Güneş ışınlarına dikkat edin

Çarşamba, Haziran 11, 2014, 22:13
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Güneşin gezegendeki tüm yaşamı desteklediği ancak onun hayat veren ışınlarının birtakım tehlikeler de oluşturabildiğine dikkat çekildi.

Serik Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Nalan Aydın, güneş ışınlarının görülebilir ışık, morötesi (ultraviyole) ve kızılötesi (infrared) ışınlardan oluştuğunu, bu ışınların çoğunun ozon tabakası ve atmosferde bulunan yağmur damlaları tarafından emildiğini hatırlattı. Özellikle son yıllarda doğaya salınan çok sayıda kimyasal maddenin etkisiyle ozon tabakasında incelme meydana geldiğini belirten Aydın, bu nedenle sağlık için son derece tehlikeli olan ışınların yeryüzüne daha fazla ulaşabildiğini vurguladı.

GÖZLER ÜZERİNDE ETKİSİ

Aydın, bu durumun gözler üzerindeki etkisini, ‘Göze gelen ışınlar, gözün en dış tabakasını oluşturan camsı tabakadan (kornea) ve göz bebeğinin hemen arkasındaki göz merceğinden (lens) geçerek görmeyi sağlayan sinir tabakasına (retina) ulaşır. Ancak göze temas eden bu ışınların miktarı arttığı zamanlar ve ortamlarda bu tabakaların koruyucu etkisi azalmakta ve hem kendileri hem de sinir tabakası hasar görmektedir’ şeklinde açıkladı.

Özellikle yaz aylarında göze direk temas eden bu zararlı ışınların gözde kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve çapaklanma ile seyreden alerjik konjonktivitin görülme sıklığını artırdığını belirten Aydın, kuru göz sorunu olan kişilerde batma, yanma, sulanma şikayetlerinin doğru orantılı olarak arttığını ifade etti. Sıcağın etkisiyle kirpik dibi yağlanmasında dengesizlik oluşabileceğini ve bunun da cerrahi operasyon gerektiren arpacık (şalazyon) adı verilen kistlere neden olduğunu dile getiren Aydın, halk arasında ‘göze et yürümesi’ olarak tanımlanan pterjiumun oluşmasını da hızlandırdığını, mercekte bulanıklık oluşturarak katarakt gelişimine de neden olabileceğini belirtti. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinin bunlarla da sınırlı kalmadığını ifade eden Aydın, güneş ışınlarının sinir tabakasında makula (keskin görme merkezi) hasarına neden olarak sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu) oluşumunu artırdığını, sarı nokta hastalığının ise gelişmiş ülkelerde geri dönüşsüz körlüğün birinci nedeni olduğuna değindi. Aydın ayrıca, vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi göz kapaklarında ve konjonktiva tabakasında kanser oluşumuna neden olduğunu ifade etti.

AÇIK GÖZ RENGİNE SAHİP OLANLAR DİKKAT
Güneşle temasta bulunan herkesin bu zararlı ışınlara karşı gözlerini koruması gerektiğini belirten Aydın, özellikle gözleri açık renk olanların, sarı nokta hastalığına genetik eğilimi olanların, gözlerinden herhangi bir cerrahi operasyon geçirmiş olanların ve lazer tedavisi görmüş olanların yüksek risk grubunu oluşturduğunu söyledi.

ÇOCUKLAR YÜKSEK RİSK ALTINDA
Çocukların göz merceğinin ultraviyole ışınları süzebilme yeteneğinin yetişkinlere göre az olduğunu belirten Aydın, ileri yaşlarda ortaya çıkan sarı nokta hastalığının, kişilerin geçmişte maruz kaldıkları güneş ışığı miktarıyla ilgisi olduğunun altını çizerek, bu nedenle çocukların yüksek risk grubuna girdiğini bildirdi.

Gözlerin güneşin zararlı ışınlarından korunması için yaz aylarında ve açık havalarda güneş gözlüğü kullanılması gerekliğini belirten Aydın, ‘Özellikle güneşin dik geldiği 10:00 – 16:00 saatleri arasında güneşle direk temastan kaçınılmalıdır’ dedi.

Güneş gözlüğünün mutlaka “ultraviyole engelleyici” özellikte olması gerektiğini belirten Aydın, her güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarının geçişini engellemediğini vurguladı. Bu nedenle de gözlüklerin kaliteli ve belgeli olması gerektiğini ifade eden Aydın, iyi bir güneş gözlüğünde camın renginin homojen olması ve bulanık görmeye yol açmaması gerektiğini belirtmiştir.

Aydın ayrıca, bunlara ek olarak ‘Polaroid camlar ve fotokromik (kolormatik) camlarda yeterli UV blokajı sağlayabildiğini, gözlüklerde çerçeve seçimi yaparken estetik özellikler yanında gözü tam koruyabilmesi için yeterli büyüklük ve uygun dizaynda olmasına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Aydın, ‘Göz kusuru ve gözünde başka bir hastalığı olanların göz doktoru tavsiyesine göre gözlük almaları göz sağlığı açısından daha uygun olur’ dedi.

KAYNAK : sabah.com.tr

Yorum Yaz


.