İşte evinizin küçüklüğüne çözüm yaratacak öneriler…

Cuma, Nisan 8, 2016, 19:18
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Mutfak çekmecelerinizi kesme tahtasına dönüştürün.

Eğer mutfağınız normal bir masa sığmayacak kadar ufaksa, duvar veya pencere kenarında bar tipi masa kullanabilirsiniz.

Kullanmadığınız mutfak çekmecelerinizi daha kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Tencere ve tavalarınızı dolap içine yapacağınız sürgülü bir sistemle, fazla yer kaplamadan kullanabilirsiniz.

Ufak bir masayı ikiye bölüp duvara yaslayarak, anahtar ve diğer ufak eşyalarınızı koyabileceğiniz mini bir masa sahibi olabilirsiniz.

Yatak altı saklama alanızı genişletmek için, yatağınızı bir platform üzerine monte edin.

Ya da alan açmak için, duvara doğru kapanabilen bir yatak kullanın.

Kapanmış hali.

Daha fazla alan için yukarı doğru kaldırılabilen yatak ta kullanabilirsiniz.

Bütün bir oda sizindir..

Katlanabilen mutfak masası kullanın.

Kahve, çay veya su içerken ayaklı sehpa yerine, kanepe kolunun üstünde kullanabileceğiniz portatif sehpalar tercih edin.

Şifonyerinizi duvarın içine monte edin.

Eğer elbise dolabınızda fazla yer kalmadıysa, içine çapraz konumda askı aparatı monte edin.

Kozmetikleriniz için banyo rafları kullanın.

Evler büyükte olsa kimi zaman gösteriş kimi zaman zevk için eşyalarla dolduruluyor.

Duvarlara veda deyin
Odanızda duvar kullanmak yerine odayı bölen eşyalar kullanmak odadan daha çok yararlanmanızı sağlar. Ahşap bir eşya, dinlenme koltuğu ya da bir bitki odanızı bölmek için alternatif olabilir.

Daha çok ışık
Işık evi geniş göstermek için en önemli unsur. Bu yüzden neredeyse hiç bir perdeyi kapalı tutmayın. Perde yerine storlar mekanın bölünmesini de engelleyeceğinden evinizi daha geniş gösterir.

Çatı arasında uyumak iyi bir çözüm
Küçük evlerde çatı araları yatak odaları için harika bir alternatif olabilir. Böylece yatak odası ve yaşam alanı birbirinden kolaylıkla ayrılır.

Açık gardırop kullanın
Büyük gardıroplar hem çok yer kaplar hem de ağırdır. Kıyafetleriniz için rafları, açık askılıkları ve hasırdan kutuları kullanarak odanızı daha geniş gösterebilirsiniz.

Raf kullanın
Kapalı dolaplar yerine çatal-kaşık ya da vazolarınız için raf kullanın. Bu evi hem daha düzenli gösterir, hem de blok bir mobilyadan daha fazla eve ferahlık katar.

Mobilya malzemeleri ve renkler konusunda sade olun
Dengeli renk seçimleri küçük evleri daha geniş gösterir. Açık renklerin küçük evler için en iyi alternatif olduğunu da hemen söyleyelim. Koyu renkler, ağır ve hantal mobilyalardan uzak durun.

Açık dolap kullanın
Mutfağınızda kapaksız dolaplar kullanmak mekanı daha az böleceği için evinizin daha geniş görünmesini sağlar.

Yerden tavana kitaplık
Küçük evlerde en minik alan bile çok değerli olabilir. Bu yüzden yerden tavana kadar olan kitaplar hem duvarlara etkileyici bir görüntü verir hem de çok kitap kaldırır.

Bitkiler dekorasyona renk katar Bitkiler odaya hayat ve renk verir. Taze çiçekler sürekli yenilendiği için dekorasyonda tek düzelikten çıkmanıız da sağlar. Yalnız dekorasyonda çok fazla çiçek kullanmak kalabalık bir his de verebilir.

Merdiven altlarını mutlaka kullanın
Merdiven altları genelde kullanılmaz ama bu bir küçük evde asla yayılmaması gereken bir hata olur. Merdiven altlarını depo, dolap ve hatta yatak alanı olarak bile kullanabilirsiniz.

Dolaptan bir çalışma odası
Kim demiş dolaplar sadece kıyafetler için diye. Dolabın içine yerleştireceğiniz gizli çalışma odanız size evde yer kazandırır.

Eski kapıların yerine sürgülü duvarlar
Kapılar açıldığında çok yer kaplar. Sürgülü kapılar ise mucize etki yaratır. Uygun olan her yerde sürgülü ya da yana kayan kapıları kullanın.

Kendiniz küçük dolaplar yapın
Evde bulduğunuz boş bir alana (mesela küvetin yanına) yapacağınız küçük raflar kişisel bakım eşyalarınızı saklamanıza ve düzenli görünmenize yardımcı olur.

Gizli çekmeceler kullanın
Mutfak eşyaları için çekmece kullanmak hem pratiktir hem de mekan tasarrufu sağlar.

Verandanızı oturma odanıza katın
Verandalar rahat küçük akşam partileri ya da çay saatleri için alternatif olabilir. Kapalı ya da açık fark etmez verandalar evinizi genişletir ve boş zamanınızı geçirmek için farklı bir seçenek sunar.

Camlarınızı yüksek duvarlarınızı alçak tutun Camların duvarlarla oranı evin iç dekorasyonunu ve alan derinliğini tamamen değiştirebilir. Bu yüzden az duvar, geniş camlar evi daha ferah, aydınlık ve geniş gösterir.

Her tarafta beyaz kullanın
Bilinen bir gerçek ki beyaz renk, mekanları geniş göstermek için en büyük yardımcı. Tek renk kullanımı sizi sadeleştirir aynı zamanda. Bu yüzden ev rengine karar verirken beyazı ilk alternatif olarak düşünün.

Kendi tarzınızı koyun
Profesyonel dekorasyon yardımı alsanız da mutlaka kendi tarzınızı evinize yansıtın.

Banyoda renkli küçük küvet kullanın
Küçük banyolara çoğu zaman küvet koyulamaz. Açık bir banyoda cesur renkli bir küvet, banyoya bir karakter ve keyif katar.

KAYNAK : haberturk.com

Yorum Yaz


.