Hafta sonu ameliyat pazartesi işbaşı

Çarşamba, Ocak 21, 2009, 22:54
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Eskiden gerdanlığa benzetilen ameliyat izinin, artık ‘kedi tırmığı’ şeklinde bir çizik olarak kaldığını söyleyen Dr. Mete Düren: Hastalar ameliyattan iki gün sonra işbaşı yapabiliyor..
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Endokrin Cerrahi Servisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Düren, tiroit hastalarının ne zaman ameliyat olması gerektiğine dair soruları yanıtladı:

PİNPON TOPU GİBİ…
* Hangi tiroit hastalarını ameliyat ediyorsunuz?
Tiroit nodüllerinin teşhisinde kullanılan ‘ince iğne aspirasyon biyopsisi’ sonucu şüpheli gelen hastaları ve kanser teşhisi konmuş hastaları ameliyat ediyoruz. Takip sırasında, selim huylu olduğu bilinen nodülü boynunda rahatsızlık verecek kadar büyüyen hastalara ameliyat öneriyoruz. Bu boy 3-3.5 cm’den itibaren şikayet vermeye başlar, yani yaklaşık pinpon topu boyutuna ulaşır… Kişinin bunu fark etmesi zordur. Nodül selimse 3-3.5 sntime kadar beklenebiliyor.

* Hipertiroidi hastaları da ameliyat olabiliyor, değil mi?
Evet, hipertiroidi hastalarına da ameliyat önerebiliyoruz. Bu hastaların çoğu her ne kadar radyoaktif iyot veya ilaç tedavisi ile tedavi ediliyor ise de, bazılarında bu tedavilerin sonuç vermediği görülüyor Sonuç olarak iğne biyopsisinin sonucu olumsuz olunca, cerrahiye düşüyor.

* Tiroit kanserlerinde beş kat artış olduğu haberleri doğru mu?
Arttı evet. Amerika’da en hızlı artan kanser türü. 14. sıradan 7. sıraya yükseldi. Kadınlarda görülme sıklığı en hızlı artan kanser. Erkeklerde de, ölümcül kanserler içinde yaşam süresi uzatılamayan tek kanser.

* Tiroiddeki kitlenin iyi huylu mu, kötü huylu mu olduğu nasıl anlaşılır peki?
Kitleye hiçbir yan etkisi olmayan iğne biyopsisi yapıyoruz. Bunu patalog yorumluyor. İyi huylu dediği zaman yüzde 95 doğrudur. Kötü huylu dediği zaman yüzde 99 doğrudur. O nedenle iğne biyopsisi yapılmadan ameliyat yapılmasını önermem. Ameliyat sonunda deneyimsiz bir cerrah kötü sürprizlerle karşılaşabilir.

* Ameliyattan ne kadar sonra hastalar işbaşı yapabilir?
Bir gün sonra evlerine dönebiliyorlar. Daha sonraki gün ise işbaşı yapabilir hale geliyorlar.

* Tiroit çok zorlu ameliyatlar arasında mı?
Türkiye’nin her yöresinde en modern teknolojiler kullanılarak en güncel tiroit ameliyatları başarı ile yapılıyor. İğne biyopsisi sonuçlarına göre, temiz gelen bir hastanın kanser riski yüzde 1, şüpheli olanın yüzde 50, sonucu kanser olanın ise kanser çıkma olasılığı yüzde 99’dur. Bir de yüzde 10’luk bir gri alan var ki; iğne biyopsisi ile yeterince net konuşmak mümkün olmadığı için, bu hastaların ameliyat edilmeden teşhislerini koymak mümkün değil. Bu hastalarda da kanser ihtimali yüzde 10’dur.

ŞİKAYETLER GEÇİCİ
* Tiroit kanseri teşhisi konduktan sonra tedavi nasıl yapılıyor?
Tiroit kanseri teşhisi konduktan sonra tiroit bezinin tamamı ya da tamamına yakını cerrahi olarak çıkartılır. Endoskopik olarak 2.5 cm’lik kesiyle tirodin tamamını çıkarabiliyoruz.

Prof. Dr. Mete Düren

Apandisit gibi acil değildir!

* Teşhis edildiğinin ertesi günü ameliyat olmak gerekiyor mu?
Mutlaka ertesi günü ameliyata gerek yok. Tiroit kanserlerine ‘patlamış apandist’ muamelesi yapmaya gerek yok. Ama 3-4 hafta içerisinde mutlaka ameliyatı öneriyoruz.

* Her nodül kanser midir ya da zamanla kansere dönüşür mü?
Soğuk nodüller kansere daha yakındır. Sıcak nodüllerde bu oran 10 binde 1 iken, soğuk nodüllerde ise yüzde 5-10 arasında değişiyor.

40 yaş kadını dikkat!

Türkiye’de halkın yüzde 40’ında, kadınların ise yüzde 60’ında değişik boyutlarda tiroit nodülleri bulunuyor. Bu nodüllerin yüzde 95’i genellikle iyi huylu, yüzde 5’i ise tiroit kanseri. Bu nodüller adeta gizleniyor. Hipertiroitiye göre daha sık görülen hipotiroit iltihaplanması son yıllarda hızla arttı. 40 yaşındaki kadınların yüzde 20’sinde var.

Tiroit ünlüleri de vuruyor

* Müjde Ar, tiroit operasyonu geçiren ünlülerden biri. Geçirdiği tiroit ameliyatına karşın Müjde Ar’ın boynunda hiçbir iz bulunmuyor.

* İş adamları arasında da tiroit son derece yaygın. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat da 18 Ekim 2007 tarihinde tiroidi için ameliyat masasına yattı. Ameliyattan iki gün sonra da işine gitti. Onun da boynunda, ameliyattan kalma bir iz bulunmuyor.

* Ayşe Arman da geçtiğimiz yıl tiroit ameliyatı geçirdi. Onda da bu operasyonun izi görülmüyor

Ameliyattan sonra boyunda iz kalmıyor

Ameliyat sırasında, ses tellerine giden sinirlerin zedelenmemesine ve vücudun kalsiyum dengesini ayarlayan bezlerinin zarar görmemesine dikkat edilmeli. Ameliyatın ardından yüzde 1-2 arasında geçici şikayetler olabiliyor ise de, bunların büyük çoğunluğu ameliyattan birkaç hafta sonra kendiliğinden düzeliyor. Doktorun bu konuda hastaya bilgi vermesi gerekli. Çünkü hasta gereksiz yere bu süre içinde paniğe kapılabilir. Ameliyat izi ise artık ‘kedi tırmığı’ izi gibi… Eskiden ‘gerdanlık gibi’ diyorduk ama artık cerrahi teknik çok estetik olduğu için iz fark edilmeyecek kadar küçük ve belirsiz.

Yüz kişiden onunda tekrarlayabilir

Tirodin tamamı alınmışsa veya bir lobun tamamı alınmışsa durum farklıdır. Tamamı alınmışsa tekrarlama ihtimali yoktur ama vak’a bir kanser vak’ası ise, yaklaşık yüzde 10 oranında lenf bezlerinde tekrarlama riski vardır. Hatta bu risk, lenf bezlerinin tamamı alınmış olsa bile devam eder. İyi huylu nodül vakalarında, hastalık bir lobta ise, hekim olarak karşı lobun alınmasını önermiyoruz. Bu hastalığın 15-20 yıl sonra tekrarlaması durumunda, bu her ne kadar yeni bir ameliyat demek ise de, hastanın en azından bu süre içerisinde gereksiz yere ilaç kullanımı engellenmiş oluyor. Ayrıca kaldı ki böyle bir olasılık yüzde 10 civarındadır.

Türkiye’de ameliyat sayısı gereğinden fazla

* Gereğinden fazla mı ameliyat yapılıyor?
Dünyanın ileri gelen tiroit merkezlerinde; yaptıkları ameliyat sayısından çok, yakaladıkları kanser hastası oranı önemlidir ve başarılarını buna göre değerlendirirler. Yani bin ameliyat yapıp da içinde 100 kanser hastası yakalamak yerine, 500 ameliyatta 250 kanser vakası yakalamak daha değerlidir. Cerrah için bu oran daha önemlidir. Türkiye’de ise yılda yaklaşık 100 bin ameliyat yapıldığı ve 5 bin tiroit kanseri yakalanıyor. Bu, hastaların 50 bin tanesinin güvenilir şekilde takip edileceğini gösterir. Bu, yanlış ameliyat yapıldığı anlamına da gelmiyor. Bu hastaların güvenli bir şekilde takip edilebilmeleri olasılığı da var anlamına geliyor. Ama bu rakam gereğinden biraz fazla.

ESRA TÜZÜN
Yorum Yaz


.