Hamilelikte otizm testi tepki yarattı

Salı, Ocak 13, 2009, 17:18
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Otizmin hamilelik sırasında amniyosentezle saptanabileceği yönündeki bulgu, daha fazla ayrımcılıktan çekinen otistik çocuk sahibi ailelerin tepkisini çekti..
İngiltere’de Cambridge Üniversitesi Otizm Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma, otizm hastalığının bebek anne karnındayken saptanabileceğini belirledi. Doğumdan 8 yaşına gelene kadar 235 çocuğu araştırmaya alan uzmanlar, hamilelikte kadının amniyotik sıvısında bulunan yüksek testosteron ile otizm arasında bağlantı olduğu sonucuna vardı. Hamilelik döneminde yüksek seviyede testosteron görülen annenin çocuğunun, otizmin özellikleri olan sosyal etkileşim ve sözel iletişim eksikliği gösterdiği saptandı. Araştırmanın sonucu, down sendromunun teşhisinde kullanılan amniyosentez yönteminin, otizmin tespitinde de kullanılma ihtimalini gündeme getirdi. Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Simon Baron-Cohen, “Down sendromunda test var ve yasal. Ailelerin hamileliğe son verme hakkı var. Fakat otizm yetenekle ilişkili olduğu için farklı bir durum” dedi. Uzmanlar, Down sendromu için yasal olan testin otizm hastalığı için de uygulanabileceğini savunuyor. Ancak iletişim kuramayan ve bakıma muhtaç otizm hastalarının yanı sıra, matematik ve müzik alanında üstün yetenekli otistikler de bulunduğu için, çiftlere hamileliği sonlandırma tercihi verilmesi olasılığı tartışmalara yol açtı. Prof Cohen, otizm nedeniyle hamileliğe son verilmesini tavsiye eden doktorların, otistiklerin sayısının azaltılmasının yanı sıra başka neyin azaltılacağının göz önünde bulundurmaları gerektiğine dikkat çekti. Prof. Cohen, otistik bebeklerin dünyaya gelmesinin önüne geçilmesiyle matematik alanında geleceğin dahilerinin de ortadan kaldırılması tehlikesi konusunda uyarıda bulundu.

‘BİLİNMESİ YARDIM EDER’
Otistik çocuk sahibi aileler ise doğum öncesi otizm testine şiddetle karşı çıkıyor. Gerekçeleri ise kendi otistik çocuklarına desteğin azalacak olması ve daha fazla ayrımcılık yapılacağı olasılığıyla duydukları endişe… Ulusal Otizm Derneği ise üyelerinden bazılarının testle otizm hastalığının önceden bilinmesinin ailelerin hazırlanması ve çocuklarına destek bulmalarında yardımcı olacağı görüşünde olduğunu belirtti.

‘Tam saptayamadığınız için sonlandıramazsınız’

Prof. Dr. Neşe Kavak-Marmara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı: Otizmin neye bağlı oluştuğunu bilmiyoruz. Otizm anne karnında teşhis edilemiyor. Kesin olarak tespit edemediğiniz bir olayı sonlandıramazsınız. Gebeliği sonlandırabilmeniz için teşhisinizin yüzde 100 olması gerekir. Amniyotik sıvılarda yüksek testosteron bulunması ile otizm arasında bağlantı kurulabilir, ancak bunlar henüz sadece umut veren çalışmalardır.

Perihan KORKMAZ

Yorum Yaz


.