İspanyol tarzı ev dekorasyonu

Pazartesi, Mayıs 15, 2017, 21:15
Ev Dekorasyonu kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İspanyol esintisinin sardığı evler doğadan ilham alınan detaylarla fark yaratıyor.

Siz de 5 ipucunu takip ederek evlerinize İspanyol tarzı dekorasyon detaylarını getirebilirsiniz.

 

İspanyol tarzının temelini doğal materyaller oluşturuyor. Ahşabın sıklıkla kullanıldığı İspanyol tarzı dekorasyon seçeneklerinde ahşap sütunlar, tavanlar alanı ferahlatıyor.

Mobilyalarda da ahşap materyaller sık kullanılırken, ahşap görünümlü tasarımlardan da yardım alınabiliyor.

Ağaçların orijinal rengi korunabildiği gibi, ahşap boyalarla dilenen renklerde renklendirme çalışması da gerçekleştirilebiliyor. Duvarların ise sıvalı kalması genellikle tercih ediliyor.

Sarı ve kırmızı gibi canlı renkler İspanyol tarzı dekorasyon için vazgeçilmezleri oluşturuyor. Özellikle beyaz ile tamamlanan canlı renkler dekorasyon yapılan ortama hayat katıyor.

Renkli eşyalar odaya dinamizm katarken beyazın yalın ve temiz çağrışımı dekorasyonda göz okşuyor. Dekorasyonu canlandırmak için renkli çiçekler de kullanılabiliyor.

Canlı çiçekler tercih edilirken, kış mevsimi ise yapay çiçekler de dekorasyonda yer bulabiliyor. Yalnız iç mekanlar değil dış alanlarda da İspanyol tarzına uygun değişiklikler yapılabiliyor.

İspanyol evlerinin gözdesi rustik tarzdaki halı ve kilimlerden edinerek evlerinizi, ofislerinizi farklılaştırabilirsiniz.

Etnik desenlerin hakim olduğu kilimler tercih edilirken, kum rengi, bordo ve kahverengi renklerinden yardım alınabiliyor. Dekorasyonun şık bir ögesi olan kilimler, açık renk parkelerle tamamlanıyor.

Yer döşemesi sıva olarak da bırakılabiliyor. Lamine yüzeylerdense hakiki ahşap, kalın kesimli parkeler tercih ediliyor. Parlak cila yerine mat vernikler yüzeylerin tarza uymasına yardımcı oluyor.

Ferforje sandalye ve banklar İspanyol stilin olmazsa olmazları arasında sayılıyor. Demir bu tarzın demirbaşı farz edilirken, yatak başı, pencere kenarı, şömine çerçevesi, şamdan, trabzan gibi alanlarda da ferforjeden yararlanılabiliyor.

Demir metal renginde korunabildiği gibi beyaz veya kahverengiye de boyanabiliyor.

Oryantal varaklardan uzak durulması gerektiğinin ise altı çiziliyor. Parlak ve gösterişli ögelerdense daha yalın parçaların yer aldığı tasarımlarda lame, dore gibi parlak renklerin yeri bulunmuyor.

Bol aksesuarlı olan İspanyol evlerinde tablo olarak genellikle portreler öneriliyor. Şamdan, abajur ve avizelerin eksik olmadığı İspanyol stilinde Latin esintilerin en güçlü kaynağı olarak minder, yastık gibi aksesuarlar gösteriliyor.

Minder ve yastıklarda da etnik esintilerden kırmızı renkten yararlanılabiliyor. Aksesuar seçimlerinde demir ve ahşap materyaller öne çıkarken, toprak da kullanılabiliyor.

KAYNAK : ensonhaber.com

 

Yorum Yaz


.