Hayvanlar da tatil dönüşü depresyona giriyor

Salı, Eylül 4, 2012, 22:29
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sahipleriyle tatile çıkan hayvanların, tatil dönüşlerinde insanlar gibi depresyona girdiği belirlendi.

Fransa’da yapılan araştırma, sahipleriyle tatile giden hayvanların, tatil  dönüşü okulun yolunu tutan çocuklarda olduğu gibi bazı olumsuz davranışlarda  bulunduklarını ortaya çıkardı.

Araştırmaya siyam kedisi ile katılan Philippe Uzan, tatil sonrası  kedisinin birkaç gün yatağını ve halıları pislettiğini belirtti.
Alman kurtköpeği sahibi Monique Gastinel de, beraber geçirdikleri uzun deniz tatilinden sonra köpeğinin devamlı somurttuğunu ve küstüğünü ifade etti.
Araştırmayı yürütenlerden hayvan psikolojisi uzmanı Aline Auble,  sahipleriyle çıktıkları tatilden sonra kedi ve köpeklerin devamlı miyavlayıp  havlamasının, mobilyalara zarar vermesinin tatil dönüşü sendromuna işaret  ettiğini vurguladı.
Auble, bu gibi durumlarda hayvanların asla cezalandırılmaması gerektiğini  belirterek, bu evcil dostların ilgilerini çekecek nesnelerle oyalanmaları ve  onlara yalnız kalmanın yeniden öğretilmesi tavsiyesinde bulundu.
Araştırma, iş ya da okuldayken kedi ve köpek sahiplerinin, hayvanların  zaman geçirmesi için evde etrafa bazı oyuncaklar koymasının faydalı olabileceğini  de gösterdi.
Araştırmaya imza atanlardan Celine Moussour, depresyonu atlatmak için  tatil öncesi rutine dönülmesini ve eski alışkanlara aynen devam edilmesini  önerdi.
Moussour, bu süreçte yemek yemeyi reddeden ve klübesinden çıkmamakta  ısrarlı olan hayvanların ise bir uzmana götürülmesi gerektiğini vurguladı.
Yorum Yaz


.