Hayata bağlayan özel eğitim

Pazar, Aralık 25, 2016, 20:49
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bünyesindeki kanser tedavisi gören çocuklar için Özel Hastane Sınıfı açtı 5 buçuk yaşındaki Yiğit Buğra da bu hastalardan biri. Anne Nurcan Yıldız, açılan sınıf sayesinde oğlunun psikolojisinin olumlu yönde etkilendiğini söylüyor.

İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kanser tedavisi gören çocukların eğitime devam edebilmesi için geçtiğimiz kasımda Özel Hastane Sınıfı açıldı. Hastalıkları nedeniyle eğitim hayatları sekteye uğrayan çocukların bire bir eğitim aldığı sınıf, zorlu tedavi sürecindeki çocuklara moral de oluyor.

 Açılan bu sınıfa, yaşları 4 ile 11 arasında değişen 9-10 hastaya birebir özel ders veriliyor.

7 aydır tedavi görüyor

Bu hastalardan biri de 5.5 yaşındaki Yiğit Buğra Yıldız. 8 ay önce kanser teşhisi konan Yiğit Buğra 7 aydır burada tedavi görüyor. Vaktinin büyük bir kısmını tedavisi nedeniyle hastanede geçirmek zorunda kalan minik çocuk, sınıfta okul öncesi eğitimi almaya başladı.

Yiğit Buğra Yıldız’ın eğitimine biz de eşlik ettik. Derse koluna takılı serumula gelen Yiğit Buğra ile yaklaşık yarım saat boyama yapıp sayı saydık. Sınıfta oldukça mutlu görünen Yiğit Buğra’nın annesi Nurcan Yıldız, açılan sınıf sayesinde oğlunun keyfinin yerine geldiğini belirterek “7 aydır hastanedeyiz ve vaktimizin büyük bir kısmı dört duvar arasında geçiriyoruz. Derslere başlaması Yiğit Buğra için çok iyi oldu” dedi.

“Hastane bizim ikinci evimiz oldu” diyen Nurcan Yıldız, “Yiğit Buğra’ya 8 ay önce teşhis konuldu. 8 ay öncesine dek herhangi bir sağlık sorunu yoktu ya da biz öyle biliyorduk. Hastalığını öğrendiğimizde de hayatımız karardı. Çünkü hiç beklemediğiniz bir anda böyle bir şeyle karşılaşıyorsunuz. Aylardır oğlumla bu hastanedeyiz. Tüm günümüz dört duvar arasında küçük bir oda içerisinde geçiyor. Doktor izin verdiği dönemlerde birkaç günlüğüne eve gidebiliyoruz. Kemoterapi uygulandığında ise hiç gidemiyoruz. Yaklaşık bir ay önce buraya sınıf açıldı ve öğretmen gönderildi. Bu Yiğit Buğra’nın gelişimi için çok iyi oldu. Günlerce yatakta yatmak yerine, her gün günde ortalama bir saat derse gidiyor” diye konuştu.

‘Oğlumu mutlu ediyor’

“Yiğit Buğra, bu dersler sayesinde birçok şey öğrendi” diyen anne Yıldız, “Canı daha az sıkılır oldu. Bu derslerin oğluma iyi geldiğini ve onu mutlu ettiğini görebiliyorum. Eve gittiğimizde okula giden ağabeyine ‘Artık ben de okula gidiyorum. Benim de öğretmenim var’ dediğinde mutluğunu çok rahat görüp hissedebiliyoruz. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Aylardır hastanede olmak beni bile bunaltıyor. Bu çocukları siz düşünün. Günlerce aylarca hastane odasına hapsolmuş durumdalar. Canlarının sıkılması farklı şeyler istemeleri normal” dedi.

‘Çok çabuk öğreniyorlar’

Yiğit Buğra’nın öğretmeni Aysun Ergin, lösemili çocukların diğer çocuklara göre öğrenmeye çok hevesli olduğunu belirterek “İki ay önce burada eğitime başladım. 5 öğrencim var. Hepsiyle birebir özel ders yapıyoruz. Ders saatlerimiz ve günlerimiz hastanın sağlık durumuna göre değişebiliyor. Müfredattaki derslerde ne anlatılıyorsa o şekilde biz de anlatıyoruz. Öğrencilerim şu an çizgi çiziyor, rakamları öğreniyor ve boyama yapıyorlar. Hepsi çok akıllı çocuklar, çabuk öğreniyorlar. Daha önce öğretmenlik yaptım. Buraya başladıktan sonra çoğu insan, ‘Hastanede çalışmak zor olmuyor mu?’ diye soruyor. İnanın zor değil aksine daha rahat. Bu çocukların özel olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘Tedavi süreçlerini olumlu etkiliyor’

Hastaneye açılan Özel Hasta Sınıfı hakkında Hematoloji Uzmanı Dr. Emine Türkkan, “Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak çalışması sonrasında açıldı. Hematoloji servisimizde 11 çocuk hastamız var ve hepsi eğitim alabilecek yaşlarda. Bu açılan sınıflar sayesinde çocuklar eğitim sürecinden hem kopmamış oluyorlar hem de hayatın dışında olmadıklarını hissediyorlar. Tedavi süreçlerinde oldukça önemli bir durum. Kronik ve uzun yatışı olan hastaların olduğu tüm hastanelerde bu sınıfların olması gerekiyor. Hem hasta eğitiminden geri kalmamış olur hem de moral olarak kendisini daha iyi hisseder. Biz kendi hastalarımızın bunu gördük. Çocuklar eğitimlere başladıktan sonra daha mutlu ve moralleri daha yüksek. Bu eğitimler tedavi süreçlerini olumlu etkiliyor” diye konuştu.

KAYNAK : milliyet.com.tr

Yorum Yaz


.