Görünmeyen Cazibe

Pazar, Ocak 4, 2009, 14:50
Genel kategorisi. Bu mesaja 0 yorum yapıldı.

FaceBookta Payla

Parfümün tarihi oldukça eski,günümüzden yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor. O dönemde Mısırlılar, güneş tanrıları Ra için tüm gün boyunca kokulu otlar yakarlarmış. Günlük hayatlarında ise kokulu yağlar ve pomatlar kullanırlarmış.

Çağdaş niteliklere sahip ilk parfüm ise 1370 yılında, güzelliğiyle ünlü Macar kraliçesi Elizabeth’e armağan edilmiş ve adına “Macar Suyu” denilmiştir. O dönemde 25 yaşındaki Polonya kralı kendisine evlenme teklifinde bulunduğunda Elizabeth’in 72 yaşında olması, durumu açıklamaya yetmektedirJ Macar suyu bugün hala üretiliyor.

17. ve 18. yy’larda parfüm endüstrisi oldukça gelişmiş ve Fransa’nın Grasse bölgesi parfüm endüstrisinin kalbi haline gelmiştir. 20.yy’dan itibaren ise parfümler artık sanat eseri haline gelmiş ve kişiliğin bir göstergesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Evet, bir kadının görünmeyen ama en etkili silahıdır parfümü. Eğer iyi bir seçim yapılmışsa, kişiliğini yansıtır. Ancak kişiliğini yansıtacak doğru parfümü bulmak, bu kadar geniş bir koku yelpazesi içinde kolay değildir, biraz zaman alır.İşte size parfüm alırken dikkat etmeniz gereken bazı yöntemler:

· Bir parfüm almanın doğru zamanı sabah saatleridir. O süreçte koku alma duygusu uyanıktır ve gündelik kokular henüz havaya karışmamıştır. Ancak yinede burun çok kolay yorulmakta ve 3 kokunun ardından ayırt etme yeteneğini yitirmektedir. Uzmanlar koku duyumuzu yeniden tazelememizin en etkili yolunun taze kahve kokusu olduğunu belirtiyor. Kahve aroması diğer tüm kokuları etkisizleştiriyor ve sonraki seçimlerin için sana fırsat yaratıyor.

· Parfümün en ideal sürülme zamanı ise duş sonrasıdır. Hızlı kan dolaşımı nedeniyle oluşan vücut ısısı, kokuyu cilde daha kalıcı bir şekilde hapsediyor. El bileğine sürülen parfüm ise kısa sürede koku kimliğini kaybediyor. Kokuyu havaya sıkıp, ardından oluşan koku bulutunun altına girmek de etkili bir yöntem!

· Kokunun kalıcılığının uzatan en etkili vücut bölgeleri ise; şakaklar, iki göğüs arası ve kol içleri. Bu bölgelerde kan damarları cilde çok yakın olduğu için, daha sıcaktır.Bu da kokunun cilde mükemmel bir şekilde hapsedilmesini sağlıyor. Kulak arkasına sürülen koku ise hiç tavsiye edilmeyen bir durum.

· Aydınlık, sıcak ve nemli ortamda duran parfümler, parfümün ömrünü kısaltmaktadır. En iyisi, kapağı kapalı şekilde nemsiz ve karanlık bir yerde, mesela dolap veya çekmecede muhafaza edilmesidir.

· Parfümler alkol, biz dizi aromatik yağ ve sudan oluşmaktadır ve her ten tipine göre ciltte farklı reaksiyon gösterir. Aynı koku, bir tende ağır dururken, bir tende hafif kalabilir.

· Koku değiştirmek için duş almak zorunlu değildir. Parfümler sürüldükten 4 saat sonra etkilerini önemli ölçüde yitirdiklerinden, 4 saat sonra farklı bir koku sürülebilir.

· Genel kural; bir parfümün alkol oranı ne kadar fazlaysa, kalıcılığı da o kadar uzundur. Ancak düşük alkol oranına sahip parfümlerin en geç 6 ay içinde tüketilmesi gerekir. Eau de parfum ve Eau de toilette, alkol oranı yüksek kokulardır. Eğer koku ve renk değişmişse mutlaka atılmalıdır!

· Parfümün kalıcılığı, cilt tipiyle yakından alakalıdır. Kuru ciltler, yağlı cilt gibi kokuyu uzun süre muhafaza edemez. Bu yüzden parfüm denerken, cildin küçük bir bölgesine hafif yağlı ve kokusuz vücut losyonu sürüp, parfümü bunun üzerine sıkmak daha sağlıklı sonuç almanızı sağlar.

Yorum Yaz


.