Haşema yasağı başladı

Perşembe, Ağustos 20, 2009, 20:35
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Fransa’dan sonra, şimdi de İtalya’da, Verona kentinde başlayan haşema tartışması ülke geneline yayıldı. Bir beldede haşema yasaklandı, para cezası getirildi. Yasağı savunanlar “Batılı bir kadın bir Müslüman Arap ülkede bikiniyle yüzmeye kalkışsa idam edilir” dedi.

Kuzey Birliği Partisi (KBP), kimi Müslüman kadınların tesettür kuralına uyma gerekçesiyle kullandıkları haşemaya yasak getirmeyi yeğlerken, merkez sol muhalefet ise farklılıklara saygı ve hoşgörü çağrısında bulundu.

PİEMONTE BÖLGESİNDE YASAK VE PARA CEZASI

Merkez sağ iktidarın koalisyon ortağı KBP yönetimindeki Varallo Sesia beldesinde, havuzlara haşemayla girmesi yasaklandı. Piemonte bölgesinde bulunan beldenin yerel yönetimi, haşema kullanan kadınlara 500 euro para cezası kesilmesini kararlaştırdı.

Varallo Sesia Belediye Başkanı Gianluca Buonanno, bugün haşema yasağına ilişkin yaptığı açıklamada, “Maskeli kadın görüntüsü, hijyenik sorunlar bir yana, özellikle küçükler arasında rahatsızlık yaratabilir. Bizim uygarlık anlayışımıza ait olmayan adet ve tavırlar karşısında saygıyla boyun eğmemeliyiz. Herşeyi hoşgörüyle karşılamamız gerekmiyor” dedi.

MÜSLÜMAN ÜLKEDE BİKİNİYLE YÜZEN KADINI İDAM EDERLER

Buonanno, “Batılı bir kadının Müslüman bir ülkede bikiniyle yüzdüğünü düşünün: Kadın bunun bedelini ölüm, hapis ya da sınırdışı edilme cezasıyla ödeyebilir. Biz bu adeti yasaklamakla yetiniyoruz. Bu kararımızdan rahatsızlık duyanlar, haşemayı evlerindeki küvetlerde kullansınlar” diye konuştu.

MUHALEFETTEN HOŞGÖRÜ SÖYLEMLERİ

Ana muhalefet konumundaki Demokrat Parti’nin (DP) Veneto Bölgesi Kadınlar Kolu Başkanı Tiziana Agostini ise Müslüman kadınların örtünmelerinin de bir hak olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Agostini, KBP’nin haşema yasağını eleştirerek, “Kendisini liberal olarak tanımlayan yöneticilere, yürürlükteki yasalara ve örfe aykırı olmaması koşuluyla, açılma kadar örtünme hakkına da korumaları gerektiğini hatırlatmak isterim” dedi.

HİJYEN KURALLARINA UYGUN HAŞEMA

Bologna kentinde kimi havuzların işletmecisi olan So.Ge.Se. adlı şirket ise kimi Müslümanlar’dan gelen istek üzerine hijyen kurallarına uygun haşema hazırlatmış olduklarını açıkladı. Şirketin halkla ilişkiler sorumlusu Monica Crovetti, “Bizim havuzlarımızda, likradan üretilen bu haşemaların kullanılmasında bir sorun yok. Müslümanlar’dan, havuzların belirli saatlerde yalnızca kadınlara açılmasını isteyen birkaç elektronik posta da aldık. Ama yeterince istek gelmediği için şu an bunu yapabilecek durumda değiliz” diye konuştu.

Yorum Yaz


.