Kadınlar her yerde ‘Şiddete hayır’ dedi

Çarşamba, Kasım 26, 2008, 1:04
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İZMİR’de ‘25 Kasım Dünyada Kadına Karşı Şiddete Hayır Günü’ nedeniyle 250 kadın yürüyüş yaptı. Aralarında belediye başkanlarının eşlerinin de yeraldığı İzmirli kadınlar “Taciz ve tecavüze hayır” pankartları taşıyarak, “Kadınız, haklıyız, şiddete karşıyız” sloganları attı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAM) ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında kadınlar Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, CHP’li Konak Belediye Başkanı Muzaafer Tunçağ’ın eşi Sedef Tunçağ, CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak’ın eşi Birsen Durak ve kadın örgütleri temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkan Yardımcısı Emel Denizaslanı ortak bildiriyi okudu.

Denizaslanı, yapılan araştırmalara göre her üç kadından birinin fiziksel şiddet gördüğüne, üniversite mezunu her altı erkekten birinin eşine fiziksel şiddet uyguladığına dikkat çekti. Okuma yazma bilmeyen kadınların yüzde 43’ünün, yükseköğrenim görmüş kadınların yüzde 12’sinin en az bir kez fiziksel şiddet gördüğünü belirten Denizaslanı, kadın haklarının insan hakları olduğunu dile getirdi.

TCK’da bulunan “Haksız tahrik” düzenlemesi ile birçok kadın cinayetindeki faillerin komik denecek kazar az cezalarla kurtulduğunu belirten Denizaslanı, bunun yasa koyucu ve uygulayıcıların erkek egemen zihniyetinden kaynaklandığını söyledi. Kadının “Beyaz tayt giymesi”,“İşveli şekilde saat sorması”, “Sıkça banyo yapması” gibi iddiaların haksız tahrik nedeni olarak katilleri koruduğunu belirten Denizaslanı, “Kadına yönelik şiddet ile mücadelede sorumlu olan tüm kamu kurumları, bağımsız kadın örgütlenmeleriyle işbirliğine ve bu örgütlerden gelecek eleştiri ve önerilere açık olmalıdır.

Biz kadınlar, 13-15 yaşındaki kızların, tecavüzcüsüyle evlendirilerek cezalandırıldığı yasa değişiklikleri istemiyoruz. Önce tecavüze uğrayıp sonra namus temizlemek adına öldürülmek istemiyoruz. Eğitim, sağlık, iş edinme haklarını erkeklerle eşit kullanmak istiyoruz” dedi.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından kadınlar, Birinci Kordon, Vasıf Çınar Bulvarı üzeriden yürüyerek Kültürpark içindeki İsmet İnönü Klütür Merkezi’ne gitti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğinde yürüyen kadınların önünde belediye başkanlarının eşleri Türkegül Kocaoğlu, Sedef Tunçağ, Birsen Durak yürüdü. Yürüyüşte kadınlar “Kadınız, haklıyız şiddete karşıyız” sloganı attı.

Ayrıca, ellerinde “Taciz ve tecavüze hayır”,“Ulus, sınıf, cinse yönelik şiddete son”, “Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizim” pankartları taşıdı

Etkinlik, İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde, ‘Kadın Dostu Kent İzmir Kadına Şiddete Karşı’ adıyla düzenlenen panelle devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz da panelin açılışına katıldı. Aziz Kocaoğlu, açılış konuşmasında Kadın Sığınma Evi’nin tamamlandığını, yakında hizmete açacaklarını söyledi.

ÇANAKKALE’de kadınlara yönelik şiddetin durmasını isteyen kadın dernekleri seslerini duyurmak için konvoy oluşturup, kent turu attı.
Çanakkale Kadın ve Çocuk Hakları Platformu’nu oluşturan Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği, Türk Kadınlar Birliği Derneği Çanakkale Şubesi, Çanakkale Toplum Merkezi, Çanakkale Tabipler Odası Kadın Komisyonu, Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri seslerini duyurmak için bir etkinlik düzenledi. Kordon boyundaki Morabbin Parkı’nda hediyelik eşya sattıkları tezgahları bulunan Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği üyeleri bir günlüğüne tezgahlarını açmadı. Bunun yerine, kadın ve çocuklara uygulanan şiddetleri gösteren gazete haberlerinin kupürlerini ve ‘kadına şiddete hayır’ mesajı içeren afişleri tezgahlarına astı.

Platform adına basın açıklamasını yapan Türk Kadınlar Birliği Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Neriman Urgancı, son dönemde Türk Ceza Kanunu uygulamaları konusunda arka arkaya yaşanan olayların, kadınların ve çocukların temel insan haklarının güvence altına alınması konusunda geri adımlar atıldığını ortaya koyduğunu söyledi.

Urgancı, şöyle konuştu:  “Ülkemizde hala son derece yaygın olan kadın cinayetlerinin, cinsel taciz, cinsel saldırı suçlarının, çocuk istismarının ortadan kaldırılması için yapılacak reformlar son derece sınırlı olarak uygulanırken, birçok yargı mensubu yasaları, yanlış ya da eksik bir biçimde uygulanmaktadır. Son dönemde kamuoyunun yaygın tepkisine yol açan Hüseyin Üzmez davasında da görüldüğü gibi, çocukların ve kadınların cinsel dokunulmazlıklarını koruma amacını taşıyan TCK’nın gerektiği gibi uygulanması için reformların geri alınmasına değil, tam tersine TCK reformunun hayata geçirilmesi için yasaları uygulamakla sorumlu olan kolluk kuvvetleri, adli tıp uzmanları gibi ilgililerle uzmanlık ve farkındalık çalışmalarının yürütülmesine, ceza adaleti reformunun etkinleşmesi için uygulamaya dair cezai mahkemesi kanunu ile ilgili diğer yasa ve yönetmelikler düzenlemesine ihtiyaç vardır. Uygulama alanındaki eksiklikler ve isteksizlikler ülkemizde kadın erkek eşitliğinin sağlanmasını imkansız hale getirmektedir.”

Kadınların en çok ses getiren etkinliği ise basın açıklaması sonrasında Morabbin Parkı önünden başlayan ve şehir turuyla tamamlanan konvoy oldu. Seslerini duyurmak için organize olan kadınlar araçlarının camlarına ‘Kadına şiddete son’, ‘Şiddeti durdurmak mümkün’ yazılı dövizler yapıştırdı, klaksonlarını çalarak seslerini duyurdu. Konvoyla yapılan şehir turu, başladığı Morabbin Parkı’nda sona erdi.

ŞANLIURFA’da bulunan sivil toplum örgütlerince oluşturulan İl Kadın Platformu üyeleri, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde töreye isyan etti. Namus ve töre adı altında hunharca katledildiklerini ya da intihara zorlandıklarını ileri süren kadınlar, “Kadına yönelik şiddetin her türlüsüne hayır” dedi

Urfa Kadın Meclisi, Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği, KESK, İnsan Hakları Derneği ve DTP tarafından oluşturulan İl Kadın Platformu’nun yaklaşık 30 üyesi, ‘25 Aralık Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nün 48’inci yıldönümü nedeniyle Karakoyun İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı açıklamaya katılan ellerinde pembe karton üzerine yazılmış ‘Dünya yerinden oynar, kadınlar evden çıkarsa’, ‘Çocuk bakımı ve ev işleri toplumsallaştırılsın’, ‘Üreten biziz ürettiklerimize sahip çıkalım’, ‘Kadınlar için kadınlarla birlikte’, ‘Şiddetin hiçbir haklı gerekçesi yoktur’, ‘Kadın katliamlarına son’ yazılı dövizler taşıyan kadınlar, zaman zaman “Susma haykır, şiddete hayır’ sloganları attı

Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği Sözcüsü Serpil Geyik, kadının yıllardır çeşitli şiddete maruz kaldığını ifade etti. Geyik, Türkiye’de son olarak İtalyan kadın sanatçı Pippa Bacca’nın barış yolculuğunda tecavüze uğrayıp öldürüldüğünü, yine Hüseyin Üzmez’in kendisinden 62 yaş küçük 14 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel tacizde bulunup serbest kaldığını hatırlattı.

Geyik şöyle konuştu: “Biz kadınlar fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik, kültürel, hukuksal ve militarist şiddetin mağduru oluyor, ölüyor, öldürülüyoruz. Biz kadınlar namus adına, töre adına ya hunharca katlediliyoruz, ya da intihara zorlanıyoruz. Biz kadınlar çatışma bölgelerinde şiddetin en ağırını yaşıyoruz. Biz kadınlar, yaşanan savaşın son bulması için, daha fazla insanın ölmemesi için, anaların daha fazla ağlamaması için bu savaştan medet uman ve kar sağlayanlara karşı, Kürt sorunun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesi için eşit, özgür, barışçıl ve demokratik bir Türkiye özlemimizi bıkmadan, usanmadan haykıracağız.”

ADANA’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’nün ana gündem konularından biri 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismar suçlamasıyla yargılanırken, müsbet adli tıp raporuyla tahliye edilen 76 yaşındaki Hüseyin Üzmez oldu.
Adana Kadın Danışma Merkezi ve Sığınma Evi Koruma Derneği Başkanı Münire Dağ, 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddetin Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü’ nedeniyle yaptığı toplantıda, Türkiye’de kadına yönelik şiddet üzerine yapılan en kapsamlı araştırmanın, her 3 kadından birinin fiziksel şiddet gördüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Binlerce kadının aile içi tecavüzü erkeğin en doğal hakkı olarak gördüğünü kaydeden Dağ, şunları söyledi:
“Tüm bunların karşısında kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmakla sorumlu olan devlet ve ona bağlı kurumları, yargı organları, 14 yaşında bir çocuğa cinsel istismarda bulunan Hüseyin Üzmez’i çelişkili raporları dayanak göstererek tahliye edebiliyor. Ceza yerine ödül verilebiliyor. Hatta mecliste kadına yönelen ve çocukları içine alan taciz ve tecavüz vakalarında ceza indirimi ve evlenme yaşının daha aşağıya çekilmesi yönünde teklifler sunulabiliyor.”
Sığınma evlerinin yetersizliğinden yakınan Dağ, Adana sığınma evinin kapasitesinin 17, Ceyhan’ınkinin 25 olduğunu, her iki sığınma evinin kapasitesinin artırılması gerektiğini belirtti.

Eğitim- Sen Adana Şubesi Kadın Komisyonu da toplantısında Üzmez’i ele aldı. Komisyon adına konuşan öğretmen Sevinç Çalışkanyürek, Üzmez’in cinsel tacizde bulunduğu kız çocuğunun ruhsal durumunun iyi olduğu yönde verilen raporu ‘düzmece’ olarak niteledi. 2008 yılının ülkemizde kadına yönelik şiddet açısından kara yıl olduğunu savunan Çalışkanyürek, şöyle konuştu:
“Kadına yönelik şiddetin kaynağında erkek egemen sistem vardır. Bu sistemden beslenen ve onu pekiştiren her türlü eylem ve uygulama, kadına yönelik şiddeti de artırmaktadır.

Yorum Yaz


.