Kadına şiddet vakaları yükselen imajınızı maskeler

Pazar, Kasım 20, 2011, 21:36
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton annesini kaybettiği için bu ayki Türkiye ziyaretini iptal etmek durumunda kaldı ancak aynı tarihlerde danışmanı Ellen Malcolm, KAGİDER’in davetlisi olarak İstanbul’daydı. Malcolm, Batı medyasında kendisine geniş yer bulan kadın dosyasının Türkiye’nin dünyada yükselen imajını zedeleyebileceğini söylüyor

Yaklaşık bir hafta kaldığım Türkiye’deki temaslarım boyunca aile içi şiddetin ve tecavüzün gündeme gelmediği tek bir görüşme bile olmadı. Türk kadınlarının bu konuda çok kızgın olduğunu gördüm. Bu konulardaki tepkinin kadınların siyasi alanda öne çıkmasına yol açacak gerçek bir ateş kasırgasına dönüşebileceğini düşünüyorum. Türkiye’de bana gösterilen kamuoyu araştırmalarından biri kadınların yüzde 90’dan fazlasının aile içi şiddete karşı büyük tepki içinde olduğunu ortaya koyuyor. Alttan alta bir fırtınanın büyüdüğünü görüyorum. Kadın hakları için fark yaratmak isteyen kadın siyasetçilerin artık seslerini daha yüksek çıkarması gerekiyor. Aileden sorumlu bakan Fatma şahin’in N.Ç. davasına ilişkin karara karşı açıkça konuşabilmesini de çok cesurca buldum.

KARARIN DÜZELTİLMESİ ŞART

N.Ç.’nin başına gelenler çok korkunç ama beni en az onun kadar etkileyen, bu hikayeyi bana anlatan Türk kadınlarının olaydan dolayı dehşet içinde olması. Bu yargı kararının bir an önce düzeltilmesi şart. Eğer hükümet sorunların giderilmesi için elinden geleni yapmazsa bence kopacak feryat figana hazır olsun. Talihsiz nokta şu: Türkiye bir yandan dünyada daha çok saygı duyulan ve sesi çıkan bir aktör haline geliyor ama kadın konularında yaşananlar bu imajı maskeliyor.

ERDOĞAN DİKKATE ALIR

Başbakanınızla görüşmüş olsaydım ve bana fikrimi sormuş olsaydı, Türkiye’nin kadınlarından dinlediklerimi anlatırdım ona. Kendisinin bu konudaki duyarlılığını da biliyorum. Türkiye’de siyasi ortama serbestçe yansımayan çok büyük bir kadın gücü var. Kadınlar siyasete ilgili ve önemli görevler için seçilmeye de istekli. Eğer siyasi partiler daha çok kadını listelerine koyarsa kendi klasik seçmenleri dışında bazı seçmenlerin de oylarını çekeceğini düşünüyorum. Siyasi partilerin seçim kazanma formülü bana sorarsanız daha çok kadından geçiyor. Bütün dünyada trend bu, hatta bu trend Türkiye’de pek çok yerden daha güçlü kanımca.

ABD’YE KADIN BAŞKAN İSTİYORUZ

ABD’de başkanlık seçimi çok zorlu bir maraton. Bildiğiniz gibi adaylık için de seçim kazanmanız gerekiyor. Hillary’nin kampanyasında çok çalıştık ve ülkenin ilk kadın başkanını seçmek istedik. Gerçi Hillary şu anda dışişleri bakanı olarak mükemmel işler yapıyor. Yeniden başkan adayı olmayacağını da açıkladı. Ama şu anda senatörlük gibi başka güçlü pozisyonlarda bulunan, başkanlığa adaylığını koyabilecek birçok kadın var. Bence çok yakın zamanda yeniden bir kadın başkanlık için adaylığını koyacak ve bunu yapan ilk kadının başkan seçileceğine eminim. EMILY’S List’i ilk kurduğumuzda yani bundan 27 yıl önce, ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi’nde sadece 12 demokrat kadın vardı. Çabalarımızla bugün bu sayıya 87 kadın daha ekledik. Senato’ya ise Hillary dahil 16 kadın seçtirdik. Bir kadın başkanımızın olmaması için hiçbir neden yok.

hürriyet.com.tr
Yorum Yaz


.