Gözler cinselliğin aynası

Salı, Ağustos 7, 2012, 20:38
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Şairler gözler ruhun aynasıdır diyor, bilim adamlarıysa cinsel eğilimlerin.

New York’ta bulunan Ithaca Üniversitesi’de görevli araştırmacılar Gerulf Rieger and Ritch C. Savin-Williams, ilginç bir deneye imza attı. Araştırmacılara göre gözbebekleri erotik uyarıcılara karşı tepki göstererek, cinsel yönelimleri ele verebiliyor. Hatta bu yöntem, 50’li ve 60’lı yıllarda Kanada hükümeti tarafından, milletin bütünlüğüne tehdit olarak gördüğü eşcinselleri tespit etmek için kullanılmıştı.

Ancak bu araştırmalar yeterli sonucu vermekten uzaktı, çünkü göz bebekleri ışık ya da ölçüm aletiyle arasındaki mesafe gibi birçok farklı etkene tepki veriyordu. Bunun üzerine, Rieger ve Savin-Williams modern teknoloji ürünü monitör kızıl ışınlarını kullanarak, 165 erkek ve 160 kadın üzerinde ölçüm yaptı. Birer dakikalık kadın ve erkek orgazm videoları seyrettirilen deneklerin göz bebeklerinin tepkileri kaydedildi.

Araştırmanın sonucunda heteroseksüel erkeklerin göz bebeklerinde, kadınlara oranla çok daha fazla büyüme görüldü. Heteroseksüel kadınlar ve biseksüel erkekler iki videoya da tepki verirken, homoseksüel kadınlar ile heteroseksüel erkekler ise hemen hemen aynı tepkileri verdiler. Bulgular aynı zamanda erkek ve kadınların farklı biyolojik tepkileri olduğu tezini destekledi.

Yorum Yaz


.