Kadın vatmanlar göreve hazırlanıyor

Salı, Ağustos 25, 2009, 23:28
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kayseri’de ay başında hizmet vermeye başlayan raylı sistemde, 7 kadın vatman görev yapacak.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı ve 1 Ağustostan itibaren hizmet vermeye başlayan raylı sistemin araçlarını kullanan vatmanlar arasında kadınlara da yer verildi.

26 vatmanın görev yaptığı sistem kapsamında 26 vatmanın daha eğitimi sürüyor. Eğitim çalışmalarını sürdüren 26 vatman arasında 7 kadın da bulunuyor. Kadın sürücüler, yaklaşık 3 aylık eğitim programının ardından gelecek hafta görevlerine başlayacak.
Eğitim programı kapsamında yoğun olmayan saatlerde yolcu taşıması yaparak eğitimlerini sürdüren kadın vatmanlardan Betül Bayazıt (23), Kayseri’nin ilk kadın vatmanları olarak görev yapmanın gurur ve sevincini yaşadıklarını ifade etti.

Kadınların yapmasına pek alışık olunmayan bir işi yapmanın ayrı bir heyecanını yaşadıklarını anlatan Bayazıt, şunları söyledi:

”Kadınların bu tür araçlar kullanması çok yaygın değil. Bizi gören insanlarda önceleri şaşırıyorlar. Ancak daha sonra alışıyorlar. Zorlu bir eğitim sürecinden geçtik. Kendime güveniyorum. Zaten otomobil kullandığım için şehit trafiğini de alışkınım. Görevimi en iyi şekilde yerine getireceğim. İşimi çok seviyorum. Kadınların her işi yapabileceğini göstermek istiyorum. Eğitim programı kapsamında iyi eğitim aldık. Bu nedenle çok zorlanmıyoruz. Bize bu fırsatı verdiği için Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ediyorum.”

Kayseri’nin ilk kadın vatmanlarından Kübra Karakaya da (22), işini severek yaptığını ve mesleğini öğrenmek için büyük gayret gösterdiğini ifade etti.

Kayseri’de yeni bir sistem olan raylı sistemin vatandaş için büyük bir hizmet olduğunu anlatan Karakaya, bu hizmetin bir parçası olmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
En çok zorlandıkları konunun vatandaşların yaya geçitleri yerine raylı sistem güzergahı üzerinden yolun karşısına geçmek istemeleri olduğunu vurgulayan Karakaya, vatandaşların bu konuda daha duyarlı olmalarını istedi.

Yorum Yaz


.