Hangi sebzeleri nasıl yemeli?

Salı, Mayıs 12, 2015, 20:40
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Kimi sebzeler pişirildiğinde besin değeri azalır. Kimilerini ise pişirip yemek daha faydalıdır. Peki hangilerini nasıl yemeli?

Domates – Pişmiş
Kulağa garip gelebilir ama domates pişirildiğinde daha faydalı olan sebzelerden birisi. Kanser önleyici etkisi olan lökopen, pişirildiğinde hücrelere ayrılıyor ve böylelikle vücut besini daha iyi absorbe ediyor.
Brokoli – Çiğ
Kanser öncesi hücrelerin üremesini durduran brokoli çiğ yendiğinde yararı artıyor. Çünkü pişirme ısısı sistemindeki enzime zarar veriyor. Bu nedenle düşük buharda pişirip yemeniz önerilir.
Havuç – Pişmiş
Genelde çiğ yediğimiz havuç, bünyesindeki beta karoten seviyesi arttığından pişirilip yenmeli.
Ispanak – Çiğ
Potasyum, magnezyum, kalsiyumdan zengin ıspanak, kemik gelişiminin yanı sıra bağışıklık sistemi için de hayati önem taşır. Bunun dışında A ve C vitaminleri bakımından da zengin olan ıspanaktan en iyi şekilde yararlanabilmek için çiğ yemek gerekir.
Brüksel lahanası – Az pişmiş
Kanser önleyici etkisi olan brüksel lahanası özellikle C, B6 vitaminleri ve folik asit bakımından oldukça zengindir. Besin değerini kaybetmemesi için ortalama 5 dakika buharda pişmiş yenmesi önerilir.
Kırmızı biber – Çiğ
Kırmızı biber, zengin miktarda C vitamini kaynağına sahiptir. Ve bu C vitamini ısıya dayanıksız olduğundan çiğ yenmelidir.
Lahana – Pişmiş
Lahana, B ve C vitamini kaynağıdır. Pişirilip yendiğinde aynı zamanda barındırdığı kalsiyumla kemiklere ve dişlere de yararı büyüktür.
Kıvırcık – Çiğ
Kıvırcık, sağlıklı bir cilt ve bağışıklık sistemi için gerekli olan
A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Pişirildiğinde bu C vitamini etkinliğini yitireceğinden çiğ yenmesi önerilir.
KAYNAK : milliyet.com.tr
Yorum Yaz


.