Kadınlar, erkeklerden daha çok uyuyor!

Cuma, Mayıs 13, 2016, 21:06
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Çoğumuz hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz. Gerçekten bu kadar uzun süre uyumak zorunda mıyız? İşte uyku üzerine yapılan son araştırma…

Uyku süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu sürenin ortalama 4 ila 11 saat arasında olduğu bilinmektedir. Uyku düzeni dünyanın farklı bölgelerinde, erkekler ile kadınlar arasında da farklılık gösteriyor. Yapılan son araştırma kadınların, erkeklerden yaklaşık 30 dakika fazla uyuduğunu ortaya çıkardı.

Sonuçları “Science Advances” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, 2014 yılında insanların uçuş sersemliğinin üstesinden gelmelerine yardımcı olmak amacıyla akıllı telefonlarda kullanıma giren “Entrain” adlı uygulamanın verilerini inceleyen bilim adamları, 20 ülke vatandaşlarının uyku düzenlerinin ve sürelerinin farklı olduğunu belirledi.

Araştırma, Avustralya, Belçika, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada ve Hollanda’da ortalama uyku süresinin 8 saat ve üzerinde olduğunu gösterdi.

Buna karşılık İsviçre, İngiltere, ABD, İtalya, Almanya ve Brezilya’da ortalama uyku süreleri 8 saatin altında.

Japonya ve Singapur’da ortalama gece uykusu 7 saat 24 dakika iken Hollanda’da bu süre 8 saat 12 dakika olarak tespit edilmiş.

Kadınların erkeklerden düzenli olarak daha çok uyuduğunu gösteren araştırma, özellikle 30 – 60 yaş grubu kadınların erkeklerden yaklaşık 30 dakika fazla uyuduğunu ortaya koydu.

Güneş ışığından daha fazla faydalanan insanların yatağa daha erken girme eğiliminde olduğu görülen araştırmada, yaşın, uyku süreleri üzerinde önemli etkisinin bulunduğu da belirlendi.

Türkiye’de toplumun büyük çoğunluğu (yaklaşık yüzde 75) 7-8 saat süreyle uyuma alışkanlığına sahip. Ülkemizde toplumun sadece yüzde 10 unun, 6 saatin altında bir uyku ile hayatını sürdürdüğü bilinmektedir.

Ünlü insanlardan bazılarının çok kısa uyuduğunu duymuşsunuzdur. Bunlardan Napoleon, Churchil gibi bazıları tarih kitaplarında kısa uyku süreleri ile yeralmıştır. Kısa bir süre uyuduğu halde ertesi gün fonksiyonlarında değişiklik olmayanların sayısı çok fazla değildir.

Uyku evreleri farklı

Kısa uyuyanlar ile uzun uyuyanların (8 saatten fazla) uykularının yapısı birbirinden farklılıklar göstermektedir. Kısa uyuyanlar, daha yoğun olarak derin yavaş uyku ve REM döneminden oluşan bir uyku uyumaktadırlar. Gece içi uyanıklık sayısı ve 2. faz oranı bu tür insanlarda azalmıştır. Dolayısı ile kısa süreli, ancak daha etkin bir uyku uyudukları söylenebilir.

Uzun uyuyanlar ise asıl uyku olarak adlandırılan derin yavaş uyku ve REM dönemlerini kısa uyuyanlar kadar uyuyup, onlardan farklı olarak uykunun yüzeyel fazlarını (1.ve 2. faz) daha uzun uyurlar. Gece içinde, özellikle de sabaha karşı sık sık uyanıp, yeniden uykuya dalarlar. Uyku süreleri uzun olduğu halde, bu insanlar etkin olmayan bir uyku uyurlar.

Uykusuzluğa dayanmak zor!

Uzun uyuyanlardan, çalışmak için daha çok zamana ihtiyacı olanlar, çoğunlukla uyku sürelerini kısaltmak arzusundadırlar. Ancak, uyku süresini belli bir oranın ötesinde kısaltmak mümkün değildir. Üniversite öğrencileri ile yapılan bir çalışmada, kısa bir zaman diliminde uyku süresinin kısaltılması mümkün olmamış, deneklerde ertesi gün yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon güçlüğü ve hafıza bozuklukları gibi şikayetler saptanmıştır. Deneğe katılanlar, uygunsuz zamanlarda uyku ihtiyaçlarına yenilip, uyuya kalmışlardır. Ancak başka bir çalışmada uyku süresinin 1-2 saati aşmamak şartıyla, uzun bir zaman dilimi içinde, azaltılmasının mümkün olduğu ve bu azaltmanın deneklerin performansında bozukluğa yol açmadığı gösterilmiştir. Unutulmaması gereken nokta, çalışmaların sadece genç deneklerde yapıldığıdır. Çocuk ve yaşlıların uyku süresini kısaltması sonucu daha değişik belirtilerle karşılaşılmaktadır. Çocuk ve yaşlıların düzenli uyku ihtiyacı, yetişkinlere göre daha fazladır.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.