Kalp ve kanser hastalarına müjde

Çarşamba, Eylül 28, 2011, 23:54
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Besin değeri yüksek, magnezyum ve demir açısından zengin, lif ve mineral deposu siyah pirinç Türkiye’de ilk kez Edirne’de üretilmeye başladı.

Besin değerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilen dünyada ”yasak pirinç” olarak da bilinen siyah pirinç, artık Türk sofralarında da yerini alacak.

Trakya Tarım Araştırmaları Enstitüsü Çeltik Bölüm Başkanı Dr. Halil Sürek, Türkiye’de ilk kez siyah pirinci, Filipinler’deki Uluslararası Çeltik Enstitüsü’nden getirdikleri tohumları çoğaltarak ürettiklerini söyledi.

Dr. Sürek, siyah pirincin Türkiye için yeni bir ürün olduğunu ifade ederek, 2 yıl önce bir pirinç firmasının ithalat yoluyla getirerek satmasının ardından enstitü olarak tohum üretimine başladıklarını anlattı.

Türkiye’de son yıllarda beyaz pirince olan ilginin arttığını ancak siyah pirince ilginin hangi yönde olacağını bilmediklerini bildiren Dr. Sürek, şunları kaydetti:

”30 yıl öncesinde kişi başı yıllık 4-5 kilogram tüketilen beyaz pirinç günümüzde kişi başına yıllık 9-10 kilogramlara kadar çıktı. Pirinç son yıllarda Türk mutfağındaki yerini sağlamlaştırdı. 2 yıl önce bir firma ithalat yoluyla siyah pirinci satışa sundu, biz buna istinaden Filipinler’den getirdiğimiz 2 tohumla üretime başladık. Siyah pirince ilgi ne olur bilinmez, bu arz ve talep meselesi.

Ürettiğimiz siyah pirinç tohumlarından Edirne, Adana ve Samsun’daki çiftçilerimize verdik, onlar üretmeye başladı. Siyah pirincin, beyazından farkı, selüloz yönünden zengin olması. Bazı kanser ve şeker hastalıkları için de iyi geldiği söyleniyor. Bu ne derece doğrudur bilemiyoruz. Siyah pirincin Türkiye’deki ilk üretimini de enstitü olarak biz gerçekleştirdik. Zaten çeltik konusunda tüm yenilikler bizim enstitümüzden ortaya çıkar.”

”DÖNÜM BAŞINA 700 KİLOGRAM PİRİNÇ”

Siyah pirinci Türkiye’nin çeltik ambarı konumundaki İpsala ovasındaki tarlasına ekerek deneyen Rıdvan Ayaz da, yaklaşık 5 dönümlük bir alanda deneme amaçlı ekim yaptığını ve verim açısından çok memnun kaldığını belirtti.

Siyah pirinçten dönüm başına yaklaşık 700 kilograma yakın rekolte elde ettiklerini ifade eden Ayaz, ”Bizim beklentimiz 400 kilogram civarındaydı. Rekolte 2 katı olunca bizi bu çok sevindirdi. Bu pirinci olabildiğince az tarımsal ilaç ve az miktarda kimyevi gübreler kullanarak yetiştirdik. Şu anda pirincin kuruma ve ayıklama işlemi yapılıyor. Kendi yetiştirdiğimiz ürünün büyük bir kısmını seneye tohumluk olarak saklayacağız. Gelecek 300 dönüm civarında bir alana ekim yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Siyah pirincin sağlık açısından da çok yararlı olduğunu ileri süren Ayaz, üretimin artmasıyla çiftçi içinde çok daha karlı olan beyaz pirincin yerini siyah pirincin alabileceğini belirtti.

Ürettiği pirince ”Karra” ismi altında patent almak istediklerini anlatan Ayaz, bu konuda gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

SİYAH PİRİNCİN FAYDALARI

Siyah pirincin kalp hastalıklarına ve kansere karşı etkili olabileceği belirtiliyor.

Yapılan araştırmalarda siyah pirincin ürüne rengini veren ve hücre yenileme, yani antioksidan özelliği kazandıran antosiyaninler açısından çok zengin olduğunu bildiriliyor.

Özellikle lif ve mineral zenginliği açısından yüksek olan siyah pirinç vejetaryenlerin popüler yemeği olarak kabul ediliyor.

SABAH

Yorum Yaz


.