Günde 2 bardak süt haftada 2 kez balık şart

Çarşamba, Haziran 30, 2010, 22:42
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

ESRA TÜZÜN-SABAH

Yapılan araştırmalara göre; Türk çocukları kalsiyumdan ve omega 3 yağ asidinden yetersiz besleniyor. Oysa çocuğun sağlıklı büyümesi için her besin öğesinden yeterince alması gerekiyor. Bu nedenle çocuğunuzun yeterince süt içmesine ve balık yemesine özen gösterin!

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Bereket, çocukların sağlıklı büyümeleri ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Çocukların ilk 4 yılında hangi beslenme sorunlarına dikkat etmeli?
Özellikle ilk 2, hatta 4 yıllık beslenme programı çocuğun büyümesinde anahtar rol üstleniyor. Çünkü bu yıllar bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemi kapsıyor. Dolayısıyla bu dönemdeki gıda alerjisi, inek sütü alerjisi, çölyak hastalığı ve reflü nedeniyle oluşan kusma ya da iştahsızlık, çocuğun beslenmesini olumsuz yönde etkileyerek büyüme geriliğine neden olabiliyor. Bu yüzden bu tür sorunları ihmal etmemek ve zamanında doktora başvurmak gerekiyor.

MEYVE SUYU YERİNE AYRAN İÇİRİN!
Anne ve babalar, çocukların beslenmesinde en sık hangi hataları yapıyor?
Yapılan araştırmalarda Türk çocuklarının kalsiyumdan yetersiz beslendikleri ortaya kondu. Çünkü aileler içecek olarak çocuklarına süt ve ayran yerine meyve suyu veya meşrubat vermeyi tercih ediyor. Boy kısalığının önüne geçmek için çocukların yeterli miktarda kalsiyum tüketmelerine özen gösterilmeli. Ancak fazla kalsiyum almasından da kaçınılmalı. Gereksiz yere yüksek dozda verilen kalsiyum nedeniyle kusma, iştahsızlık, kabızlık ve kalpte ritim bozuklukları oluşabiliyor. Ayrıca böbreklerden geçen kalsiyum miktarı artıyor, bunun sonucunda da çocukta böbrek taşı gelişebiliyor. Ülkemizde anne babaların yaptıkları ikinci hata da çocuklarına az balık yedirmeleri… Ayrıca çocukların düzensiz beslenmesine izin veriyor. Onlara patates kızartması yedirip, gazlı içecekler içiriyorlar.

YÜZMEK OBEZİTEYİ ÖNLÜYOR!
Düzenli olarak spor yapmak boy uzatır mı?
Anne ve babaların, çocuklarının boylarının uzamasında etkili olduğunu düşündükleri bir formül var, o da spor… Genel olarak egzersiz yapmanın büyüme hormonu seviyesini artırdığı biliniyor. Özellikle yüzmek tüm kasları çalıştırdığı için önerdiğimiz bir spor dalı… Yüzmek çocukların obez olmasını önlediği gibi, kas ve kemik dokusunun da sağlamlaşmasını sağlıyor. Düzenli spor yapmanın boy uzattığı anlayışı sadece bir tevatür.

Halk arasında basket oynamanın boy uzattığına dair bir inanış var. Bu bilgi doğru mu?
Pek çok aile, basket oynamanın çocuğun boyunu uzattığını düşünüyor. Oysa bu inanış yanlış. Çünkü basketçiler, zaten uzun boylu çocuklardan seçiliyor. Yani bu sporu yaptıkları için boyları uzamıyor. Tam aksine çok erken yaşlarda profesyonel spora yönlendirilen çocukların aşırı antrenmanlar nedeniyle büyümeleri olumsuz yönde etkilenebiliyor. Bunu özellikle balerinlerde, jimnastikçilerde, bazen de aşırı yüzen gençlerde görüyoruz.

MUCİZE BESİN VEYA YÖNTEM YOK!
Boy uzamasını sağlayan mucize besinlerden bahsediliyor zaman zaman. Mucizevi bir besin var mı gerçekten?
Halk arasında bazı besinlerin boy uzattığına yönelik yanlış inanışlar var. Bunun nedeni ise basında, ‘Şu balığın kılçığını yedirirseniz’ veya ‘Şu bitkilerden oluşan karışımı içirirseniz, çocuğunuzun boyu uzar’ şeklinde görüşlerin yer alması… Ayrıca eczanelerde boy uzattığı ileri sürülen birtakım bitkisel takviyeler satılıyor. Oysa tek başına hiçbir besin maddesi veya destek ürün boy uzatmıyor, tüm bunlar sadece birer safsatadan oluşuyor. Çocuğun büyümesi için en önemli nokta, dengeli beslenmesi…

Dengeli beslenme nasıl sağlanır?
Dengeli beslenmede, çocuğun yaşına göre günlük toplam alması gereken kalorinin yüzde 60’ı karbonhidratlardan, yüzde 20’si yağlardan ve yüzde 15-20’si de proteinlerden gelmeli. Öğün tek tip değil, tüm besin öğelerini ihtiva etmeli. Örneğin; her öğünde karbonhidrat (ekmek, pilav, makarna veya patates türü şeylerden biri) olmalı, yanında mutlaka protein (tavuk, balık veya kırmızı et) yer almalı. Sebze ve süt ürünlerine de mutlaka yer verilmeli. Yani çocuğa karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler ile süt ürünlerinin eksiksiz olarak verilmesi lazım. Ayrıca baklagiller de sofrada bulunmalı.

HAMİLELİKTE SAĞLIKLI BESLENİN ONA SEVGİNİZİ SIK SIK GÖSTERİN
1- İyi bir hamilelik geçirin: Anne karnındaki beslenme ve gelişim, çocuğun hem doğum kilosu ve boyunu, hem de yaşamın tüm dönemini etkiliyor. Bu nedenle hamilelikte iyi beslenmeye özen gösterin ve kesinlikle sigara içmeyin.

2- Demir takviyesi yapın: Demir, vücudun birçok işlevinin yerine getirilmesinde görev alıyor ve hücresel düzeyde tüm organları etkiliyor. Altıncı aydan itibaren bir yaşına kadar demir takviyesi, ayrıca doğumdan bir yaşına kadar da 400 ünite D vitamini takviyesini ihmal etmeyin.

3- Güne kahvaltı ile başlasın: Kahvaltı, çocuklar için günün en önemli öğünü… Kahvaltıda süt ve yumurta gibi protein yönünden zengin gıdaları tüketmesini sağlayın.

4- Günde iki bardak süt içirin: Kalsiyum kemiklerin yoğunluğunu artırıyor ve büyümeyi destekliyor. Çocuğunuzun süt ve süt ürünlerini bolca tüketmesini sağlayın. Günde 2 bardak süt veya 1 bardak süt ile 1 kase yoğurt, vücudunun yeterince kalsiyum almasını sağlar.

5- Haftada 2 kez balık yedirin: Yeterli miktarda omega 3 yağ asitlerini alması için çocuğunuza haftada 2, en azından 1 kez balık yedirin. Hangi balık türünü yedirdiğinizin ise bir önemi yok!

6- Sevginizi belli edin: Çocuğunuza sık sık sarılın ve onu ne kadar çok sevdiğinizi dile getirin.

7- Uykusunu almasını sağlayın: Günde en az 8-9 saat düzenli ve kesintisiz uyumasına özen gösterin. Unutmayın, büyüme hormonu uykuda salgılanıyor. Kaliteli ve kesintisiz bir uyku da hormonların normal salınımı için önemli.

8- Yanında kavga etmeyin: Eşinizle çocuğunuzun yanında kavga etmekten kaçının.

9- Dengeli beslenmesi önemli: Sağlıklı gelişmesi için çocuğunuz her gün protein, karbonhidrat, vitamin ve yağ gibi temel besin öğelerini dengeli bir şekilde tüketmeli. ‘Boyunun uzamasını sağlıyor’ düşüncesiyle tek bir gıdayı devamlı vermek, boyun uzamasını sağlamıyor.

10- Anne sütü ile besleyin: Anne sütü, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm besin öğelerini karşılıyor. Dünya Sağlık Örgütü çocuğunuzu ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemenizi öneriyor. Bu dönemden sonra 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte anne sütüne mutlaka devam etmeye çalışın.

Yorum Yaz


.