Hindistan cevizi yağı zararlı!

Pazar, Mart 22, 2009, 16:45
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Amerika’da ‘doğal mucize’ olarak ünlenen Hindistan cevizi yağı, aslında kolesterol deposu! Tansiyonunuzu düşürdüğünü iddia edenlere bu yazıyı okutmalısınız…..
Oyunun son 10 saniyesi… Cavaliers takımı bir sayı önde. LeBron James atışa hazırlanıyor, sola hamle yapıyor. Kobe Bryant onu önlemek için atlıyor. Fakat James sağa dönüyor ve Bryant’ı kandırdığı için atışı rahatlıkla yaparak sayıyı kazanıyor. Bu, basket maçlarında sıkça rastladığımız bir olaydır. Fakat bu tür kandırmalar veya yanılsamalar sadece basket sahalarında olmaz. Gerçek hayatta da yaşanır.

DOĞAL BİR MUCİZE DEĞİL

Hindistan cevizi yağını düşünün… Bu yağ, atar damarları tıkayan doymuş yağlarla yüklüdür ve bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı yaklaşık 117 kaloridir. Fakat söylentilere göre; bu yağ doğal bir mucizedir! Üstelik bu yağ, sizi fazla kilolardan kurtarmaya yardımcı olur, tansiyonunuzu düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp hastalıklarına ve kansere karşı korur! Hatta bazı kitaplar, Jennifer Aniston gibi yıldızların bu yağı kullandığını iddia eder. Peki hindistan cevizi yağı nasıl böyle popüler hale gelmiştir?

RAF ÖMÜRLERİ UZUNDUR

Trans yağların zararlarının görülmesiyle, yemek firmaları hindistan cevizi yağı veya palmiye yağı gibi tropikal yağlara yönelmeye başladı. Bu yağlar özellikleri bakımından trans yağlara benzer ve raf ömürleri uzundur. İşlenmiş gıdalara da lezzet katarlar… Bu nedenle yemek sektörü bize bu yağların sağlıklı olduğunu söyler ve bizi buna inandırmaya çalışır.
Fakat SİZ kanmayın!
Bitki bazlı olsun veya olmasın her iki yağ da doymuş yağ içerir ve özellikle hindistan cevizi yağında daha fazla doymuş yağ bulunur. Örneğin tereyağında bu oran yüzde 63, bir hamburgerde yüzde 38 iken, hindistan cevizi yağında bu oran yüzde 87’i bulur.

Bağışıklığı zayıflatıyor

* Hindistan cevizi yağı, hayvansal gıdalar gibi kolesterolü yükseltir ve tüm doymuş yağlar, yaşlanmayı hızlandırır.

* Hindistan cevizi yağı; doktorların ‘RAS geni’ olarak belirledikleri zararlı aile genlerini ortaya çıkarır ya da faaliyete sokar…

* Bu zararlı hücreler ise vücudunuzda; kalp hastalıkları, kalp krizi, kırışıklıklar ve bağışıklık sistemini zayıflatıcı etkiye yol açan iltihaplı proteinlerin ortaya çıkmasını sağlar.

* İnsülin direncini artırarak, diyabet ve kalp hastalıkları riskini çoğaltan doymuş yağlar; hızlı yaşlanmanın yanı sıra hafızanız için de olumsuz etki yaratır. Ayrıca beyinde hatırlama ve öğrenmeyi etkileyen kimyasalları azaltırlar.

* Güney Carolina Tıp Üniversitesi öğrencilerinin yaptığı bir deneye göre; hindistan cevizi veya soya fasulyesi yağıyla beslenen bir farede, diğer yağlarla beslenen farelere oranla daha çok iltihaplanma (inflamasyon) görüldü!

Düzenli uyku ve iyi arkadaş şart

Vücudunuzu genç tutmak için ne yapmalısınız? Bütün gece arkadaşlarınızla uyanık mı kalmalı, yoksa erkenden yatağa mı girmelisiniz? Her ikisi de Alzheimer, kemik erimesi, kalp rahatsızları, romatoid artrit ve bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasına yol açan enflamatuar protein seviyesi eksikliğine yol açar.

* IL-6 (interleukin- 6) olarak bilinen enflamatuar proteini, bağışıklık sistemine yardımcı olur. Fakat aşırı miktarı yaşa bağlı birçok rahatsızlığı da tetikler.

* Yapılan yeni araştırmalar; yaşlı kadınların iki doğal yolla IL-6 seviyelerini sağlıklı tuttuklarını gösterdi: Düzenli uyku ve iyi arkadaşlar! Düzenli beslenme ve egzersiz bile bunu başaramaz.

* İyi haber şudur: Tüm geceyi arkadaşlarınızla konuşarak geçirmenizin bir sakıncası yoktur. Ancak; bu protein seviyesi sağlıklı miktarda olursa! Bu yüzden yastığınızla barışın ve arkadaşlarınızla ya brunch’ta ya da futbol maçı izlemek için buluşun.

Folik asidin fazlası eksikliğini aratıyor

Yapılan yeni araştırmalar yüksek dozda B vitamininin kansere karşı hücrelerinizi korumadığını gösterdi. Hatta özellikle yüksek dozdan uzak durmamız gerekiyor. Bu konudaki gerçekler şöyle:

ATMAYIN…
Harvard Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre; yüksek dozda folik asit, göğüs kanseri ve kolon kanseri riskini azaltmak konusunda hiçbir işe yaramıyor. Aksine, çoklu tümörlerin oluşma riskini çoğaltır. Ayrıca B vitaminin kalp hastalıkları riskini azalttığına dair bir bulgu da yoktur. Peki, bu durumda folik asit haplarınızı ve B vitaminlerini atacak mısınız? Hayır. İşin gerçeği, herkesin yeterli folik aside ihtiyacı var! Yeterince almadığınızda; vücudunuz DNA hücrelerinin temel yapı taşlarını oluşturan ‘thiamine’i yeterli miktarda üretemez. Bu da kanser riskini artırır. Ancak fazlasını aldığınız zaman da var olan kanserli hücrelerin büyümesini tetikleyebilir.

HAMİLELER ALMALI
Vücudunuzun ihtiyacı olan folik asidi aşırıya kaçmadan nasıl alabilirsiniz? İşte kuralları:

* Hamileyseniz; günde 400- 600 mikrogram folik asit alın. Hamile kalmadan önce veya gebeliğin ilk haftasında alınan folik asit, bebeğin beyin gelişimini yüzde 60 oranında korur. Bazı uzmanlar, “Emzirme döneminde de günde 500 mcg folik asit almak gerekir” diyor.

* Herhangi biriyseniz; 400 mcg folik asit içeren bir multivitamin alın. Özellikle alkol tüketen kadınların günde 400 mikrogram folik asit alması çok önemlidir. Günde bir kadeh içki bile vücuttaki folik asit (folate) seviyesini düşürür.

Brokolide bol var

* Folik asit içeren B vitaminli ekmek veya kahvaltı gevreklerini tüketmek konusunda endişe duymayın.

* Amerika’da birçok tahıllı gıda 1998 yılından buyana Amerikan hükümetinin de aldığı kararla yüksekmiktarda folik asit içermektedir. Hükümet bu kararın öral tüp defektini engellemek için almıştır ve başarılıda olmuştur.

* Börülce, fasulye, ıspanak, brokoli ve kuş konmaz gibi bitkiler de zengin miktarda folik asit içerir. Bu tür gıdalarla beslenmeye de özen gösterin.

PROF. DR. MEHMET ÖZ
Yorum Yaz


.