Kadınların yeni aksesuarı

Cuma, Mart 16, 2012, 22:37
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İzmir Melahat Yılmayan Öğrenme Evi’ndeki kadınlar, ipek böceği kozasını kiloyla satın alıp ev eşyaları ile gelin duvağı, gelin çiçeği, toka ve yaka iğnesi süslemesinde kullanıyor.

Konak Belediyesi’ne bağlı Melahat Yılmayan Öğrenme Evi öğretmenlerinden Nurhan Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ev kadınlarını iş hayatına kazandırmak amacıyla çeşitli eğitimler düzenlediklerini söyledi. Ünlü, bir ay önce de ipek böceği kozası sanatı eğitimi vermeye başladıklarını belirtti.

Ünlü, İpek böceği kozası sanatının Kıbrıs’ta yaygın olduğunu, 100 yıl önce Bursa ve çevresindeki bazı yerleşim birimlerinde de yapıldığını bildirdi. Ünlü, aile büyüklerinin evlerinde kozaların kullanıldığı süs panolarına rastladığını kaydederek, şöyle konuştu:

”Dedemin evinde 100 yıl önce kozalardan yapılmış panoları görünce ipek böceği kozalarından kadınlara aksesuar üretmeyi planladım. Gelin başı, yaka çiçeği, nikah çiçeği, toka, şapka ve ayakkabılarda da bu objeyi kullanmayı düşündük. İzmir çevresindeki Çeşme ve Kuşadası gibi turizm merkezlerinde faaliyet gösteren bazı işletmeler, ürünlerimizden sipariş etti. Asırlık bu sanatı modernize edip yaz aylarında önce yabancı turistlerle sonra da tüm dünya ile buluşturmayı hedefliyoruz.”

-”Kemoterapi, radyoterapiden sonra kozalar terapi gibi geldi”-

Öğrenme Evi öğrencilerinden 49 yaşındaki Mualla Oral, meme kanseri olduğunu, kemoterapi gördüğünü, tedavi sürecinin ardından ipek böceği kozası sanatı ile ilgilenmeye başladığını anlattı.

Kursta çok iyi vakit geçirdiğini, kozalarla uğraşırken hastalığını unuttuğunu ifade eden Oral şöyle konuştu:

”Ameliyat, kemoterapi, radyoterapiden sonra kozalar bana terapi gibi geldi. O küçücük şeylerle ilgilenirken hastalığımı unuttum, rahatladım. Bana moral oldu. Burada çok iyi şeyler ürettik. Benim gibi rahatsız olan insanlar evde oturmasınlar. Evde geçen zaman boşa geçen zamanmış. Şimdi doktorlarım da daha iyi olduğumu söylüyor. Öğrenmenin yaşı yokmuş bunu da öğrendim.”

AKŞAM

Yorum Yaz


.