Kadın eli değmiş şirin bir

Salı, Ocak 27, 2009, 19:05
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda bir kadının işlettiği küçük ama sempatik bir mekân var… Hafta sonları sabahtan akşama kadar kahvaltı bulunan mekânda, o çevrede çalışanlar da öğlenleri ev yapımı lezzetli yemekler buluyor..
Hani mahallenizde, bir sokak içinde küçücük bir kafe ya da lokanta vardır da, mahalleli evde yemek yoksa “Bugün de bizim yerde takılalım,” der. Akşam eve giderken bir uğrar, ne var ne yok bakarsın oraya. Hatta en güzeli pazar sabah dışarıda kahvaltı etmek istediğinde evden fazla uzaklaşmadan, mahallenin kafesinde lezzetli bir menemen, bir kahvaltı tabağı yaptırırsın… Ama orası sadece mahallelinin mekânıdır, o semtte popülerdir ve mahallenin sınırları dışında pek bilinmez…
İşte bundan sonra burada o küçük mahalle kafelerini, restoranlarını tanıyacaksınız. Kimbilir belki bir gün yolunuz o mahalleye düşerse aklınıza takılacak, gidip bir şeyler atıştıracaksınız…
İlk durağımız, Beşiktaş’ın sakin yerlerinden Abbasağa Parkı’ndaki Ceviz Cafe. Burası kelimenin tam anlamıyla ‘şirin’, basit ama lezzetli tatların bulunduğu bir mekân. Dekorasyonu, tam bir mahalle kafesine uygun olarak sıcak, yemeklerin sunumları ise şık. Örneğin kahvaltı tabağı istediğinizde, tabağın içindeki leziz yiyeceklerin yanı sıra, ortasına oturtulmuş minicik bardaktaki meyve suyu da sizi mutlu ediyor.
Sahibi Songül Demir, bir buçuk yıl önce bu mekânı görür görmez vurulmuş. Kendisi dört kız kardeş içinden hep en güzel yemekleri yapan olduğundan, bir kafe açma fikri düşmüş aklına. Oysa geçmişi ilginç, İstanbul Üniversitesi’nde felsefe okumuş mesela. Sonra âşık olup aşkının peşinden İsviçre’ye gitmiş, 18 yıl orada yaşamış. İki kızı olmuş. Orada dil kursuna giderken bir süre restoranlarda çalışmış.
Sonra sosyal kurumlarda pedagogluk yaparak gerçek mesleğine devam etmiş. Ve Songül Hanım’ın hayatını, yaptığı yemeklerle kazanması, çocuklarını da yanına alıp apar topar İstanbul’a dönüşünde olmuş.
Hikâyesini anlattıktan sonra Ceviz Cafe’de neler var ona bakalım. Bir kere hafta sonları sabahtan akşama kadar kahvaltı var. İster kahvaltı tabağı yaptırın, ister menemen.
Gazeteleri alıp yayılmak için birebir. Ceviz Cafe’ye özel bir çörekleri var. İçinde zeytin, dereotu, ceviz, kepek unu vs. var. Her kahvaltı tabağına bundan bir dilim koyuyorlar. Onun dışında kahvaltı tabağına salçalı, cevizli, kimyonlu ezme de koyuyorlar. Zaten mekânın adına uygun olarak pek çok ürününde ceviz kullanılıyor. Yemek olarak ise devamlı bulunan, Songül Hanım’ın annesinin tarifi olan bir köfteleri var. Az baharatlı, bol maydonozlu… Farklı zevklere hitap edebilecek çeşitli makarna sosları yapılıyor. Beşamel soslu, kaşarlı tavuk yemeği çok beğeniliyor.
Songül Hanım İsviçre’de öğrendiği İtalyan usulü lazanyasının da çok beğenildiğini söylüyor.
O civarda çalışanlar için de her gün ayrı çeşitlerin olduğu bir öğle mönüsü hazırlanıyor.
Mönü iki seçenekli. Biri et, diğeri zeytinyağlı sevenlere hitap ediyor. Bu mönünün fiyatı 10 TL.
Onun dışında her gün ayrı bir kek ve kurabiye yapılıyor. Hiçbir üründe katı yağ kullanılmıyor. Songül Demir, “Burada müzik çok önemlidir,” diyor. Kendisi de hem üniversite yıllarında, hem de İsviçre’de bazı gruplarla çalışmış, solistlik yapmış. Bu nedenle çok seçici.
Türkçe müzik çok az çalınıyor. Kafeye sırf müzik dinlemeye gidenler bile oluyor. Bir de, burası bir kadının mekânı olduğu için midir bilemem ama kadınlar tek başlarına gelip rahatça gazetelerini okuyup kahve içebiliyorlar. Beşiktaşlı hanımlara duyurulur…
Tel: (0212) 260 39 65
Yorum Yaz


.