Her 10 kişiden 2’si KOAH’lı

Cuma, Kasım 18, 2011, 0:31
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Dünyada ve Türkiye’de her 10 kişiden 2’sinin KOAH hastası olduğu, bu kişilerin ancak 10’da 1’inin hastalığının farkında olduğu bildirildi.

Ankara İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, KOAH’ın kronik, tıkayıcı ilerleyen bir akciğer hastalığı olduğu belirtildi. KOAH’ın yüzde 90’ından tütün ve tütün ürünlerinin sorumlu olduğu vurgulanan açıklamaya göre, kişi sigara içmese bile dumanına maruz kalması hastalın oluşmasına neden olabiliyor. Tütün mamullerinin dışında, odun, kömür ve tezeğin kapalı ortamlarda ısınma ya da yemek pişirme amacıyla kullanılması sonucu dumanın solunması ya da maslak nedeniyle toz, duman ve zararlı gazlara maruz kalınması da KOAH’dan sorumlu tutuluyor.

Dünyada ve Türkiye’de her 10 kişiden 2 kişinin KOAH’lı olduğu belirtiliyor. ancak KOAH’lıların ancak 10’da 1’inin hastalığın farkında olduğu vurgulanıyor.
KOAH’a ait belirti ve bulgular, 50’li yaşlara gelmeden farkedilemeyebiliyor. Uzun süreli öksürük, balgam çıkarma ve giderek artan nefes darlığı olarak gösteriliyor.

KOAH’ta tanı konulabilmesi için kişinin tıbbi öz geçmişinin sorgulanması, yaptığı işle ilgili detaylı bir öykü alınması ve iyi bir fiziksel muayene yapılması ve solunum fonksiyonlarının ölçüldüğü üfleme testlerinin yapılması gerekiyor.

Hastalıktan korunmada en etkili yol olarak tütün ve tütün mamullerinin tüketilmemesi ve bu ortamlarda bulunulmaması olarak gösteriliyor.

Hastalığın tedavisi için sigara tüketimine son verilmesi, grip ve zatürre aşılarının yapılması, hekimlerin önerdiği nefes açıcı ilaçların düzenli ve kontrollü kullanılması gerekiyor. Sigara bırakmak dışında hiçbir ilaç tedavisi KOAH’taki hasarı geri döndüremiyor.

Yorum Yaz


.