Gözünü açtı önündeki kağıda ‘seni seviyorum’ yazdı

Pazartesi, Mart 19, 2012, 22:22
Sağlık kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Türkiye’nin üçüncü yüz nakli yapılan 20 yaşındaki kadın hastanın uyandırıldığı ve cihaz yardımı olmadan solumaya başladığı bildirildi.

Çevresiyle yazılı iletişim kurabilen hastanın yazdığı ilk cümleler, doktoruna yönelik “seni seviyorum” oldu.
Gazi Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada, hastanın bu sabah itibarıyla uyandırıldığı, anesteziyoloji ve reanimasyon anabilim dalı ile psikiyatri anabilim dalı öğretim üyeleri eşliğinde solunum cihazından ayrılarak kendi başına solumaya başladığı belirtildi.

Doç. Dr. Selahattin Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan, Yrd. Doç. Dr. Serhan Tuncer, öğretim görevlisi Dr. Kemal Fındıkçıoğlu ve plastik cerrahi asistanlarından oluşan 12 kişilik ekibin yüz nakil ameliyatını gerçekleştirdiği hastanın ameliyat sonrası ilk gününün iyi geçtiği ifade edildi.

Hastanın bu sabah uyandırıldığı, anesteziyoloji ve reanimasyon anabilim dalı ile psikiyatri anabilim dalı öğretim üyeleri eşliğinde solunum cihazından ayrılarak kendi başına solumaya başladığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Hastaya nakledilen dokunun durumuyla ilgili bir sorun yoktur. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve diğer ilaçlar verilmeye devam etmektedir.
Hastamızın bilinci açık olup, isteklerini ve duygu düşüncelerini kağıda yazarak doktorlarıyla iletişim kurabilmektedir.”

Hasta uyandığında yazdığı ilk cümlelerin de paylaşıldığı açıklamada, “Basın yayın organlarında yer alan alıcı ve vericiye ait kimlik bilgileri ve görüntüleri tarafımızdan servis edilmemiştir. Kimlik bilgilerinin açıklanması bundan sonraki nakillerde olası vericileri olumsuz etkileyebileceği için bu konuda hasta hakları ve etik kurallara uyulmasını önemle rica ederiz” ifadesine yer verildi.
Ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerin hastanın rızası doğrultusunda kamuoyu ile paylaşılacağı da bildirildi.

DOKTORUNA “SENİ SEVİYORUM”

Türkiye’nin 3. yüz nakli hastası uyandıktan sonra “Yeğenlerimi kucaklamak için can atıyorum” diye yazdı.
Çevresindekilerden yazıyla “gözlerimi siler misin” isteğinde bulunan hasta, ameliyatı yapan doktoru Doç. Dr. Özmen’e yönelik duygularını “Seni seviyorum” cümlesiyle ifade etti.

Özmen, yaptığı açıklamada, hastaya yeni yüzünün henüz gösterilmediğini belirterek, bunun psikiyatri uzmanları eşliğinde hasta hazır olduğunda yapılacağını bildirdi.

NAKLİN ARDINDAN AİLE DRAMI ÇIKTI

Vatan Gazetesi’nden Damla Güler’in haberine göre Türkiye’nin ilk kadın yüz naklinin ardından iki büyük dram çıktı. Tüfekle yüzü parçalanan Hatice Nergis’e nakledilen yüz, koca dayağının intihara sürüklediği Olga Aygün’e aitti. Olga artık Hatice’yle gülümseyecek

Ankara Gazi Üniversitesi’nde yapılan ilk kadın yüz naklinin ardında, korkunç bir dram olduğu belirlendi. Koca şiddetinden bunalarak Önceki gün beyin ölümü gerçekleşen ve yüzü dahil karaciğeri ve böbreklerini de bağışlayarak Hatice Nergis’e umut olan 28 yaşındaki Olga Aygün’ün, koca şiddetinden bunalarak intihar ettiği belirlendi.

BAĞIŞÇININ YÜZÜ HİÇ GÜLMEDİ

Moldovya asıllı Olga Aygün ile Mehmet Salim Aygün, uzun yıllar beraberlik yaşadıktan sonra Kasım 2011’de dünya evine girdi. Çiftin 7 yaşında Amelya ve 5 yaşında Samim adında iki çocuğu vardı. Ancak Olga Aygün, Üsküdar’da otopark çalıştıran ve alkolik olduğu öne sürülen koca Mehmet Salim Aygün’den sürekli şiddet görüyordu. İddiaya göre çiftin kavgaları defalarca polise bildirilmiş ancak eve gelen polis “aile arasında olur” diyerek oradan ayrılmıştı. Gördüğü şiddet nedeniyle psikolojik bunalım yaşan Olga Aygün çareyi intihar etmekte buldu. 9 Mart günü eşi Salim Aygün’ün arkadaşları ile birlikte deniz kıyısına içki içmeye gitmesini fırsat iblen genç kadın, yatak odasında kendisini elektrik kablosuyla tavana asmaya çalıştı. Ancak kablonun kopması nedeniyle başarılı olamayan Aygün, daha sonra salona geçti ve burada kendisini iple astı. Aygün’ün cansız bedenini salona giren 7 yaşındaki kızı Amelya gördü. Minik kız hemen babasını arayarak korkunç haberi verdi.

“GÜNAHLARI BAĞIŞLANIR DİYE BAĞIŞLADIM”

Arkadaşları ile birlikte eve gelen Salim Aygün, eşinin cansız bedenini kucaklayarak hastaneye koştu. Hastaneye ulaştığında kalbi durmuş olan Aygün’ün kalbi doktorların yoğun çabası sonucu çalıştırıldı. Ancak genç kadının hırpalanmış bedeni 8 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra önceki gün yaşam savaşını kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Olga Aygün’ün 2 böbreği, karaciğeri ve yüzü organ sırasında bağış bekleyen hastalara nakledilmek üzere alındı. Olayın ardında eve bir daha uğramayan Salim Aygün’ün ise organ bağışlama işinin bir hayır işi olduğunu belirterek, eşinin günahlarının bağışlanması için organlarını bağışladığını söyledi.

HATİCE’YE UMUT OLDU

Aygün’ün ailesinin bu kararı Kahramanmaraşlı Hatice Nergis’e umut oldu. O dönem ilköğretim son sınıf öğrencisi olan Nergis, okul çıkışı geldiği evde babasına ait av tüfeği ile oynamaya başlamış ve iddiaya göre tüfeğin patlaması sonucu yüzü paramparça olmuştu.

hürriyet.com.tr

Yorum Yaz


.