Hangi vitaminin eksikliği hangi hastalığa sebep olur?

Pazar, Şubat 11, 2018, 23:27
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Vitamin ve minerallerin eksiklikleri vücudumuzda bazı sorunlara yol açar. Her vitaminin eksikliğinin yol açtığı sorun farklıdır. İşte vitaminlerin eksikliklerinin yol açtığı hastalıklar!

Vitamin ve minerallerin vücudun kendi yapamadığı, besinlerle veya değişik preparatlar şeklinde dışarıda alındığını ifade eden Dr. Serdal Baysal, eksikliğinde ise bazı değişik sorunların ortaya çıkabileceğini ifade etti. Çeşitli vitaminlerin nasıl sorunlar ortaya çıkaracağını aktaran Baysal, hangi vitaminin eksikliğinin hangi hastalıklara neden olduğunu şöyle listeledi.

A VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ OLUŞURSA

Ciltte kuruluk, yüksek tansiyon, saç ve tırnak kırılmaları, görmede bozukluk, halsizlik ve enfeksiyonlara karşı dirençsizlik oluşabilir.

B1 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE

Dolaşım sistemi, sinir sistemi, sindirim bozukluğu ve halsizlik oluşabilir.

B6 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Sinir sistemi ve halsizliğin yanı sıra böbrek taşı oluşumu ve kansızlık görülebilmektedir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Alzheimer gibi kalıcı sinir sistemi bozuklukları ortaya çıkabilir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Sık rastlanan bir sağlık sorunu olmadığını ifade eden Baysal, “Şeker hastalığı, kronik alkolizm, sigara kullanımı, kanser, mide bağırsak sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları ve bazı ilaçların kullanımı magnezyum eksikliğine sebep olur. Magnezyum ihtiyacını karşılamak için ise koyu yeşil sebzeler, tam tahıllı ekmek, fındık, fıstık, badem, susam, muz, maden suyu, soya fasulyesi ve kuruyemiş gibi besinler tüketilmelidir” dedi.

DEMİR MİNERALİ EKSİKLİĞİ

İç hastalıkları polikliniklerinde en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Demir eksikliği anemisi halk arasında kansızlık olarak da bilinir. Demir eksikliği anemisi başta mide bağırsak sistemi kanserleri olmak üzere pek çok önemli hastalığın ilk belirtisi olabilir. Kırmızı et, kuru baklagiller, tavuk eti, balıketi, yumurta, kuruyemiş, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler tüketilmeli. Kahve, çay, süt, posalı gıdalar demir emilimini bozdukları için demir eksikliğine sebep olurlar.

KAYNAK : sabah.com.tr

Yorum Yaz


.