Her dört aileden biri çocuğa ‘vurulabilir’ görüşünde

Çarşamba, Kasım 20, 2013, 22:20
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özcebe başkanlığında yapılan çalışmaya göre, ailelerin yüzde 40.6’sı çocuğun büyüklerinden korkmadan eğitilemeyeceğini; yüzde 24.7’si zarar verme amacıyla olmaksızın çocuğu korkutmak için vurabileceğini belirtiyor.

Hacettepe Üniversitesi Halk  Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de ailelerin yüzde  40.6’sı çocuğun büyüklerinden korkmadan eğitilemeyeceğini; yüzde 24.7’si zarar  verme amacıyla olmaksızın çocuğu korkutmak için vurabileceğini belirtirken;  ebeveynlerin yüzde 67.5’i çocuklara fiziksel ceza vermenin tamamen zararlı  olduğunu düşünüyor.
Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığı 20 Kasım‘ın yıl dönümü  dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların sağlıklı büyüme ve  gelişmeleri için tüm haklarına ulaşması gerektiğini söyledi.
Çocuklara yönelik şiddet davranışlarının, onların sağlıklı büyüme ve  gelişmelerini önleyen bir çocuk hakları ihlali olarak kabul edilmesi gerektiğini  dile getiren Özcebe, çocukların korunması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından  Çocuk Haklarına Dair Sözleşme‘nin 1989’da imzaya açıldığını ve Türkiye’de de  2004’te Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.
İstismarın, çocuğun büyüme ve gelişmesinden sorumlu olan kişi  tarafından şiddete maruz kalması şeklinde tanımlandığını ifade eden Özcebe, en  çok fiziksel istismar ile karşılaşıldığına dikkati çekti. Özcebe, fiziksel  istismar nedeniyle olan yaralanmaların genellikle çimdikleme, ısırma, vurma,  tekmeleme, yakma, ağzı kapatarak boğmaya teşebbüs etme, şiddetli şekilde sarsma  ya da bir şekilde çocuğun bedenine zarar vermek şeklinde olduğunu bildirdi.
Özcebe, ailelerin çocuklarının büyümesi ve gelişmesi sırasında toplum kurallarını öğretmekle yükümlü olduklarını belirterek, şöyle devam etti: “Ebeveynler, çocuklarını onların sağlık ve güvenliklerini tehdit eden  ortam ve davranışlara karşı korumalıdır. Ebeveynler, çocuğun davranışlarını  kontrol ve düzeltmek için, eğitici olarak hasar ve sakatlık oluşturmadan ağrılı  fiziksel güç uygulayabilmektedir. Ancak ailelerin fiziksel ceza uygulaması bazen  istismar boyutlarına da ulaşabilmektedir.
Yapılan bir araştırmaya göre, fiziksel ceza uygulanan çocuklarda  agresif ve suçlu davranışlar artmakta, aile-çocuk ilişkisi bozulmakta ve  çocuklarda ruh sağlığı ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aynı araştırmada,  fiziksel cezaya maruz kalan çocukların gelecek yaşamlarında kendi çocuklarına  fiziksel istismar uygulama olasılığının arttığı da saptanmıştır.”
“Ailelerin yüzde 38.6’sı fiziksel cezayı son seçenek olarak  düşünüyor”
Özcebe, Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından  ailelerin çocuklarına yönelik bazı davranışları nasıl algıladıklarını belirlemek  amacıyla  Dr. Burcu Küçük Biçer ve Dr. Elif Köse tarafından yeni bir çalışma  yapıldığını hatırlattı.
Özcebe’nin verdiği bilgiye göre, 464 aile ile gerçekleştirilen anket  çalışmasından çarpıcı sonuçlar elde edildi. Çalışmaya göre, ailelerin yüzde  10.2’si çocuğa vurmak veya kulağını çekmenin ona bağırmaktan daha iyi olduğunu;  yüzde 40.6’sı çocuğun büyüklerinden korkmadan eğitilemeyeceğini düşünüyor.
Ebeveynlerin yüzde 24.7’si zarar verme amacıyla olmaksızın çocuğu  korkutmak için vurabileceğini söylerken; yüzde 10.8’i çocuğa vurmanın ebeveyn olmanın gerektirdiği normal bir durum olduğunu savunuyor. Çalışmaya göre,  ailelerin yüzde 21.3’ü çocuğa arada bir vurmak ya da kulağını çekmekle zarar  vermiş olunmayacağını öne sürerken yüzde 34.1’i “çocuğun cezayı hak etmesi  halinde” vurmaya izin verilebileceğini belirtiyor. Çalışmada öne çıkan diğer  sonuçlar şöyle:
Ailelerin yüzde 20’si çocuğa anlatılmasına rağmen dinlemiyorsa  vurabileceğini, yüzde 40.3’ü iyi çocuğun her zaman annesini dinleyeceğini, yüzde  30.2’si çocuğa yavaşça vurulabileceğini, yüzde 12’si fiziksel ceza vermenin  çocuğu disiplien etmek için iyi bir yöntem olduğunu, yüzde 23.4’ü fiziksel  cezanın bazı çocukların disiplini için uygulanabilecek yöntem olduğunu, yüzde  38.6’sı fiziksel ceza disiplin için diğer yöntemler başarısız olduğunda  uygulanacak son seçenek olduğunu ifade ediyor.
Ailelerin yüzde 13.4’ü çocuklara laf dinlemedikleri için  vurulabileceğini, yüzde 14,3’ü erkek çocuk söz dinlemediği takdirde fiziksel  olarak cezalandırabileceğini, fakat kız çocukların kırılgan ve incilebilir  olduklarından cezalandırılamayacağını, yüzde 6.7’si küçük çocuğa tokat atabileceğini fakat büyük çocuğa atılamayacağını, yüzde 9.8’i çocukların hata  yaptıklarını ve o yüzden onlara vurulabileceğini, yüzde 25.2’si annelerin  çocuklarına vurduklarında babalara göre daha haklı gerekçeleri olduğunu, yüzde  75.3’ü hem bağırmanın hem vurmanın zararlı olduğunu, yüzde 67.5’i çocuklara  fiziksel ceza vermenin tamamen zararlı olduğunu, yüzde 19.1’i çocuğun  davranışlarını kontrol etmenin tek yolunun bazen dayak olduğunu, yüzde 57’si  çocuklara fiziksel cezanın tamamen yasaklanması gerektiğini düşünüyor.
KAYNAK : milliyet.com.tr
Bebe ve Çocuk
Yorum Yaz


.