Kalbimizin yeni ilacı her renk çikolata!

Perşembe, Eylül 15, 2011, 23:11
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kalp ve damar sağlığımız için balık, ceviz, badem, fındık ve yeşil çay tüketilmesi gerektiğini biliriz ama çikolatanın ilaç etkisi yaptığı yeni bir bilgi! Doç. Dr. Nuri Kurtoğlu, “Çikolatanın sadece bitteri değil her çeşidi kalp için faydalı ama aşırıya kaçmamalı” diyor

Kalp-damar sağlığının korunması için yapılan araştırmalar, beslenmemize dair yeni bulgular ortaya çıkarmayı sürdürüyor. Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Nuri Kurtoğlu, kongreden yeni verilerle döndü. Dr. Kurtoğlu; bol bol çikolata yiyenlerin kalp krizi ve felç geçirme riskinin, hiç çikolata yemeyenlere göre üçte bir oranında azaldığını iddia ederek, kalp sağlığıyla ilgili yeni bulguları anlattı…

FELÇ RİSKİ AZALDI
Kalbi korumak için yeşil çay içmek ya da klasik müzik dinlemek gerçekten etkili mi?
Düzenli yapılan egzersiz ile kaliteli uykunun, daha az kalp ve damar hastalığına yol açtığından haberdarız. Müzik dinlemekten tutun da evde hayvan beslemenin, bir hobi edinmenin, düzgün nefes alıp vermenin bile kalp-damar sağlığı ile ilişkisi gösterilmişken; Ağustos ayı sonunda Paris’te gerçekleştirilen Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi’nde yeni bulgular ortaya kondu.

Paris’teki kongrede kalp sağlığımız için en yeni bulgu ne oldu?
1994 yılında çevrilen ‘Forrest Gump’ filmindeki “Hayat bir çikolata kutusu gibidir, açmadan içinden ne çıkacağını bilemezsin” sözündeki gibi Paris’teki kongreden de çikolata çıktı! İngiltere’de 100 bin kişiden fazla insan üzerinde yapılan bir meta-analiz; bol bol çikolata tüketenlerde, hiç çikolata yemeyenlere göre kalp krizi ve felç geçirme riskinin, üçte bir oranında daha az olduğunu ortaya koydu.

BEYAZI DA YARARLI
Çikolatanın bu faydası daha önce bilinmiyor muydu?
Aslında geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarda, günlük 10 gram civarında tüketilen bitter çikolatanın yüksek tansiyon gelişimini engellediği, kalp-damar rahatsızlıklarını azalttığına dair deliller mevcuttu. Ancak bu yeni araştırma ile sadece bitter çikolatanın değil, kakao içeren sütlü ve beyaz çikolataların da yararı gösterilmiş oldu. Bu çalışmaya alınan kişilerin, şeker ve kalp hastası olmadıklarını da unutmamak gerek tabii.

KAHKAHAYLA GÜLMEK DAMARLARA İYİ GELİYOR
Kalp sağlığını korumak için stresten uzak durmak gerçekten önemli mi?
Kalbimizle ilgili yeni bir bulgu ise kahkalarla gülmenin, kalp sağlığı açısından son derece yararlı olduğu. Gerginlik ve stres ise tam tersi bir etki gösteriyor. Amerika’da yapılan bir çalışmada; komedi ve gerilim filmlerinin insan damarları üzerineki etkileri araştırıldı. Deneklere önce ‘Er Ryan’ı Kurtarmak’ filminin, o meşhur ilk 15 dakikalık çıkartma sahnesi seyrettirildi. Bu esnada kol damarlarındaki büzülme gözlendi. Daha sonra ‘Ah Mary Vah Mary’ isimli komedi filmi izletildi ve kol damarlarında genişleme tespit edildi.

POLLYANNA GIBI…
Stresten uzak kalıp damarları korumak için Pollyanna gibi her şeye pozitif bakarak yaşamak mı gerekir?
Bu sorunun yanıtı; son katıldığımız kongrede, İtalya’dan geldi. Kalp krizi geçiren hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada; öfke, hırs, kızgınlık gibi duyguları yoğun yaşayan hastalar incelendi. Bu kişilerin, hayal kurabilen ve empati yapabilen kişilere göre iki kat daha fazla oranda yeniden kalp krizi geçirme riski olduğu tespit edildi. Buradaki etkenin; sempatik sinir sisteminin çalışmasına bağlı olarak salgılanan hormonlar olduğu düşünülüyor.

DÜZENLİ KAN AKIŞI İÇİN DOMATES VE MUZ
Kalbe faydası olan mineraller nelerdir?
Potasyum ve magnezyum… İnsan vücudu sodyum tutmaya ve potasyum atmaya eğilimlidir. Bunun nedeni, sodyum ile birlikte vücut sıvısının korunmasıdır. Bu doğal eğilim, damar sertleşmesi ve ani kalp ölümlerine zemin hazırlar. Deneysel veriler; potasyumun damarları genişleterek dokulara daha çok kan akışı sağladığını, pıhtı oluşmasını engellediğini ve damar sertliğini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

RİTİM BOZUKLUĞU
Potasyum eksikliğinde kalbimize ne oluyor?
Potasyum eksikliği, kalp kasında gevşeme ve ritim bozukluğu yaratıyor. Felç geçirme riski yüksek olanlar, potasyumlu diyetlerle ya kalp hastasıysanız; muz, domates, ıspanak ve portakalı sofranızdan eksik etmeyin. Domatesten alacağınız likopen de kötü kolesterolün (LDL) vücudunuza yaptığı zararları azaltır.

TANSIYONU NAR SUYU DÜŞÜRÜR
Narın kalbi koruyucu etkisi var mı?
Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, nar suyuyla beslenme sonrasında damar plakları ve tıkanıklıklarının yüzde 44 gerilediği ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan bir araştırma ise iki hafta boyunca günde 50 mililitre nar suyunun, tansiyonu artıran enzimi, yüzde 36 düşürdüğünü gösterdi. Bu sayede tansiyonun yüzde beş düşmesi sağlandı.

ANTİOKSİDAN ZENGİNİDIR
Narın kanserden koruduğu söyleniyor…
Narda, kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunur. Nar suyundaki antioksidan miktarı, kırmızı şarap, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre üç kat daha fazladır. Bir bardak nar suyu, iki kadeh kırmızı şarap, 10 bardak yeşil çay ve dört bardak kızılcık suyu ile aynı seviyede antioksidan madde içerir. Nar ayrıca C vitamini, demir ve potasyum açısından da son derece zengin bir meyvedir.

SINIR SISTEMI IÇIN BOL BOL GÜLÜN
Kalbimiz için günde ne kadar gülmeliyiz?
Vücut damarlarındaki büzülme; temel olarak sempatik sinir sistemi tarafından gerçekleştirilir. Sempatik sinir sisteminin bu etkisi; tansiyonu artırır, damar cidarına ve kan hücrelerine zarar verir. Kahkahayla gülerken ise tam tersi bir durum oluşur. Bazı çalışmalara göre; 15 dakika gülmek, vücut üzerinde tüm gün etkisini sürdüren yararlı etkileri ortaya çıkarır. Bu yüzden; kalp ve damar sağlığının korunması için düzenli egzersiz ve beslenmenin yanı sıra bol kahkahalı bir yaşam öneriliyor.

Esra TÜZÜN-SABAH

Yorum Yaz


.