İşte kolesterol dostu yiyecekler

Salı, Ağustos 28, 2012, 19:02
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kuru erik  içinde barındığı lifler ve fitokimyasalar sayesinde kalbinizi korur. Karbonhidrat açısından da sağlıklı bir kaynaktır ve içinde bulundurduğu potasyum tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

İncir, A, E, K vitaminleri açısından zengin ve adeta bir antioksidan deposu. Beslenme uzmanları, incirin tansiyon ve kalp ritmini düzenlemeye, diabetli kişilerin kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Domates  içerdiği potasyumla, sodyum nedeniyle yükselebilecek tansiyonu engellemeye ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda barındırdığı beta karoten ve antioksidanlar vücudunuzu serbest radikallerden korur.

Karpuz  A, C vitaminlerini içerir. Kalp krizine yol açacak serbest radikalleri dengede tutmaya yardımcı olur ve yüksek miktarda su içermesiyle yağ yakmanıza da yardımcı olur.

Balık Beslenme uzmanları balığın, damar tıkanıklığının önüne geçtiğini ve damarların elastikiyetini korumasını sağladığını belirtiyor. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan balık, kolesterolün yükselmesini engelliyor.

Yer fıstığı  kötü kolesterolü düşürmeyi sağlayan oleik asit içerir. Kalp krizi riskini azaltır.

Avokado, kalp sağlığına faydalı olan potasyum ve zeytinyağında da bulunan monasatüre yağlar barındırıyor. Aynı zaman da folik asit ve E,B vitaminleri açısından da zengindir.

Elma Elma, demir, C vitamini, fosfor ve potasyum ve lif açısından zengin bir meyvedir. Damarların esenkliğini korumasını sağlar ve kolesterolü dengeler.

Yeşil yapraklı sebzeler damar sertleşmesini engeller ve kolesterol seviyesini kontrol altında tutar. B vitamini ve nikotinik asit açısından zenginlerdir.

STAR

Yorum Yaz


.