Kalandar Soğuğu’na APSA’dan 3 ödül

Cumartesi, Kasım 26, 2016, 17:36
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Yönetmenliğini Mustafa Kara’nın üstlendiği Kalandar Soğuğu, “10. Asya Pasifik Film Ödülleri”nden (APSA) üç dalda ödül kazandı.

Amerika’da yapılacak 89. Akademi Ödülleri’nde (Oscar) En İyi Yabancı Film Dalı’nda Türkiye’nin adayı olarak da seçilen “Kalandar Soğuğu” filmi, Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenen törende, “En İyi Film”, “En iyi Görüntü Yönetmeni” ve “İlk APSA Yeni Sinema” ödüllerinin sahibi oldu.

Cevahir Şahin ve Kürşat Üresin, Kalandar Soğuğu ile En İyi Görüntü Yönetmeni ödülüne layık görülürken, filmin yönetmeni Mustafa Kara ayrıca NETPAC ve Griffith Film Okulu tarafından sunulan Genç Sinema Ödülü’nün sahibi oldu. Yönetmen Kara, ödüllere ilişkin yaptığı açıklamada, “Büyük bir başarı bu. Çok büyük bir organizasyon ve bu yıl ödülü veren jüri başkanı Midnight Express’in (Geceyarısı Ekspresi) yapımcılarından David Puttnam’dı.” dedi.

Akademi Ödülleri’nde (Oscar) Türkiye’yi temsil edecek olan Kalandar Soğuğu ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödül aldı.

İşte o ödüller:

ABD’de düzenlenen Asya Dünyası Film Festivali’nde “En iyi Yönetmen” ve “En İyi Erkek Oyuncu”

Almanya’da düzenlenen “Hamburg Film Festivali”nin Kaleideskop bölümünde “En İyi Film”,

İsrail’de düzenlenen “32. Hayfa Film Festivali”nde “Golden Anchor En İyi Film”

“FEDEORA En İyi Film” ödüllerini almıştı.

Mustafa Kara’nın, Bilal Sert ile senaryosunu kaleme aldığı film, insan doğa ilişkisini arka fona alarak kişisel bir mücadeleyi anlatıyor. Dünya prömiyerini Tokyo’da gerçekleştiren filmde, Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara ile İbrahim Kuvvet rol alıyor.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.