Kadınlar korkudan erken doğuruyor’

Çarşamba, Ocak 7, 2009, 0:29
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Çok zor koşullar altında çalışan doktor Ekrem Cuma, hastanelerdeki acı tabloyu anlattı. Erken doğan bebeklere süt ve bez bulamadıklarını söyledi..
İsrail’in Gazze bombardımanı hiç durmadan sürüyor. Bir taraftan bombalar yağarken, diğer taraftan yaşananlar tam bir insanlık dramı… Elektrik ve su yok. Ekmek için 6 saat kuyruk bekleyen Filistinliler, bebeklerine süt bile bulamıyor. Hastane kaynakları, son 48 saat içinde 100 sivilin öldüğünü söylüyor. Dünyaya kare kare yansıyan, en çok da insanın içini acıtan yaralı ve ölü bebeklerin fotoğraflarıyla hafızalara kazınan insanlık dramını, Gazzelilerle konuştuk. İlk ulaştığımız kişi, Refahlı bir doktor olan Ekrem Cuma… İsrail uçaklarının 24 saat kent üzerinde uçtuğunu söyleyen doktor Cuma, şunları anlattı:

‘BEBEKLERE SÜT YOK’
“İsrail’in amacı Gazze’ye giden tünelleri çökertmek. Biliyorsunuz, Filistinliler bu tünellerden gıda, eşya taşıyordu. Ama artık sabahtan akşama kadar bombardıman var. Gazze güney ve kuzey olmak üzere ikiye bölündü. Kuzeyle neredeyse bağlantımız kalmadı. Köprüleri yıktılar, yolları geçilmez hale getirdiler. Henüz bize çok yaralı gelmedi. Çünkü bombardıman daha çok kuzeyde oluyor…” Günde 6-10 doğum yaptırdığını söyleyen Cuma, kadınların çok korktuklarını, ne süt ne de bebek bezi bulabildiklerini anlattı. Hayatında hiç olmadığı kadar çok erken doğum gördüğünü anlatan Filistinli doktor şöyle devam etti:

EKMEK İÇİN 6 SAAT SIRA
“İnsansız uçaklar hiç durmuyor. Burada kimse geceleri uyuyamıyor. Füzelerin, insansız uçakların gürültüsü dayanılacak gibi değil. Hamile kadınlar da bundan etkileniyorlar. Prematüre doğum çok fazla var. Her saat başı kanamalı bir gebe geliyor. Durum çok perişan…” Yoğun bombardıman altındaki Cebaliye kentinde yaşayan Cemal Mukad ise, Gazze’deki içler acısı durumu SABAH’a anlattı. Beş çocuğu ve eşiyle eve kapandıklarını söyleyen Mukad, günlerdir suların ve elektriklerin olmadığını söyledi. 20 yıl Türkiye’de yaşayan Filistinli Mukad, sivillerin öldüğünü, camilerin bombalandığını kaydetti. Çocuklarının gittiği okulun da bombayla vurulduğunu anlatan Mukad, “Her gün en az 6 saat tek bir ekmek için bekliyoruz. Bu yüzden 4-5 kişi dönüşümlü bekliyoruz. İsrail tavuk çiftliklerini bile vurdu. Et yok tavuk yok. Daha ne olsun…”

‘AĞIR YANIKLAR GELİYOR’
Dış ticaretle ilgilendiğini, ancak savaş yüzünden tüm dükkânların kapalı olduğunu söyleyen Filistinli babaya göre artık tek lüks, internet. “Elektrikler olmadığı için televizyon da izleyemiyoruz. Ama dizüstü bilgisayarım var. Arabanın aküsüne bağladım bilgisayarı. Öyle şarj ediyorum. Az da olsa takip edebiliyorum…” Gazze’deki Şifa Hastanesi Radyoloji Bölüm Başkanı Sayid Hüseyni ise hastanelerin dolup taştığını söyledi. Her gün onlarca yaralı ve ölünün geldiğini belirten Hüseyni, İsrail’in fosfor gazı kullandığı iddialarına ilişkin ise konuşmadı. Hüseyni, “Bazı hastaların vücutları tamamen yanık geliyor. Nasıl olduğunu bilemeyiz. Bomba da olabilir, gaz da. Ama bu konuda bir yorum yapamam” dedi.

‘Sokak ceset kokuyor’

İsrail savaş uçakları havadan, deniz kuvvetleri denizden vuruyor. Bugün yine sivilleri vurdular. Baba, anne ve üç çocuğu ölmüş. Ölenlerin hepsi sivil. Bizim askerimiz yok. İlaç depolarını, her yeri vuruyorlar. Yarım saat önce de iki evi vurdular. Artık sokaklara çıkamıyorum çünkü ceset kokuyor. Saldırılar başladığında saklanacağımız bir yer yok. Sadece ölümü bekliyoruz. Daha önce Gazze’nin orta bölgesinde oturuyordum. Ancak İsrail saldırısında evim hasar gördü. Her şeyi bırakıp güneye gittim. Şu anda Refah’ta yaşıyorum. Beş, dört ve iki yaşlarında üç kızım var. İsrail uçaklarının gürültüsünü ya da bomba seslerini duyduklarında çocuklarım çığlık atmaya başlıyor. Bana “Neden” diye soruyorlar. Onları teskin etmeye çalışıyorum. “Geçecek” diyorum. Ancak bu saldırılarla ilgili cevap veremiyorum… Türkiye ve dünyadaki gösterileri görünce çok seviniyoruz. Ama bu gösteriler katliamı durdurmuyor. Çocuklarımız için bir şey yapın. Dünyadan ve özellikle Türklerden daha çok şey bekliyoruz. İsrail’le hâlâ diplomatik ilişki kurmanızı anlamıyoruz. Hastanelerimiz dolu, Türk doktorları bekliyoruz. İlaç istiyoruz…

İsrailli bakan böyle kaçtı

Hamas’ın roketli saldırıları dün de sürdü. Aşkelon kentinde saldırılara, İsrail’in Finans Bakanı Roni Bar- On da yakalandı. Hava radar sisteminin roketi tespit etmesiyle uyarı sirenleri çalmaya başladı. Bakan ve korumaları da koşarak en yakındaki sığınağa kaçtı (üstte). İsrail operasyonunda iki akrabasını kaybeden Filistinli ise hastane bahçesinde böyle ağladı.

Bombadan kaçanlar, okullara sığındı

Ellerinde bir sopa, ucunda beyaz çarşaf… İsrail askerlerine “Düşman değiliz” demeye çalışıyorlar. Hayatta kalmak için de evlerinden çıkıp Gazze’nin güneyine kaçıyorlar. Yüzlerce aile, BM kontrolündeki okullara sığındı. Çocuklar ancak burada yiyecek bulabildi, okul sıraları ise yatakları oldu…

‘Hamas sivillerin arkasına gizlendi’

İsrail’de önümüzdeki ay yapılacak seçimlerde ülkenin başbakanı olma ihtimali yüksek olan Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Gazze operasyonu hakkında konuştu: Operasyonun hedefi Hamas. Ve Hamas İsrail’e karşı tüm terörist saldırılarını sona erdirinceye kadar operasyon sürecek. Sivil ölümlerini önlemeye çalışıyoruz, ama Hamas sivillerin arkasına saklanıyor. Uluslararası koşulları göz ardı ederek Filistinlilere zarar veriyor. İsrail saldırıya uğradığında bunun karşılığı olacağını söylemişti…”

Yorum Yaz


.