Gül hastalığı nedir?

Pazartesi, Nisan 25, 2016, 21:05
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Gül hastalığı, nedeni tam olarak bilinmeyen döküntülü bir deri hastalığıdır. En çok kimlerde görülür,  tedavisi nasıl yapılır?

Tıptaki adıyla “Pityriasis Rosea“,  en yaygın şekliyle gül hastalığı olarak bilinse de madalyon hastalığı, gülleme olarak da adlandırılır. Yapılan araştırmalar, hastalığın tam nedenini ortaya koyamamıştır.

Her yaşta insanda görülebilir, ancak en sık 10-35 yaş arasında rastlanır. Açık tenli kişilerde daha çok görülür. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Döküntülü bir deri hastalığıdır. Birkaç hafta ve daha uzun sürebilir. Hastalık, göğüs, sırt, kol veya bacaklarda yuvarlak ve büyükçe bir pembe leke şeklinde başlar. Bu lekeye madalyon ismi verilir. Bu aşamada görünüşü nedeniyle mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Birkaç hafta içinde çok sayıda küçük büyüklü döküntü ve pembe lekeler ortaya çıkar. Bazen yüzde de görülür. Çoğu zaman kaşıntı olur. Bazı tiplerinde ağrı ve halsizlik yaşanır.

Genellikle madalyonun oluşmasından 6 ila 8 hafta sonra döküntülerde hafifleme yaşanır, ancak daha uzun sürdüğü de olur. Bazı vakalarda, döküntüler söndükten sonra tekrarlayabilir. Sıcak, terleme, sıcak banyo, liflenme, keselenme hastalığın süresini artırır.

Gül hastalığı neden olur?

Hastalığın nedeni tam olarak tespit edilememiştir. Bir bakteri ya da mantar enfeksiyonu değildir. Alerjik reaksiyon olarak da sınıflandırılmamıştır.

En yaygın kanı, strese bağlı olarak oluşmasıdır. Gül hastalığında genetik yatkınlık da önemlidir.

Gül hastalığı, teşhisi dermatolojik muayane ile mümkün olur. Dermatolog, teşhis için kan testi ve biyopsi isteyebilir. Döküntülerin şekli, biçimi ve rengi kişiden kişiye farklılık göterdiği için tanıda zorluk çekilebilir.

Tedavisi

Gül hastalığı, birçok kişide hafif seyrettiği için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden iyileşir. Ancak kronikleşme özelliği bulunduğu için erken teşhis için doktora görünmek önemlidir.

Uzman bir dermatolog eşliğinde gül hastalığının tedavisinde kaşıntıyı gidermek veya hafifletmek için bazı ilaçlar kullanılabilir. Nemlendirici losyonlar cildi rahatlatabilir.

En çok dikkat edilmesi gereken unsur, sıcaktan kaçınmaktır. Bunun için terlemeyi artıran fiziksel aktiviteden de kaçınmak gerekecektir.

Damarların genişlemesine neden olup hastalığı şiddetlendirebileceği için sıcak çay, kahve benzeri içeceklerden de uzak durmak gereklidir.

Hastalık süresince güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Acılı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir.

Aşırı sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Hastalık süresince hamam ve saunadan uzak durmak gereklidir. Banyo sırasında ciltteki tahrişi artıran lif ve keselemeden uzak durulmalıdır. Cildi kurutacak banyo jelleri kullanılmamalıdır.

Ciltteki tahrişi ve kaşıntıyı artırıcı kıyafetler giyilmemelidir.

Gül hastalığı olanların kozmetik ürün seçiminde çok dikkatli olmaları gerekir. Özellikle hassas ciltler için olan nemlendiriciler ve güneş koruyucuları kullanılmalıdır.

KAYNAK : yumurtaliekmek.com

Yorum Yaz


.