İncir’in faydaları

Pazartesi, Ağustos 3, 2015, 21:37
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kansere karşı kalkan görevi yapan incirin saymakla bitmeyen faydaları

Yaz aylarında halsizlik ve yorgunluğa karşı enerji veren bir özelliğe sahip Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren incir, çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen oksitlenmenin yol açtığı zararları serbest radikallerle gerçekleştiriyor. Ayrı serbest radikallerin tümör yapıcı bu etkisini de yok ediyor.Yaşlılar için incir hücre yenilenmesinde ciddi rol oynaması sebebiyle tüketilmesi gereken meyvelerden birisi olduğuna işaret eden Dr. Orhan Şahin, “Daha sağlıklı yaşama ve yaşlılığın etkilerinin daha az olması için günde 3 -5 adet düzenli olarak taze ve kuru halde incir tüketilmelidir” dedi.

İçeriğindeki kalsiyum miktarının fazlalığı süt ve süt ürünleri tüketemeyen yaşlılar için alternatif bir kaynak. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara anne sütüne kadar fayda sağlamakta.Gebe ve emzirme dönemindeki annelerin kemik yapısının korunması açısından taze ve kuru incir tüketimine ağırlık verilmeli. Yine zengin mineral (demir) içeriği sayesinde gelişebilecek kansızlık rahatsızlığında önleyici ve tedavi edici etkisi var.

Kış aylarında soğuk algınlığı ve öksürükte balgam söktürücü olarak tercih edilmelidir. Yüksek tansiyon ve kalp hastaları için zengin potasyum içeriği ciddi faydaları olduğunu gösterilmiştir. Tansiyonu hafifte olsa düşürücü etkisi var.Dr. Şahin, şeker hastalarının da günde iki üç tane incir tüketmesinin vücut sağlığı açısından uygun olduğunu kaydederek; “Tip 2 diyabet hastalarında incir kandaki glikoz oranın kontrol edilmesine yardımcı oluyor.

Bunu da incirin içerdiği anti oksidan türü olan flavonoid anti oksidanında bulunan klorojenik asidin kan şekerini düşürücü etkisi ile yapıyor.Özellikle kuru incirin tüketiminde aflotoksin içermeyen fabrika üretiminin tercih edilmesi gerekiyor. Çünkü direk satıcıdan alınan incir, aflotoksin yönünden elemeden satışının yapılması ve tüketilmesi karaciğer kanseri acısından risk taşıyor” diye konuştu.

KAYNAK : f5haber.com

Yorum Yaz


.