Günde 15 dakika yürüyün, depresyon tarihe karışsın!

Perşembe, Mart 18, 2010, 23:15
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

PROF. DR. AYKAN CANBERK

* Yağmurlu günlerde, kemiklerimin ağrıdığını hissediyor, yataktan zor kalkıyorum. Bahar depresyonuna girmiş olabilir miyim? A.Ö./İstanbul
Bu durum ‘Kronik Yorgunluk Sendromu’ olarak adlandırılıyor. Özellikle de mevsim geçişlerinde bu duruma daha sık rastlıyoruz. Buna halk arasında ‘Bahar Yorgunluğu’ da deniyor. Havaların bir gün güneşli, bir gün yağmurlu olması sizi depresyona bile sokabilir. Stresin daha fazla olduğu kişilerde ve sürekli ayakta durmak zorunda kalan kadınlarda, bu durum daha belirgin olmaktadır.

Spor iyi geliyor
Bunun dışında depresyon ya da maskeli depresyon durumu da sıklıkla görülmektedir. Depresyonun görüldüğü kişiler, kilo alımından ve şişmanlıktan kaçınmalı; yürüyüş ve yüzme gibi sporları yapmalıdırlar. Eğer kişi dışarıda yürüyemiyorsa, yürüyüş bandında günde en az 15 dakika yürümesi sağlığı için önem taşır. Çünkü bu tarz sportif aktiviteler tedavi edici rol oynamaktadır.

Regl dönemine dikkat!
Kadınların regl dönemleri de tabloyu ağırlaştıran bir diğer sebeptir. Kişi de kansızlık olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Bu kişilerde altta diyabet, hipertansiyon ve hatta gizli kalp-damar hastalığı bulunabilir. Kişilerin mutlaka doktora muayene olmaları gerekir.

Aspirin kanı sulandırmaz!
* Doktor kan sulandırıcı ilaca başlanması gerektiğini söyledi. Aspirin kanı sulandırır mı? B.C./Manisa
Bu, genelde hekimlerin de başvurduğu yanlış bir ifade şeklidir. Aspirin, kanı sulandırmaz ancak kanın pıhtılaşma mekanizmasını bozarak, pıhtı oluşumunu engeller. Maalesef bu deyim, halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu da bilimsel olarak çok büyük bir yanlıştır.

Damar açar!
Kanın sulandırılması için damardan tuzlu veya tatlı solüsyonların verilmesi gerekir. Tedavide; su kaybıyla başlayan ishal, kusma ve susuz kalma gibi klinik durumlarda kullanılır. Travma gibi şok tablosunun oluştuğu ya da oluşma ihtimali olan durumlarda da damar yolunun açık tutulması amacıyla tercih edilir. ‘Aspirin kanı sulandırır’ ifadesi halka tam olarak anlatılamadığı için, bu şekilde söylenmektedir. Artık bu ifadenin kullanılmaması gerekir.

Alkol karaciğerin baş düşmanı
* Her gece iki duble rakı içerim. Doktor karaciğerimin büyük olduğunu söyledi. Alkol, zararlı mı? M.T./Van
Evet. Özellikle alkol alımının miktarı ve süresi önemli. Alkol karaciğerde yıkılır, son ürün olarak su ve karbondioksite dönüşür. Karbondioksit de solunumla ve idrar yoluyla atılır.

Uzun vadede zararlı
Alkol karaciğerde yıkılırken, karaciğer üzerinde yağlanmaya, bağ dokusu gelişmesine, kas dokusunda bulunan bağ dokusunun çoğalmasına neden olur. Sonuçta karaciğer hücreleri adeta adale dokusu haline gelir. Yağ ve kas hücreleri karaciğeri adeta işgal altına alır. Sonrasında karaciğer yetersizliği gelişerek uzun vadede siroz ortaya çıkar. Burada tabii ki cinsiyet, ırk ve genetik faktörler, alkolik karaciğer durumunun gelişmesinde rol oynar. Ayrıca alkolle beraber yetersiz, kötü ve proteinden az beslenme, şişmanlık, parasetamol ve A vitamini kullanımı alkolün karaciğer hasarını hızlandırır.

Yorum Yaz


.