Kadınlar için en iyi vitamin takviyeleri

Cuma, Ocak 22, 2010, 23:50
Kadın Sağlığı kategorisi. Bu mesaja 3 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Multivitamin adı altında önerilen besin destek ürünlerinin modası çoktan geçti. İşte bedeninimizin gerçekten ihtiyaç duyduğu vitaminler.

Multivitaminler, rejimine destek olmakla birlikte (ufak bir ihtimal bile olsa) salata yerine patates veya Special K yerine Crunch yediğinde seni koruyacak sigortandır. Dolayısıyla etikette yazan onca maddeyi görünce, kırılmaz kemikler, kalori yakan kaslar, tükenmeyen enerji ve disko topu gibi parıldayan saçlar için gerekli bütün besini aldığını düşünmen mantıklı gibi gelir.

Ancak tabii ki iş o kadar kolay değil. Çoğu multivitamin, FDA’nın tavsiye ettiğinin dışında (hatta bazen riskli miktarda) vitamin, mineral, şifalı bitki ve kim bilir başka hangi bitkisel ve hayvansal maddeler (arı poleni, çam kabuğu, hayıt meyvesi gibi) içeriyor?

Hızlı bir sporcu veya hamileysen
Demire ihtiyacın var. National Institutes of Health’e göre yoğun egzersiz (günde en az bir spor) yapan kadınlar ortalamadan %30 daha fazla demire ihtiyaç duyar. Hamile olduğunda bebek demir stoklarından çalar. Ayrıca kan hacmin ve kaybın artar.

Önerimiz: Floradix Liguid iron and Vitamin Formula (10 ml’de: 10 mg C Vitamini. 0,8 mg Bl, 0.8 mg B2,0.8 mg B6, 0.8 mg B12, 9.5 mg demir) Doz olarak diğer demir takviyelerinden daha düşük dozludur. O yüzden en yüksek limit olan 45 mg’ı aşmış olmazsın. Ayrıca içeriğindeki C vitamini emilimini kolaylaştırır. Yemeklerle birlikte alabilirsin ama vitamini süt (emilimini zorlaştıran kalsiyum içerdiği için) ile karıştırmaman iyi olur.

Eğer emziriyorsan
Daha fazla çinkoya ihtiyacın olabilir. Bebek emzirmek, (özellikle de vejetaryensen) çinko stoklarını boşaltır. Almadan önce doktoruna danış.

Önerimiz: Zinc Nutrimed Effervesan Tablet (S mg). İhtiyacına yakın miktarı zaten multivitaminden alacağın için bu düşük dozlu hap yeterli olacaktır. Bakırın bedeninde tükenmemesi için çinko hapını multivitaminle beraber alman iyi olur.

Vegansan
Biraz daha A vitaminine ihtiyacın olabilir. En tipik kaynaklar yumurta ve süt olduğundan veganların özellikle A vitaminine daha çok ihtiyacı vardır. Sinirlerde hasar ve doğum aksaklıkları gibi toksin birikiminin zararlı etkilerine karsı takviye besinler yerine, ihtiyacını multivitaminle beraber doğal besinlerden karşılaman daha faydalıdır.

Önerimiz: Günde 250 gr havuç suyu. Akşam yemeği ile birlikte veya yemekteki yağın emilimi arttırabilmesi için yemekten hemen sonra içmelisin. Ya da aynı miktarda bebek havucu ara ara atıştırabilirsin.

Eğer vejetaryensen
B12 vitaminine ihtiyacın olabilir.
Doğal B12, et veya balık gibi sadece hayvansal besinlerden alınır. Dolayısıyla vejetaryenlerde B12 vitamini eksikliği gözlenebilir. B12 kullanımı gayet güvenlidir. Herhangi bir doz aşımına rastlanılmaz.

Önerimiz: GNC B-12 vitamini (500 mcg). Günlük önerilen değerin yüzde 8.000 katı fazlası (ama güvenli) olsa dahi önerdiğimiz doz yine de düşüktür. Yani gerektiğinden fazla aldığını düşünme. Akşam yemeğinden sonra bir bardak su ile alabilirsin. Bunun dışında demire de ihtiyacın olacak.

Demir için öneri: Floradix Liquid Iron and Vitamin Formula (10 ml’de: 10 mg C Vitamini, 0.8 mg B1, 0.8 mg B2, 0.8 mg B6, 0.8 mg B12, 9.5 mg demir). Yemeklerle birlikte almak ve süt (emilimini zorlaştıran kalsiyum) ile birlikte yutmamak iyi olur.

Hangi vitamin takviyelerini kullanmalısın?
Bir multivitaminde tam olarak ne olmalı? Hangi markalar alınmalı? En uygun dozları bulmak için bir araştırma yaptık, ardından beslenme takviyelerini analiz eden www.consumerlab.com sitesine girdik.

Multivitamin için önerimiz: One-A-Day Women’s. Bu klasik markanın formülü zaman içinde değişen günlük alınması gereken miktarları izleyerek diğer multivitaminlere göre kendini daha sık güncelliyor. Normalde eksik kalan kalsiyum, K ve D vitaminleri değerleri daha yüksek tutularak ve fazla alınan A vitamini dozu azaltılarak içerik bakımından gerekli besinlerin doğru oranda alımını sağlıyor. Ancak en iyi multivitaminler bile her şeyi barındıramaz. (Tabii yumurta büyüklüğünde bir hap yutarım demiyorsan.) Dolayısıyla yanına ilave takviye vitamin ve mineraller de kullanmalısın. Aşağıda yanında artı işareti olan dört adet besin önerdik. Bunlar için hangi dozları ve markaları tercih etmen gerektiğine bak.

A vitamini
2500 IU (günlük alınması gerekenin %50’si, beta karotenin %20’sı). Beslenmesine dikkat eden kadınlar için günlük önerilen 5.000 IU fazla olduğundan One-A-Day Women’s miktarı yarıya indirmiş. Çoğu multivitamin çok fazla A vitamini (3.500-5.000 IU arası) içerir. One-A-Day’in içinde bedene girince A vitaminine dönüşen bir bileşim olan beta karotenden bulunuyor.

B vitamini (B6, B12, ribof lavin, tiyamin ve niyasin)
(Niyasin için günlük alımın %50’sini, diğerleri içinse tamamını sağlar.) B vitamini çoğu yiyecekte özellikle vitamin takviyeli gevreklerde bulunur. O yüzden daha fazla alınmasına gerek yok. (Araştırmalarda regl öncesinde rahatlattığına dair bir bulgu elde edilmemiş.)

C vitamini
60 mg (günlük alımın tamamını sağlar). Yeni araştırmalar 60 mg’ın yeterli olmadığını ama multivitamin açısından yeterli olduğunu ortaya koyuyor. Zaten yiyeceklerden çok daha fazlasını alıyorsun. Mesela bir bardak portakal suyunda 120 mg C vitamini bulunur.

D vitamini
800 IU (günlük alımın %200’ünü sağlar) D Vitamini olmadan bedenin kalsiyumu sindiremez. Çok fazla yiyeceğin içinde olmadığı için doğru beslensen bile yeteri kadar atamayabilirsin. Araştırmalar gösteriyor ki, kırıkları önlemek için kalsiyumla birleştirildiğinde günde en az 600 IU almak öneriliyor. One-A-Day Women’s içeriğindeki 800 IU diğer besinlerin arasında göze çarpıyor. Ama sen ek olarak, 200 IU takviye alabilirsin. Merak etmene de gerek yok günlük maksimum alım miktarı 2.000 IU olduğundan fazla almış sayılmazsın. Önerimiz: Lifetime Calcium Magnesium Zinc & D Vitamin softgelz.

E vitamini
30 IU (günlük alımın tamamını sağlar) Burada yazandan daha fazlasına ihtiyacın olduğuna dair bir bilgi mevcut değil. Araştırmalar fazladan alınan E vitamininin kardiyovasküler hastalıkları ve kanseri önlediğini kanıtlayamadı.

K vitamini
25 mcg (günlük alımın %31’ini sağlar) K vitamini, D vitamini ve kalsiyum ile beraber çalışıp kemik oluşumunu sağlar. Ancak bazı multivitaminler K vitamini içermez çünkü kanı incelten ve kalp hastalıklarında verilen Coumadin gibi ilaçlara müdahale edebilir. Kalp problemi olan kadınlar ekstra K vitamini almadan doktoruna danışmalıdır. Sağlıklı kalbe sahip kadınlar ise 100 mcg bulunduran bir takviye kullanabilir. Önerimiz: Solgar Vitamin K (100 mcg), D vitamini ile beraber akşam yemeğinde al. Yemeğin içindeki yağ vücuttaki emilimi arttırır.

Folik asit
400 mcg (günlük ihtiyacın tümünü sağlar). İhtiyacın olan bütün folik asidi multivitaminle birlikte takviyeli tahıllılar (mısır gevreği ve ekmek gibi) sayesinde karşılayabilirsin.

Kalsiyum
45O mg (günlük alımın %45’ini sağlar) Multivitaminin her şeyden daha çok kalsiyum barındırır. Onu bu kadar sevmemizin bir başka nedeni de zaten bu. Ama sen gün içerisinde ek olarak 550 mg olan takviyelerden almalısın. Bedenin her seferinde 500 mg sindirebilir. Önerimiz: Lifetime Calcium Magnesium Zinc & D Vitamin softgelz.

Kalsiyum
45O mg (günlük alımın %45’ini sağlar) Multivitaminin her şeyden daha çok kalsiyum barındırır. Onu bu kadar sevmemizin bir başka nedeni de zaten bu. Ama sen gün içerisinde ek olarak 550 mg olan takviyelerden almalısın. Bedenin her seferinde 500 mg sindirebilir. Önerimiz: Lifetime Calcium Magnesium Zinc & D Vitamin softgelz.

Demir
18 mg (günlük alımın %100’ü) Kadınlarda genelde demir eksikliğine rastlanır ancak 18 mg yeterlidir. Beden demiri saklar ama 45 mg’ın üzerine çıkmak tehlikelidir. İlk başta ishal yapabilir, uzun vade de ise kalp hastalıklarına neden olur.

Magnezyum
5o mg (günlük alımın %13’ünü sağlar) Çoğu kadın kalp hastalıklarından, diyabet ve kolon kanserine karşı koruyan bu mineralden yeteri kadar alamaz. One-A-Day Women’s gibi multivitaminler de gereken miktarı karşılayamıyor. Başka bir takviye ile birlikte günde 320 mg almaya çalış.

Önerimiz: GNC Magnesium (250 mg). Aç karnına mideni bulandırabileceğinden yemeklerle birlikte almanda fayda var.3 Yorum yazıldı.

 1. Tunç yorumu - Cuma, Şubat 19, 2010, 21:01

  Eşim hamilelik döneminde değil ama öncesinde kullandı ve faydasını gördü. Tabi bitkisel takviyeler de bu dönemde önemli. Benim işim çok  yoğun olduğu için Solgar VM 2000 kullanıyorum. Süper bir multivitamin

 2. doktorunuz yorumu - Çarşamba, Ağustos 11, 2010, 18:00

  En iyi vitamini açıklıyorum, sebze ve meyveyi yediğiniz zaman aldığınız kaliteli vitaminler. Vitaminler vücut fonksiyonları için gerekli maddelerdir, ancak protein, karbonhidrat, yağ, su, minerallerde öyledir. Vitamin haplarının içinde sadece aşırı miktarda vitamin ve biraz mineral bulunur. Halbuki tek bir üzümün, zeytinin içinde sırrı çözülmemiş çok farklı maddeler vardır, yüzlerce madde.. Bitkisel ürünlerin,hapların çoğunu zaten bitkilerin içinde bulunan bu farklı maddeler sebebiyle alıyor insanlar. Eğer ülkemizde dünya standartlarında çok kaliteli vitamin üretici şirketler kurulursa bunlardan içindeki maddeleri Türkiye den elde ettikleri sebzeden meyvadan bitkiden elde ederlerse sağlığımız açısından çok büyük bir avantajımız olur. Bazı Türk firmaları olsada ham maddesini yurt dışından aldıktan sonra çakma oluyor.

  Güvenilirlik açısından aslında Türkiyede satılan yabancı hapların hepsi aynı, inceleme yok, üstündeki işe yaramaz bilmem ne onaylı damgalara kanmayın, işin uzmanından sertifika almıyorlar yok tarım bakanlığı onay veriyor neye : İçinden fare zehiri yok, kimyasal silah yok buna ancak..

  Kullandığınız vitamin haplarının hiçbirinin güvenilirliği yok, Türkiyede inceleme üst düzey olmadıktan sonra hiç bir işe yaramaz, solgar gibi markalar bile gözle görülmeyen oyunlar yapmaktalar ki bunlardan bazılarının denetimi bile sözkonusu değildir. Mesela kalitesiz bir hammadeden elde ettikleri ürünü türkiye ye yolluyorlar, ee bunu hadi denetime tabi tutun olmaz çünkü içinde zehir yok, zararlı bişey yok görünürde, satılmamış ürünü ya da son kullanma tarihi yaklaşmış vitamini bitkisel ürünü firmalar topluyorlar ve yenileyip tekrar şişeliyorlar ve bilin bakalım nereye yolluyorlar tabiki kendi ülkelerinin dışındaki ülkelere ve az gelişmiş bu işlerden çakmayan teknolojisi zayıf ülkelere, evet Türkiye de onlardan biri.. Hepsini saysak içinde kullandıkları maddeler bakımından bunlar genişletilebilir. İnternette vitaminlerin faydası yazıyorda, yanlış anlamasın kimse vitaminlerin faydası yazıyor, vitamin haplarının değil !..

  Ülkemizde üst düzey satandartlarda vitamin mineral üretipte tüm hammaddesi kendinden olan, kendi kalite kontrolleri dünya standartlarına giren bir marka olmadıkça sağlığımız tehlike altında..

  Ne olur kötü vitamin hapı alırsak veya kalitesini bilmediğimiz bitkisel ürünleri alırsak: Olacak olan en başta paranızın boşa gitmesi ve parayla zehir satın almanızdır veya çürük kalitesiz mal almanızdır. Üretimi yapan kalite konrolü tam olan ve kaliteli hammaddeyi kendi ülkesinde satan yabancı ülkelere göre cildin daha kötü olur, senelerce hatta ölümüne kadar seninle birlikte olacak kemiklerin eklemlerin uyduruk maddelerle oluşmuş ve katılaşmış olacak, yüz kimyandaki eklemler, kıkırdaklar, kafatasın, burun yapın.. Bu maddelerle bedenini imar etmiş olacaksın daha çirkin biri olacaksın belkide, vücudundaki aminoasitler bu kalitesin vitamin haplarından gelen uyduruk maddelerle birleşerek vücudunun yapısına katılıp senelerce seninle birlikte olacaklar ve zaten insanlar birkaç senede bile çok dağişebiliyor.

  Fazla değil, uzun zaman vitmamin hapı kullanmak bile zararlı ve hiç doğal olmayan bir yöntemdir. Vücudu tembelleştirip aslında geri dönüşü olmayan darbelerde indirir, bağışıklığı azaltıp hastalıklardan başka bir darbe yersiniz, fazlası iç organlarınızdan, gözünüze beyninize kadar etki eder, zarar verir.

  Bir dönem ihtiyacınız vardır türkiyede kendini kanıtlamış bir markadan alırsınız bir iki kutu kullanırsınız biter, senede belki bir iki kere..

 3. mert yorumu - Cumartesi, Mart 9, 2013, 1:11

  Takviye gıdalar tabiki dalından koparılanın yerini tutamaz.Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu tarladan toplanan domatesin bundan 20 yıl öncekiyle aynı olmadığıdır.Hatta zeytini siyahlaştırmak için bile kimyasal boyalar kullanıldığı bilinmektedir.Dolayısıyle bugün tükettiğimiz sebze ve meyveler vitaminden belki de daha fazla toksik atık, tarım ilacı kalıntısı vs. içermektedir.Kaynağı belli ve bilimsel olarak güvenilir bir şekilde üretilen vitaminler alınabilir diye düşünüyorum.Yorum Yaz


.