Gülümseten dostluk

Perşembe, Haziran 27, 2013, 22:28
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Sivas Valiliği İl Özel İdaresi’ne ait Kangal Köpeği  Eğitim ve Üretim Merkezi’ndeki Kangal ile Van kedisi yavrularının dostluğu görenleri şaşırtıyor.
Yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki
Meraküm tepesinde bulunan merkezin sorumlusu Hüseyin Yıldız yaptığı açıklamada, dünyanın en ünlü Kangal köpeklerini, karın, kışın, soğuğun, ayazın ve yağmurun  bol olduğu Meraküm tepesinde yetiştirdiklerini söyledi.

Karasal iklim hayvanı Kangal köpeğinin hızıyla, gücüyle, karakteristik yapısıyla, sadakatiyle öne çıktığını ifade eden Yıldız, merkezde yetişdirdikleri Kangal köpekleriyle çeşitli illerde katıldıkları çok sayıda yarışmada birincilikler aldıklarını belirtti.

Hüseyin Yıldız, Van’da yaklaşık 1,5 yıl önce katıldıkları bir fuarda da birincilik ödülü aldıklarını ve kendilerine Van kedisi  hediye edildiğini aktardı. Kentten bir kedi de kendilerinin satın alındığını dile getiren Yıldız, kedilerin yaklaşık 1 ay önce 5 yavrusunun dünyaya geldiğini anlattı.
Zaman zaman aynı tabaktan besleniyorlar

Kedi yavrularıyla kendisinin yakından ilgilendiğini belirten Yıldız, Van kedileriyle Kangal yavrularını zaman zaman bir araya getirdiklerini de ifade ederek, şöyle konuştu:

“İki marka  değeri burada buluşturduk, bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Birbirlerine uyum sağlasınlar diye ara ara yemeklerini bir arada veriyoruz. Adapte olsunlar, birbirlerini tanısınlar ve ileride birbirlerine zarar vermesinler istiyoruz. Ancak aralarında büyük bir güç farkı var. Kangal köpekleri, dağda gezen vahşi kurdu yok edebilecek kapasitede ve karakterdedir. Dolayısıyla bir kedinin gücü ona asla yetmez.”

Yıldız, Van kedisi ve Kangal gibi değerlerin gelişmesi, çoğalması ve sağlıklı bir şekilde topluma kazandırılarak  bu değerlerin geleceğe taşınmasının önemli olduğunu söyledi.

Damızlık takviyesi yapıldığı takdirde, izin verilirse Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi’nde Van kedisi yetiştirmeyi düşünebileceğini ifade eden Yıldız, hayvanların neslinin kaybolmaması için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

CUMHURİYET

Yorum Yaz


.