Havalar kilonuzu etkiliyor

Cumartesi, Kasım 5, 2011, 0:51
Alışveriş | Moda kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kışın gelmesiyle sizin de kilo vermeniz yavaşladı mı?

Yaz aylarında kısa sürede verdiğiniz kilolardan daha fazlası mümkün değil mi? Bir anda kışın gelmesiyle kilo vermeniz yavaşladı mı? Suç sizde değil, havada!

İngiliz diyetisyenler D vitamini eksikliği söz konusu olduğunda kilo vermenin yavaşladığına dikkat çekti. Ülkelerinde görülen sisli ve yağmurlu havanın obezitenin nedenleri arasında yer alabileceğini düşünüyorlar. İskoçya’daki Aberdeen Üniversitesi’nden araştırmacılar 3100 kadının yer aldığı bir araştırma yürüttü. Araştırma D vitamini eksikliği ile aşırı kilo arasında direkt bir bağ olduğunu gösteriyor.

Obez kadınlardaki D vitamini seviyesinin normal kilodaki kadınlara göre %10 daha az olduğu tespit edildi. Araştırmacılar D vitamini eksikliğinin leptin üretimini engellediğini düşünüyor. Leptin eksikliği sistematik aşırı yemeye neden oluyor. Bu nedenle D vitamini kana karışmak yerine yağ dokuları tarafından emiliyor.

Özellikle kış aylarında D vitaminini güneşten almak pek mümkün olmuyor. Ancak somon, sardalya, yumurta sarısı, süt ve tereyağı D vitami alınabilecek besin maddeleridir. Kış aylarında bu besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

GAZETEVATAN

Yorum Yaz


.