Her yerde kar alarmı verildi! Kara kış geliyor

Cuma, Ocak 19, 2018, 22:07
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son dakika hava durumu uyarılarına göre bir çok ilimizde yoğun kar yağışı bekleniyor.

Merakla beklenen son dakika hava durumu bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelmeye devam ediyor. Tüm yurdu etkisi altına alacak olan yağışlar, bir çok ilde kar yağışı olarak görülecek. Özellikle İstanbul’da yaşayan vatandaşların en çok merak ettiği İstanbul’a kar ne zaman yağacak? sorusuyla ilgili cevap Meteoroloji’den verildi. İşte il il hava durumu raporları. .

Yapılan son değerlendirmelere göre ülkemiz genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, rüzgarın kuzeye dönmesi ve ani sıcaklık düşüşü ile birlikte Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek yağışların, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Antalya’nın doğusunda kuvvetli ve çok kuvvetli sağanak, Doğu Anadolu’nun batısı ve Bolu çevrelerinde yoğun kar, Düzce’nin Kaynaşlı, Gölyaka, Yığılca ve Çilimli ilçelerinde yer yer kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor. .

İç ve batı kesimlerde rüzgarın kuzeye dönmesi ve ani sıcaklık düşüşü ile birlikte 6 ila 10 derece azalacağı, doğu kesimlerde güneyli rüzgarla birlikte 1 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor. .

Ülkemizin Batı kesimleri ve Karadeniz’in kıyı kesimleri ile öğle saatlerinden sonra iç kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, diğer yerlerde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden orta kuvvette, Marmara ve Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli (40-70 km/saat) ve zaman zaman kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. .

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), batı kesimler ile zamanla iç bölgelerde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden esecek rüzgarın; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Soba ve baca gazı zehirlenmesi, ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. .

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI:

Ülkemiz genelinde beklenen yağışların, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ve Antalya’nın doğusunda kuvvetli yer yer çok kuvvetli sağanak, Doğu Anadolu’nun batısı ve Bolu çevrelerinde yer yer yoğun kar, Düzce’nin Kaynaşlı, Gölyaka, Yığılca ve Çilimli ilçelerinde yer yer kuvvetli kar şeklinde etkili olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli tedbirli olunması gerekmektedir. .

ERZURUM İÇİN YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI!

‘Erzurum çevrelerinde aralıklarla görülecek kar yağışının öğle saatlerinden sonra kuvvetlenerek, Cuma akşamına kadar yer yer yoğun kar şeklinde etkili olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır’ denildi. .

BOLU VE DÜZCE’DE KAR YAĞIŞI BAŞLADI!

Bugün Düzce çevrelerinde görülecek yağışların Kaynaşlı, Gölyaka, Yığılca ve Çilimli ilçelerinde kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde kuvvetli kar yağışı olarak meydana geleceği tahmin edildiğinden, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. .

Bugün Bolu çevrelerinde görülecek yağışların kuvvetli rüzgarla birlikte tipi şeklinde Bolu merkezde kuvvetli kar, yüksek kesimlerinde ise yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. .

KAYNAK : star.com.tr

 

Yorum Yaz


.