmek için, Asya tıbbının sunduğu Qi Gong, Tai Chi ve Reiki gibi enerji egzersizlerine başvurabilirsiniz

Binlerce yıldır var olan geleneksel Çin tıbbı, hastanın enerjisini analiz ederek vücuttaki dengesizliklere çözüm buluyor. Çin tıbbı, kişiye şifa sunan çeşitli egzersizleri de içeriyor. Bunların başında Qi Gong, Tai Chi ve Reiki geliyor. İşte bu egzersizler ve faydaları:

QI GONG

Qi Gong, ‘enerji üretimi’ anlamına gelir ve enerji akışını uyaracak şekilde tasarlanmış bir dizi egzersizi kapsar. Qi Gong eğitimi; kişiye, kendi enerji akışını daha bilinçli bir şekilde düzenlemeyi öğreterek akupunktur gibi dış tedavilere olan gereksinimi azaltır. Qi Gong, tekrarlanarak yapılan bir dizi hareketten ve nefes alma egzersizinden oluşur. Egzersizlerin her biri; nefesi, zihni, hareketleri, enerjiyi koordine etmeyi öğreterek kişinin tek bir noktaya odaklanmasına yöneliktir. 80 binin üzerinde farklı Qi Gong egzersizi vardır. Bunların bazıları çok basit, bazıları ise daha karmaşıktır. Qi Gong egzersizleri, Çin’de 3 bin yıldan beri uygulanmaktadır ve Çin’deki hastanelerin birçoğunda, iyileşme programları kapsamında hastalara öğretilmektedir. Bu tedavi yönteminde başarı sağlamak için sabırlı olmak gerekir çünkü değişiklik yavaş yavaş gerçekleşir. Qi Gong’un her gün uygulanması; sağlığı ve dayanma gücünü daha iyi bir düzeye getirebilir. Qi Gong’u bir öğretmenden öğrenme olanağı yoksa; kitaplar ya da videolara başvurulabilir. Bu konuda Amerika Qi Gong Birliği’nden de (Qi Gong Association of America) bilgi alınabilir.

REIKI
Reiki, ‘elle tedavi’ benzeri bir tedavi formudur. Diğer geleneksel Asya tıbbı formlarında olduğu gibi Reiki’deki temel kavram da; vücudun sağlıklı ve doğru çalışmasının merkezini oluşturan bir enerji alanına sahip olmasıdır. Reiki ile bu enerjinin bloke olabilen ya da zayıflayabilen belirli yolları kullanarak dolaşması amaçlanır. Reiki tedavisinde, kişi bir masaj yatağına uzanır ya da bir sandalyeye oturur. Uzman art arda gelen bir dizi pozisyonda ellerini hastanın üzerine koyarak enerjisini ona aktarır. Enerji aktarımının ve şifa verme sürecinin gerçekleşebilmesi için uzmanın ellerinin her bir pozisyonda genellikle 5 dakika durması gerekir. Eğitimini almamış olanlar da, iyileşmeyi uyarıcı etkiye ulaşmak için temel Reiki hareketlerini kullanabilirler.

TAI CHI
Tai Chi, dövüş sanatlarından türetilmiş olan bir dizi egzersizden oluşan bir uygulamadır. Tai Chi’nin hedefi; fiziksel dengeyi artırmak, iç ve dış kuvveti bütünleştirmektir. Tai Chi’nin kalp ve solunum fonksiyonlarının daha iyi düzeye gelmesine ve bağışıklık kapasitesinin artmasına yardımcı olduğu, fiziksel dengeyi güçlendirdiği de gösterilmiştir. Bu teknik; hastaların hem fiziksel, hem de iç güçlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olur. Tai Chi’yi öğrenmenin en iyi yolu, deneyimli bir öğretmenden eğitim almaktır. Ama bulunduğunuz bölgede bu konuda eğitim veren biri yoksa; temel bilgilerin bazılarını videolardan ya da kitaplardan öğrenerek Tai Chi’yi kendi kendinize uygulamanız da mümkündür.

KAYNAK : Prof.Dr.Erkan TOPUZ

SABAH

Yorum Yaz


.