İbrahim Erkal için kritik 72 saat en yetkili ağız açıkladı

Perşembe, Mayıs 11, 2017, 19:57
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İbrahim Erkal’ın 9 Mayıs tarihinde doktorlar beyin ölümünü ilan etti. İbrahim Erkal yeniden hayata döner mi? Ailesi fişini çekecek mi? Doktoru Erkal’ın son sağlık durumunu açıkladı.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Necdet Sağlam, şarkıcı İbrahim Erkal’ın beyin ölümünün gerçekleşmesine ilişkin, “48 ile 72 saatlik bir süre beklememiz ön görülmektedir. O süre zarfında bekleyeceğiz. Biyolojik olarak ‘vefat etti’ diyemiyoruz. Ailenin bir kararı olursa ona uyacağız ama biz tıbbi desteğimize devam ediyoruz.”
Beyin ölümü ne demektir? : Çeşitli nedenlerle beyin ve beyin sapı fonksiyonlarının tamamen ortadan kalkmasıdır. Burada beyin ve beyin sapında kan akımı ve elektiriki aktivite tamamen ortadan kalkmıştır. Tanısı fizik muayene, beyin sapı refleksleri ve apne testi ile kolaylıkla konulur. Gerektiğinde tanının EEG, Doppler ultrasonografi, anjiografi veya SPECT testlerinden biri ile desteklenebilir

Sanatçının kardeşi Abdullah Erkal ise Allah’tan ümit kesmediklerini söyledi. Herkesten dua istediklerini vurgulayan Erkal, “Kalp atışı sürdüğü sürece, beklemekten başka yapacak bir şey yok.” dedi.

Sağlam, hastanede gazetecilere yaptığı açıklamada, sanatçının kalp ve diğer organlarının hayati fonksiyonlarının yaşam destek ünitesine bağlı olarak devam ettirildiğini söyledi.

“Geldiğinden beri derin koma tablosunda. Bu tabloda bir düzelme olmadı.” diyen Sağlam, bugün yapılan değerlendirmede tıbbi beyin ölümünün gerçekleştiğinin tespit edildiğini aktardı.

Doç. Dr. Sağlam, şu bilgileri verdi:

“Şu an itibariyle 48 ile 72 saatlik bir süre beklememiz ön görülmektedir. O süre zarfında bekleyeceğiz. Biyolojik olarak ‘vefat etti’ diyemiyoruz. Ailenin bir kararı olursa ona uyacağız ama biz tıbbi desteğimize devam ediyoruz. Eşine de bilgi verdik. Kardeşi ile de görüştük. Bize ilk geldiği günden itibaren kalp atışlarında bir düzensizlik vardı. İnişli çıkışlı düzensizlikler oldu. Bugün gerekli testler yapıldı ve tıbbi olarak beyin ölümü kararı verildi. Olayın olduğundan beri derin koma tablosu vardı hep.”

Sanatçının kardeşi Abdullah Erkal ise Allah’tan ümit kesmediklerini söyledi. Herkesten dua istediklerini vurgulayan Erkal, “Kalp atışı sürdüğü sürece, beklemekten başka yapacak bir şey yok.” dedi.
Erzurumlular Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Süha Dengizek de sanatçının ailesinin organ bağışı teklifini kabul etmediğini belirterek, “Basında İbrahim Beyin vefat ettiğine yönelik haberler çıktı. İbrahim bey vefat etmedi. Bekleme halindeyiz, takdiri ilahi. Netice 72 saat içerisinde belli olacak. Kalbi çalışıyor. Ayrıca doktorların ailesiyle organ bağışı konusunda bir görüşmeleri oldu. Ailesi organ konusunda kesinlikle bağış yapmıyor. Herkes dua etsin. Yaşamsal fonksiyonları devam ediyor. Bütün sanatçı dostları da arıyorlar, soruyorlar, buraya geliyorlar. Onlardan da Allah razı olsun. Dua edin, herkes dua etsin. Allah’tan ümit kesilmez.” diye konuştu.

Bu arada, sanatçı İzzet Yıldızhan ve Erkal’ın sevenleri de hastaneye geldi.
Beyin ölümü gerçekleşen kişi yeniden yaşama döner mi? : Beyin ölümü gerçekleşmiş olan hastalar yaşamlarını ancak solunum makinesi desteğiyle sürdürebilirler. Bu hastaların saatler ya da günler içinde kalbi de durur ve yaşama veda ederler. Beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların hayata dönme şansları yoktur. Beyin ölümü tam anlamı ile tıbbi ölümdür ve bu kişinin yeniden yaşama dönmesi mümkün değildir.

Beyin Ölümü ile bitkisel hayat arasındaki fark nedir? : Bitkisel hayat ile beyin ölümü kavramları birbirinden tamamen farklıdır. Bitkisel hayattaki kişilerin solunumları devam etmektedir. Bitkisel hayattaki kişiler aylarca yada yıllarca yaşamaya devam edebilir hatta iyileşerek evlerine dönebilirler. Beyin ölümünde ise geri dönüş mümkün değildir. Beyin ölümü tıbbi ölümdür.

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin fişinin çekilmesi : Beyin ölümü gerçekleşmiş hastanın fişinin çekilmesi ile ilgili son karar aileye aittir. Bunun için doktorların bir heyet olarak ‘beyin ölümü gerçekleşmiştir’ raporu vermesi gerekiyor. Bu olduktan sonra aile kişinin yaşam destek ünitesinden ayrılmasına karar veriyor. Beyin ölümü gerçekleştiği süreçte organ bağışı yapılmışsa ya da aile buna karar verirse hastanın organları alınır.

Beyin ölümü gerçekleşen hastanın ruhu bedenden ayrılır mı? : Beyin ölümünün tıbbi yönü dışında bir de dini yönü var. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın ruhu bedeni terketmiş olur mu? Beyin ölümü tıbben ölüm anlamına geliyor dinen de ölüm sayılıyor mu? Bu zor bir konu ve bu konuda İslam Konferansı Teşkilatı’na bağlı fıkıh kurumu 1987 Ekim’inde Ürdün’de yaptığı toplantıda konuyu etraflıca tartışıp bir karara vardı. Heyetin kararına göre bir insanda şu iki durum meydana geldiğinde dinen ölüm vaki olmuş sayılır:

1- Beyin fonksiyonlarının tamamen durması ve ihtisas sahibi doktorların bundan geriye dönüşün imkansız olduğuna ve beyinde çözülmenin başladığına karar vermiş olmaları.

2- Kalbinin ve solunum sisteminin tamamen durması ve doktorların da kalbin ve solunum sisteminin tamamen durduğuna, hastanın bir daha hayata dönemeyeceğine karar vermiş bulunmaları…

Nihat Hatipoğlu ‘bitkisel hayata’ giren bir kişinin fişinin çekilmesine karşı olurken beyin ölümü gerçekleşen hastanın fişinin çekilmesinden yana.

KAYNAK : medyafaresi.com

Yorum Yaz


.