Hayal Gücü ve Bebekler

Salı, Ocak 27, 2009, 20:54
Annelik kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Hayali oyunlara giden yol taklit ile başlar.Beyindeki ayna nöronların gelişimi ile birlikte taklit ederek öğrenme başlar davranış repertuarı zenginleştirir.

Çocuğunuz bir yaşını doldurulduktan sonra artık sizin her yaptığınızı dikkatle izleyecek her sözünüzü dikkatle dinleyecek günlük işlerini yaparken size yardım etmekten hoşlanacak.Sizi taklit etmeye bayılacak.Çocuğunuzu bir gün elinde süpürge büyük bir gururla odayı süpürürken görürseniz şaşırmayın.

Taklit etme becerisini iyice pekiştirdikten sonra sonra hayali oyunlar kurmaya başlayacaktır.Hayali oyun kurma genellikle iki yaş civarında başlar.Oyuncak bebeğine yemeğini kaşıkla yedirecek bebeğinin kirlenen ağzını silecek gazını çıkaracaktır.Bu yaşta oyuncak çay seti oyuncak telefon en sevilen oyuncaklardandır.

Çocuğunuz hemen büyümek biran önce sizin yapabildiklerinizi yapabilmek istese de bir yandan hala çok küçüktür ve rahatlatılmaya gereksinim duyar.Bazen bir oyuncak yada battaniye huzur gereksinimini karşılayabilir.Oyuncak ayılar ve benzeri tüylü oyuncaklar çocuklara çok sempatik gelir kendilerin rahat güvende hisetmelerini sağlar.Çocuğunuz bu güven nesnesini beraberinde her gitti yere taşımak isteyebilir.Çocuğunuzu iyi hisetiren her ne ise elinizin altında aynı nesneden bir kaç tane bulundurmakta yarar var.

Bu yaşta çocukların becerileri de birbirinden çok farklı olabiliyor.Kimi çocuk fiziksel aktivite gerektiren oyunları tercih ederken başkaları hayali oyun kurmaya meraklı olabilir kimi ise uzun süre konsantrasyon gerektiren zihinsel oyunlar oynamayı sevebilir.Bu nedenle oyun oyuncak  seçerken çocuğunuzun ilgi alanlarını göz önünde bulundurmanız iyi olur.

Bazen çocuklar bir süreliğine belli bir oyuna takılıp kalırlar diğer oyunları oynamak istemezler. Bu durum belli becerilerin iyice pekiştirilmesi için gerekli doğal bir süreçtir.Söz konusu olan beceri tam olarak yerleştikten sonra çocuk farklı oyunlara geçecektir.

Hayal Ürünü korkuları nasıl karşılamalı ?

Korkular çocuğunuzun yetenekleri ve dünyaya bakış açısı geliştikçe yeni beceriler kazandıkça artabilir.Korku hızlı gelişimin bir işareti sayılabilir.Çocuğunuzun yaşamı ile ilgili bilgi ve deneyimleri hala çok sınırlı yaşantıları üzerindeki etlileri ise oldukça zayıftır.Bu nedenle çevresindeki olan olaylardan kolayca ürkebilir.

Çocuğunuzun birden sudan ya da karanlıktan korkmaya başladıysa şaşırmayın.Bu tiğ korkular ile hayali oyunlar aracılığı ile başaçıkmaya çalışacak.Hayali oyunlarda “sihirli güçler” kullanarak korkularının üstüne gidecek.Korkularından sıyrılmasına bile yardımcı olan bu oyunlara sizde seyirci kalmayın.Yere uzanın yada oturun.Gerekli zamanı ayırmış olduğunuzdan emin olun.İyi bir oyun çocuğunuz iki yaşındaysa onbeş dakikadan kısa sürmez.Her yaş için kafadan beş dakika ekleyebilirsiniz.Aman ayaküzeri oyun oynamayın.

Kaynak : Şule/Yankı Yazgan (Çocuğunuz sizden ne bekliyor ?

Yorum Yaz


.