Her derde deva baharat

Salı, Ekim 27, 2015, 22:48
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Öksürük, boğaz ağrısı, eklem iltihabı gibi hastalıklar başta olmak üzere her derde deva olarak görülüyor

Tarçın tüketiminin sağlığımıza olumlu etkisi var mı?

Çoğumuzun özellikle tatlılarda kullandığı bu baharattın çok değişik özellikleri bulunuyor. Özellikle Güney Hindistan, Sri Lanka, Güneydoğu Asya, Güney Amerika ve Çin’de bulunan bir ağaç cinsinden elde ediliyor.

En değerli ve kaliteli olanı Seylan ve Sri Lanka kökenli olanı, Çin kökenli olanı ise aynı özellikte değil.

M.Ö. 2000’li yıllarda Mısır’da öksürük, boğaz ağrısı, eklem iltihabı gibi hastalıklar başta olmak üzere her derde deva olarak görülüyor.

Modern tıptaki araştırmalara göre şu faydaları bulunuyor:

1- Kan Şekeri
Çok güçlü antioksidan etkisi var, yemek sonrası midenin boşalmasını geciktiriyor, ensülinin etkinliğini artırıyor, şeker hastalarında günde 1 gr tüketilmesi bile şeker seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor.

2- Kan Yağları

Şeker hastalarında günde 1 ila 6 gr arası dozlarda LDL kolesterol, total kolestrol ve Trigliserid düşürücü etkisi bulunuyor. Şeker ve kalp-damar hastalıklarına bağlı riskleri azaltıyor. Beraber tüketildiğinde fazla yağlı yiyeceklerin olumsuz etkisini azaltıyor.

3- Antimikrobiyal Etki
İçerdiği cinnamaldehyde denen yağ sayesinde birçok bakteriyel ve mantar enfeksiyonuna karşı engelleyici ve tedaviye yardımcı etki gösteriyor, özellikle soğuk algınlığına iyi geliyor. AİDS tedavisinde faydası oluyor. Gıdalarda mikrop üremesini engelleyici doğal katkı olarak kullanılabiliyor.

4- Kan Sulandırıcı Etki
Cinnamaldehyde aynı zamanda pıhtılaşma hücrelerinin biribirine yapışmasını engelleyerek inme ve kalp krizine karşı risk azaltıcı etki gösteriyor. (Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullananların dikkat etmesi gerekiyor).

5- Bağırsak Koruyucu Etki
Yüksek miktarda lif, kalsiyum ve manganase içerdiğinden bağırsağı koruyor, kolon kanseri riski ile kas spazmları, kusma, ishal ve kabızlığı azaltıyor.

6- Cinsellik Üzerine Etkisi
Erkelerde İktidarsızlık sorununun giderilmesine yardımcı oluyor.

7- Beyin Fonksiyonlarına Etkisi
Hafıza, dikkat, hızlı-doğru reaksiyon benzeri bilişsel fonksiyonları artırıcı etkileri biliniyor. Alzheimer’ı engelleyici ve Multipl Skleroz’un beyindeki hasarını durdurmaya yardımcı etksi olduğu söyleniyor.

Sözün Özü: Sağlığınızı Önemsiyorsanız Tatlıya Yağlıya Tarçın Serpin.

KAYN AK : haberturk.com

Yorum Yaz


.