Kadınların icatları

Salı, Kasım 5, 2013, 19:33
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Josephine Cochrane: Bulaşık makinesi Cochrane, hizmetçilerinin sürekli olarak Çin porselenlerinin kırılması ve zarar görmesinden bıktığı için bulaşık makinesini icat etti. Cochrane yüksek su basıncıyla çalışan makine için 1886 yılında patent aldı. O tarihlerde evlerde sıcak su sistemi olmamasına rağmen Cochrane ısrarcı davrandı ve fikrini öncelikle restoranlara ve otellere sattı.

Mary Phelps Jacop: Modern sutyen Jacop, geliştirdiği modern sutyen için 1914 yılında ABD’de patent aldı. O tarihe kadar üretilen sutyenler çelik çubuk ve balina kemiği içeriyordu ve çok rahatsızdı. Bugün kullanılan sutyenlerin ilk modeli olan Jacop’ın geliştirdiği sutyen ise farklı tasarımıyla kullananların anatomik yapısına uygundu ve rahatlık sağlıyordu.

Mary Anderson: Araba sileceği 1900’lü yıllarda sürücüler yağmur ve kar yağdığında her bir sokağın başında arabalarını durdurup camlarını silmek zorundaydı. Mary Anderson 1903 yılında araba sileceğini icat ettiğinde ise sürücülerin dikkatini dağıtacağı gerekçesiyle 10 yıl boyunca patent alamadı. Ancak sonunda herkes bu icadı kullanmaya başladı.

Dr.Grace Murray: İlk büyük ölçekli bilgisayar Amiral Dr.Grace Murray, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Harvard Üniversitesi’nde yürüttüğü çalışmalar sonucu ilk büyük ölçekli bilgisayar “IBM-Harvard Mark 1”i icat ettiği için “bilgisayarların annesi” olarak tarihe adını yazdırdı.

Hedy Lamarr: Gizli kodlama sistemi Avusturyalı Hedy Lamarr Nazi sempatizanı silah tüccarı kocasıyla evliliği sırasında silahlarla ilgili çok şey öğrendi. Ancak Nazilere ve kocasına karşı büyük bir nefret duymaya başladı. Nazilere karşı İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılması için ürettiği mesaj şifreleme sistemi için 1941 yılında patent aldı sistem 20 yıl sonra kullanılmaya başlandı.

Sara Blakely: “Spanx” iç çamaşırı Oprah Winfrey ve Meg Whiteman’ın yer aldığı dünyanın en zengin kadınları listesinde yer alan Blakely bu servetini icat ettiği iç çamaşıra borçlu. Ürettiği elastik iç çamaşırı sayesinde kadınların birkaç beden daha zayıf görünmesini sağlayan “Spanx” isimli çamaşır Blakely’nin 500 milyon dolarlık bir şirketin sahibi olmasını sağladı.

Stephanie Kwolek: Kurşungeçirmez yelek Kwolek’in 1963’te icat ettiği “Kevlar” adı verilen sert ve dayanıklı materyal sayesinde günümüzde polislerin her gün rahatlıkla giyebildiği kurşun geçirmez yelekler üretildi. Kwolek’in geliştirdiği teknoloji aynı zamanda asma köprü halatı, kask, fren balatası, kamp ekipmanları ve kayak takımı yapımında da kullanılıyor.

Margaret Knight: Kese kağıdı “kraliçesi” Kese kağıtlarından önce üretilen kağıt torbalar zarf biçimindeydi ve düz bir tabanı yoktu. Bu haliyle bir hayli işlevsiz olan kağıt torbaları bugün bildiğimiz şekline sokan Knight, kağıdı kesen, katlayan ve dörtgen bir taban veren makineyi icat etti ve 1871 yılında patent aldı.

Marjorie Joyner: Kalıcı saç dalgası Joyner’in icat ettiği başlıklı makine sayesinde yapılan saçlar günlerce kalıcılığını koruyordu.

Ruth Wakefield: Amerikan usulü ev yapımı kurabiye Misafirleri için çikolatalı kurabiye yaparken çikolatasının bittiğini fark eden Wakefield bunun yerine Nestle’nin kalıp çikolatasını kullanmaya karar verdi. Wakefield bu sayede “kaza sonucu” ABD’nin en sevilen çikolatalı kurabiyesi “Toll house”u icat etmiş oldu.

Marion Donovan: Tek kullanımlık bebek bezi Donovan’ın 1949 yılındaki ilk icadı “Boaters” isimli bebeklerin pişik olmasını engelleyen sızdırmaz bezdi. Konu üzerinde çalışmaya devam eden Donovan 1961 yılında ise tek kullanımlık bebek bezi “Parpers”ı geliştirdi.

Lydya Newman: Gelişmiş Saç fırçası Saç fırçasının mucidi olmasa da Newman, geliştirdiği yeni modelle 19’uncu ve 20’inci yüzyılın başlarında saç bakım ürünleri üzerinde çalışan pek çok kişiden biri oldu.

Ann Moore: Bebek taşıyıcı Batı Afrika’da Barış Gücü hemşiresi olarak 1960’lı yıllarda görev yapan Moore, Afrikalı kadınların bebeklerini taşıma biçimlerinden etkilenmiş. Uzun süreli denemelerden sonra sırt çantası mantığıyla fikrini birleştiren Moore bebek taşıyıcı “Snugli”yi geliştirdi.

Patricia Bath: Laserli katarakt ameliyatı Bath, katarakt ameliyatlarında kullanılan yeni bir methodla 1988 yılında patent alan ilk Afro-Amerikan kadın doktor oldu.

Dr. Maria Telkes: Güneşle ısıtma sistemi Macaristan doğumlu biyofizik uzmanı Telkes evlerde kullanılabilen güneş enerjisiyle ısıtma sisteminin mucidi. 1925 yılında yerleştiği ABD’de vatandaşlık alan Telkes Westinghouse Electric şirketinde araştırmacı mühendis olarak çalıştı.

Dr. Ellen Ochoa: Optik Analiz Sistemi Ochoa, ilk hispanik astronot ve NASA için çalışan araştırmacı unvanlarına sahip. Ochoa’nın icadı optik sistem mekanik olarak üretilen mallar için kullanıldı.

Martha Coston: Renkli İşaret Fişeği Eşini 1847’de kaybeden Coston, kocasının not defterinde renkli işaret fişeği fikriyle ilgili yazdıklarını buldu. Sonrasında 10 yılını bu fikri hayata geçirmek için ordu yetkilileri ve bilim insanları ile çalışarak geçirdi.

Sarah E. Goode: Katlanabilir Yatak ABD’de 1885 yılında patent başvurusu yapan ilk Afro-Amerikan kadını Sarah Goode’nin icadı katlanabilir portatif yataktı.

Alice H. Parker: Merkezi Isıtma Sistemi Merkezi ısıtma sisteminin mucidi Parker ABD’den patent almak için 1919 başvuru yaptı. Sistem sayesinde tüm binanın sıcaklığı düzenlenip, ısı her odaya dağıtılabiliyordu.

Bette Nesmith Graham: Daksil Graham yaptığı yazım yanlışlarının neticesinde kağıtları atıp baştan yazmaktan bıktığı için bir gün mutfak mikseriyle karışım hazırladı. Uzun süren denemelerden sonra Graham, daksilin patentini 1958 yılında aldı.

Rachel Zimmerman: Blissymbol Yazıcısı Kanadalı mucit Rachel Zimmerman 1980’lerin ortasında 12 yaşındayken “Blissymbol Printer” adı verilen yazılım programını geliştirdi. Zimmerman’ın bir bilim fuarı için okul projesi olarak başladığı bu program beyin felci gibi rahatsızlığı olan kişilerin çevresiyle iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

Tabitha Babbitt: Yuvarlak Testere 1800’lerin başında ağaç kesmek için testerenin iki ucundan tutacak iki erkeğe ihtiyaç duyuluyordu. Ancak Tabitha Habbitt’in 1813’te icat ettiği yuvarlak testere sayesinde erkekler bu zorlu görevden kurtulmuş oldu.

Theora Stephens: Saç kıvırma aleti Saç şekillendiricilerin çok eski tarihlerden beri kullanılıyor olmasına rağmen ilk kez kıvırcık saç yapmaya yarayan makinenin icadı 80’li yıllara kadar yapılamadı.

Barbara Askins: X-ray teknolojisi NASA kimyageri Askins radyoaktif materyali kullanarak film negatiflerinde iyileşme sağladı.

Patsy Sherman: “Scotchgard” Leke itici

KAYNAK : CUMHURİYET

Yorum Yaz


.